forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit peste 50 ani (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/)
-   -   Jurnal Marilo - o speranta de ajutor (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/jurnal-marilo-speranta-ajutor-11046.html)

grasuta1961 20 feb 2012 21:06:53

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Buna draga mea !! Imi pare bine ca mergi iar la servici.Sincer e mai bine la servici ,iti spun din propria experienta.Eu acum am ajuns acasa de la servici ,asa ca nu stau mult.am intrat sa va citesc si sa va spun noapte buna !>:D<

jeny2105 20 feb 2012 21:12:01

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de marilo (Post 947708)
Fetelor dragi, va rog sa-mi iertati absenta . Am trecut si pe aici si pe la etajul VIII, si prin jurnalele prietenelor mele dar nu am avut timp sa scriu ceva. De astazi m-am intors la serviciu. Se pare ca sunt de neinlocuit:)):)). M-au chemat sa mai vorbim , sa mai vedem , ca bla bla si uite asa merg iara la munca. Imi placea mult de tot acasa si daca nu insistau nu ma mai intorceam. Compromis si din partea lor probabil si din partea mea. Nevoia de bani a facut sa fiu induplecata.
Vorbim despre dieta. Ati vazut meniul meu de astazi. Nu am facut decat sa ma incadrez in limita de calorii dar repartizarea alimentelor este aiurea. Nu pot sa iau la mine prea mult si uite asa cina ar fi trebuit sa fie pranz si invers. Tot este bine si eu sunt multumita. Acum ma duc sa-mi fac bicicleta.
De maine cred ca voi intra un pic mai mult ca de,;) sunt toata ziua cu calculatorul in fata. :P.
Mihaela, Rozi, Jeni, Cami , Roxi va multumesc ca ma vizitati.
Poate un pic mai tarziu am sa mai intru pe aci .>:D<:-*

ma bucur pt tine k mergi iara la munca :D e mai bine asa din toate punctele de vedere :)
sunt foarte obosita, asa k nu stau la taclale si iti spun noapte buna o seara placuta :-* :-* :-* >:D<

rozica1965 20 feb 2012 23:40:59

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de marilo (Post 947708)
Fetelor dragi, va rog sa-mi iertati absenta . Am trecut si pe aici si pe la etajul VIII, si prin jurnalele prietenelor mele dar nu am avut timp sa scriu ceva. De astazi m-am intors la serviciu. Se pare ca sunt de neinlocuit:)):)). M-au chemat sa mai vorbim , sa mai vedem , ca bla bla si uite asa merg iara la munca. Imi placea mult de tot acasa si daca nu insistau nu ma mai intorceam. Compromis si din partea lor probabil si din partea mea. Nevoia de bani a facut sa fiu induplecata.
Vorbim despre dieta. Ati vazut meniul meu de astazi. Nu am facut decat sa ma incadrez in limita de calorii dar repartizarea alimentelor este aiurea. Nu pot sa iau la mine prea mult si uite asa cina ar fi trebuit sa fie pranz si invers. Tot este bine si eu sunt multumita. Acum ma duc sa-mi fac bicicleta.
De maine cred ca voi intra un pic mai mult ca de,;) sunt toata ziua cu calculatorul in fata. :P.
Mihaela, Rozi, Jeni, Cami , Roxi va multumesc ca ma vizitati.
Poate un pic mai tarziu am sa mai intru pe aci .>:D<:-*

Asa e Mari,carbo mai jos!!!!
Macar ti-au marit salariul?
Te bagasi la 21?:-*:-*:-*

marilo 20 feb 2012 23:51:09

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 947988)
Asa e Mari,carbo mai jos!!!!
Macar ti-au marit salariul?
Te bagasi la 21?:-*:-*:-*

Da , carbo mai jos . Maine asa va fi.
Nu era vorba de marit salariu ca eram multumita cu cat imi da , problema era ca mi-i da rar , cand vrea muschiul lui si nu ma puteam baza niciodata pe salariu. Stii trece o luna, trec doua da pai .... Mi-a promis ca nu o sa se mai intample. O sa vedemx-(
Da m-am bagat la 21 . Doresc sa duc pana la capat fara greseli majore.. Multumesc de vizita.>:D<:-*

aussie_girl 20 feb 2012 23:55:30

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Mari ma bucur ca te-ai intors la munca. Stii cum e..e bine si acasa dar e nevoie si de banuti...ca altfel cum am reusi sa facem plati, sa facem o vacanta..sa reparam ceva la casa si asa mai departe. Poate a fost o lectie si pentru ei..sa vada ca pot pierd eun om bun..plus o relatie de familie sa se termine asa aiurea.

Ma bucur sa aud ca esti cu noi la tura lui 21!! O sa ne fie bine..Pe 11 Martie facem 21 de zile!

te pup Mari si te mai astept pe la 40!! :)>:D<

grasuta1961 21 feb 2012 08:20:17

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
http://i283.photobucket.com/albums/k...8/5fe3fae0.jpg

Buna dimineata !!!

Cum e prima zi de servici??? Ai avut timp sa-ti bei cafeluta?? Daca nu,eu sunt prezenta cu o cafeluta special pregatita pentru tine.Iti doresc sevici usor si sa-ti mearga bine cu dieta.Incearca sa nu mai gresesti.Inchipuieti cum o sa arati cu 10 kg in minus care poti sa le dai jos usor pana la vara.Acum te las ca nu vreau sa vina seful tau ;)si sa ma prinda ca stau de vorba cu tine.Sa ai o zi frumoasa !!!:-*

grasuta1961 21 feb 2012 11:35:22

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Sa stii ca nu te las,o sa trec mereu pe la tine si-o sa te bat la cap sa nu te lasi de dieta.chiar daca slabirea e lenta ,noi vrem sa slabim.Nici la mine nu merge f.f. repede ,insa eu sunt fericita daca se vede ceva la cantar.Stii cum e dca slabim repede o sa ne atarne pieile pe noi.:(.Eu nu stiu de ce insa nu prea pot dormi noaptea sau mai bine zis nu ma odihnesc f.f. bine.Am niste bufeuri #:-sdoamne de simt ca ard.Ai intrat la menopauza?? Uite ca la mine cred ca sa instalat ,pentru ca anul asta n-am mai avut nimic.Cert e ca de 1 an tot am pe sarite ,insa bufeurile ma omoara pe mine.Sa stii Mari cand spun ca am 50 de ani parca ma loveste cineva in moalele capului :-osi nu-mi vine sa cred ce repede au trecut anii.gat plec ca dau in melancolie si tu esti la servici si ai nevoie de liniste:-*.pa si mai vorbim !!

marilo 21 feb 2012 14:31:32

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de grasuta1961 (Post 948500)
Sa stii ca nu te las,o sa trec mereu pe la tine si-o sa te bat la cap sa nu te lasi de dieta.chiar daca slabirea e lenta ,noi vrem sa slabim.Nici la mine nu merge f.f. repede ,insa eu sunt fericita daca se vede ceva la cantar.Stii cum e dca slabim repede o sa ne atarne pieile pe noi.:(.Eu nu stiu de ce insa nu prea pot dormi noaptea sau mai bine zis nu ma odihnesc f.f. bine.Am niste bufeuri #:-sdoamne de simt ca ard.Ai intrat la menopauza?? Uite ca la mine cred ca sa instalat ,pentru ca anul asta n-am mai avut nimic.Cert e ca de 1 an tot am pe sarite ,insa bufeurile ma omoara pe mine.Sa stii Mari cand spun ca am 50 de ani parca ma loveste cineva in moalele capului :-osi nu-mi vine sa cred ce repede au trecut anii.gat plec ca dau in melancolie si tu esti la servici si ai nevoie de liniste:-*.pa si mai vorbim !!

Multumesc si te rog sa nu ma lasi. Eu am nevoie de motivare si remotivare permanent. Stii se poate intampla sa uit ce vreau;). Da si sunt la menopauza de vreo 2 ani dar eu nu am avut probleme prea mari. Am avut si eu bufeuri mai ales noaptea dar s-au dus. Daca emotional m-a afectat meno nu stiu ca eu o impresionabila am fost toata viata. Plang la film , la stiri . Sufar foarte tare pentru toate fiintele in suferinta . Imi plang de mila de cate ori ma simt ranita si cred ca ma simt afectata foarte usor de orice cuvant. Eu imi iubesc varsta chiar daca zic ce frumos era la 30 de ani. Lasa ca-i frumos si la 50 dar toate pana ma vad intr-o vitrina. Eu nu simt ca am atatia ani si mi-e greu sa accept ca aia sunt eu. Abia atunci vad ca am imbatranit.
Acum astept nepotei si daca ei ar fi cred ca m-as simti din nou o mamica la 30 de ani. Hai c-am dat in melancolie. >:D<

grasuta1961 21 feb 2012 15:33:09

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Mari eu acum imi scot placinta din cuptor.Am facut o placinta si arata tare bine.;)
de lasat n-o sa te las ,o sa vin si-o sa te bat la cap zi de zi sa nu renunt .nu neaprat pentru a fi slaba ci pentru sanatate.Sa stii ca n-am spus ca nu-mi place varsta de 50 de ani ,insa parca nu-mi vine sa cred ca am atat.:-o.cat priveste faptul ca esti melancolica .....eu nu sunt asa.Eu sunt o fire mai barbatoasa.Poate in prima faza cand am necazuri intru putin in panica ,insa sunt o fire optimista si reusesc repede sa ma remontez.Sunt o luptatoare ,doar sunt sagetator.>:D<hai ca mai vorbim,merg sa scot placinta din cuptor.

marilo 21 feb 2012 19:36:25

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 10:00
Psyllium tarate, Granovit, 10g - 36 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 8 carbohidrati, 8 fibre, - sodiu, - zaharuri
Iaurt 2% grasime, Oke, 150g - 71 calorii, 5 proteine, 3 grasimi, - colesterol, 6 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 6 zaharuri
Fulgi de ovaz, Pirifan, 20g - 71 calorii, 3.1 proteine, 1.5 grasimi, - colesterol, 11.5 carbohidrati, 1.7 fibre, - sodiu, 0.2 zaharuri
Fulgi de cereale (grau, secara, ovaz, orz), Sanovita, 20g - 64 calorii, 2.3 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 12.2 carbohidrati, 1.9 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Fructe Goji deshidratate, fara zahar, 10g - 38 calorii, 1.4 proteine, 0.5 grasimi, - colesterol, 8.6 carbohidrati, 1.4 fibre, 25.7 sodiu, 1.4 zaharuri
Seminte de in, 10g - 54 calorii, 1.8 proteine, 4.2 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 2.7 fibre, 3 sodiu, 0.2 zaharuri
Seminte Susan, SanoVita, 10g - 60 calorii, 2 proteine, 5.5 grasimi, - colesterol, 0.1 carbohidrati, 1.2 fibre, 4 sodiu, - zaharuri
Prânz, ora 14:30
Ciorba de legume a la Rheea, 750g - 300 calorii, 9.8 proteine, 12 grasimi, - colesterol, 40.5 carbohidrati, 4.5 fibre, 37.5 sodiu, 3.8 zaharuri
Gustare 2, ora 16:17
Ochiuri Romanesti (in apa), 120g - 194 calorii, 16.8 proteine, 13.2 grasimi, - colesterol, 1 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Castraveti, 30g - 5 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1.1 carbohidrati, 0.2 fibre, 0 sodiu, 0.5 zaharuri
Ardei capia, 50g - 13 calorii, 0.5 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3 carbohidrati, 1.1 fibre, 2 sodiu, 2.1 zaharuri
Cina, ora 19:30
Piept de pui la gratar, 120g - 158 calorii, 27.1 proteine, 4.3 grasimi, 71.4 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0 fibre, 685.7 sodiu, 0 zaharuri
Salata verde cu ceapa, 200g - 96 calorii, 2.4 proteine, 6.6 grasimi, - colesterol, 10.6 carbohidrati, 4 fibre, 2.4 sodiu, 1.6 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1160 calorii, (mic)72.4 proteine, (mult)51.7 grasimi, 71.4 colesterol, (mic)108.4 carbohidrati, 26.7 fibre, 760.3 sodiu, 15.8 zaharuri
ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta stationar, moderat, 30min - 298 calorii
Metabolism bazal - 1473 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1771 calorii
Bine te-am gasit casuta. Uite ce-ti raportez eu pt astazi. Cred ca este mai bine decat ieri desi ar fi fost fb sa mai adaug 100 de calorii. Nu mai am ce papa astazi in afara de un fruct si nu vreau sa fac asta. Acum abia am mancat si nu-mi este foame. Ma gandesc sa ma culc mai devreme ca azi noapte nu am dormit prea bine. Pe maine jurnalut.

marilo 21 feb 2012 19:44:48

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de grasuta1961 (Post 948907)
Mari eu acum imi scot placinta din cuptor.Am facut o placinta si arata tare bine.;)
de lasat n-o sa te las ,o sa vin si-o sa te bat la cap zi de zi sa nu renunt .nu neaprat pentru a fi slaba ci pentru sanatate.Sa stii ca n-am spus ca nu-mi place varsta de 50 de ani ,insa parca nu-mi vine sa cred ca am atat.:-o.cat priveste faptul ca esti melancolica .....eu nu sunt asa.Eu sunt o fire mai barbatoasa.Poate in prima faza cand am necazuri intru putin in panica ,insa sunt o fire optimista si reusesc repede sa ma remontez.Sunt o luptatoare ,doar sunt sagetator.>:D<hai ca mai vorbim,merg sa scot placinta din cuptor.

Ibita am vazut reteta la tine in jurnal. As face-o si eu dar nu am nici un ingredient . Cand o sa am tarata de ovaz am s-o fac si eu. Ce mai faci bun sa mai pui la tine ca eu trec zilnic pe acolo.
Apropo de firea mea , desi sunt berbec si se zice ca ar trebiui sa fiu mai bataioasa , eu sunt numai foarte incapatanata, vanitoasa si zic eu ca nu preget prea des la munca:">.
Hai ca ma duc sa spal vasele, sa vorbesc la telefon cu mama si sa-mi fac bicicleta.
Poate mai intru mai tarziu.>:D<

jeny2105 21 feb 2012 22:21:43

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de marilo (Post 949330)
Ibita am vazut reteta la tine in jurnal. As face-o si eu dar nu am nici un ingredient . Cand o sa am tarata de ovaz am s-o fac si eu. Ce mai faci bun sa mai pui la tine ca eu trec zilnic pe acolo.
Apropo de firea mea , desi sunt berbec si se zice ca ar trebiui sa fiu mai bataioasa , eu sunt numai foarte incapatanata, vanitoasa si zic eu ca nu preget prea des la munca:">.
Hai ca ma duc sa spal vasele, sa vorbesc la telefon cu mama si sa-mi fac bicicleta.
Poate mai intru mai tarziu.>:D<

seara buna scumpa >:D<
sa stii cA PLACINTA EE FOARTE BUNA, INCEARC-O :D

grasuta1961 22 feb 2012 08:56:00

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de marilo (Post 949330)
Ibita am vazut reteta la tine in jurnal. As face-o si eu dar nu am nici un ingredient . Cand o sa am tarata de ovaz am s-o fac si eu. Ce mai faci bun sa mai pui la tine ca eu trec zilnic pe acolo.
Apropo de firea mea , desi sunt berbec si se zice ca ar trebiui sa fiu mai bataioasa , eu sunt numai foarte incapatanata, vanitoasa si zic eu ca nu preget prea des la munca:">.
Hai ca ma duc sa spal vasele, sa vorbesc la telefon cu mama si sa-mi fac bicicleta.
Poate mai intru mai tarziu.>:D<

O sa postez de fiecare data cand o sa fac ceva bun in stil Dukan.Daca vrei postez si prajiturile care le fac alor mei;),insa sa nu spui ca trebuie sa incetez cu ele ca te ingrasi.Nu,mai bine le postez doar pe alea dietetice.Sa stii ca eu nu cred in zodii deloc.Eu sunt sagetator si sotul la fel si fetita e capricorn.Si pe ea am invatato sa nu creada in zodii ci sa creada in ea si in puterea ei de-a schimba ceva la ea sau in a se complace intr-o anumita situatie.Fetita mea de mica a fost timida si f.f. selectiva.tin minte ca d-na educatoare mereu imi spunea ca nu se joaca cu toti copii.Si acum e la fel.Sunt copii care vorbesc urat,care mint,pe aia din start ii ignora.Inca este copilaroasa.Unele colege ale ei ma uit ca sunt mai mature,au prieteni si fumeaza.Stau de vorba cu ea mult si-i explic multe si mereu ii spun ca toate la timpul lor sa le faca si sa fie pregatita pentru schimbari majore.Inca nu e genul de copil care vrea sa vina seara tarziu acasa.Insa ma uit cu uimire ca ea creste si sincer as vrea s-o feresc de multe suferinte care apar la adolescente.Cat priveste timiditatea ei ,a luptat si lupta si vad ca e mult mai stapana pe ea si mai indrazneata.E un copil bun ,forte bun si foarte puternic.Asta mi-a demonstrat in urma unui incident la scoala.A inceput sa inteleaga ca lumea e mult prea dura si trebuie sa fii dur atunci cand trebuie.Sa stii ca ne dam seama de caracterul fiecaruia ,insa depinde de anumite situatii.Ea anul trecut a avut un accident pe partie si mi-a demonstrat cat de dura si puternica e.Cand ma gandesc ce i sa intamplat si acum simt acea durere sfasaitoare in suflet.poate de asta nici n-o sa mai calcam pe partie de acum inainte cred ca multi ani.

marilo 22 feb 2012 09:33:55

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de grasuta1961 (Post 949836)
O sa postez de fiecare data cand o sa fac ceva bun in stil Dukan.Daca vrei postez si prajiturile care le fac alor mei;),insa sa nu spui ca trebuie sa incetez cu ele ca te ingrasi.Nu,mai bine le postez doar pe alea dietetice.Sa stii ca eu nu cred in zodii deloc.Eu sunt sagetator si sotul la fel si fetita e capricorn.Si pe ea am invatato sa nu creada in zodii ci sa creada in ea si in puterea ei de-a schimba ceva la ea sau in a se complace intr-o anumita situatie.Fetita mea de mica a fost timida si f.f. selectiva.tin minte ca d-na educatoare mereu imi spunea ca nu se joaca cu toti copii.Si acum e la fel.Sunt copii care vorbesc urat,care mint,pe aia din start ii ignora.Inca este copilaroasa.Unele colege ale ei ma uit ca sunt mai mature,au prieteni si fumeaza.Stau de vorba cu ea mult si-i explic multe si mereu ii spun ca toate la timpul lor sa le faca si sa fie pregatita pentru schimbari majore.Inca nu e genul de copil care vrea sa vina seara tarziu acasa.Insa ma uit cu uimire ca ea creste si sincer as vrea s-o feresc de multe suferinte care apar la adolescente.Cat priveste timiditatea ei ,a luptat si lupta si vad ca e mult mai stapana pe ea si mai indrazneata.E un copil bun ,forte bun si foarte puternic.Asta mi-a demonstrat in urma unui incident la scoala.A inceput sa inteleaga ca lumea e mult prea dura si trebuie sa fii dur atunci cand trebuie.Sa stii ca ne dam seama de caracterul fiecaruia ,insa depinde de anumite situatii.Ea anul trecut a avut un accident pe partie si mi-a demonstrat cat de dura si puternica e.Cand ma gandesc ce i sa intamplat si acum simt acea durere sfasaitoare in suflet.poate de asta nici n-o sa mai calcam pe partie de acum inainte cred ca multi ani.

Buna zi sa ai draga mea. Am ajuns la serviciu , mi-am facut cafeluta , ceaiul verde, am mancat un mar si pana nu vine sefa repede pe la slabute. Stii ce drag imi este cand gasesc la mine in jurnal vizita ta? Multumesc Mihaela si astept retete de orice fel, firesc mai ales dietetice. Daca vreau si imi propun ceva sa stii ca de cele mai multe ori imi iese. Cum o cheama pe fetita ta? Eu stii ca am doua. Sunt mari dar eu tind sa le cocolosesc ca si atunci cand erau micute. Ana Cristina este cea mare dar mai scunda si Dana este cea mica dar mai inalta. Ca orice mama le iubesc mai mult decat pe viata mea. Sunt surori dar nu seamana la fire. Omul se mai schimba dealungul vietii , in functie de ce-i scoate viata in cale. Sanatoase sa fie si ale mele si a ta si sa aiba viata numai fericire.
Hai sa trec si pe la VIII. Ne mai vedem;) astazi.>:D<:-*

aussie_girl 22 feb 2012 20:27:38

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de grasuta1961 (Post 949836)
O sa postez de fiecare data cand o sa fac ceva bun in stil Dukan.Daca vrei postez si prajiturile care le fac alor mei;),insa sa nu spui ca trebuie sa incetez cu ele ca te ingrasi.Nu,mai bine le postez doar pe alea dietetice.Sa stii ca eu nu cred in zodii deloc.Eu sunt sagetator si sotul la fel si fetita e capricorn.Si pe ea am invatato sa nu creada in zodii ci sa creada in ea si in puterea ei de-a schimba ceva la ea sau in a se complace intr-o anumita situatie.Fetita mea de mica a fost timida si f.f. selectiva.tin minte ca d-na educatoare mereu imi spunea ca nu se joaca cu toti copii.Si acum e la fel.Sunt copii care vorbesc urat,care mint,pe aia din start ii ignora.Inca este copilaroasa.Unele colege ale ei ma uit ca sunt mai mature,au prieteni si fumeaza.Stau de vorba cu ea mult si-i explic multe si mereu ii spun ca toate la timpul lor sa le faca si sa fie pregatita pentru schimbari majore.Inca nu e genul de copil care vrea sa vina seara tarziu acasa.Insa ma uit cu uimire ca ea creste si sincer as vrea s-o feresc de multe suferinte care apar la adolescente.Cat priveste timiditatea ei ,a luptat si lupta si vad ca e mult mai stapana pe ea si mai indrazneata.E un copil bun ,forte bun si foarte puternic.Asta mi-a demonstrat in urma unui incident la scoala.A inceput sa inteleaga ca lumea e mult prea dura si trebuie sa fii dur atunci cand trebuie.Sa stii ca ne dam seama de caracterul fiecaruia ,insa depinde de anumite situatii.Ea anul trecut a avut un accident pe partie si mi-a demonstrat cat de dura si puternica e.Cand ma gandesc ce i sa intamplat si acum simt acea durere sfasaitoare in suflet.poate de asta nici n-o sa mai calcam pe partie de acum inainte cred ca multi ani.

ce frumos ai povestit despre fetita ta. Sa-ti traiasca. Si eu am o timida acasa..dar puternica in acelasi timp. Si a mea este la fel..selectiva si pretentioasa...si eu o privesc si imi spun ca este un adolescent al anilor 80..Nu este adolescnta timpului prezent..sub nici o formaa!!

Mari sa-ti traiasca si tie fetele scumpe si frumoase. Tare frumoase sunt.

jeny2105 22 feb 2012 22:39:34

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de grasuta1961 (Post 949836)
O sa postez de fiecare data cand o sa fac ceva bun in stil Dukan.Daca vrei postez si prajiturile care le fac alor mei;),insa sa nu spui ca trebuie sa incetez cu ele ca te ingrasi.Nu,mai bine le postez doar pe alea dietetice.Sa stii ca eu nu cred in zodii deloc.Eu sunt sagetator si sotul la fel si fetita e capricorn.Si pe ea am invatato sa nu creada in zodii ci sa creada in ea si in puterea ei de-a schimba ceva la ea sau in a se complace intr-o anumita situatie.Fetita mea de mica a fost timida si f.f. selectiva.tin minte ca d-na educatoare mereu imi spunea ca nu se joaca cu toti copii.Si acum e la fel.Sunt copii care vorbesc urat,care mint,pe aia din start ii ignora.Inca este copilaroasa.Unele colege ale ei ma uit ca sunt mai mature,au prieteni si fumeaza.Stau de vorba cu ea mult si-i explic multe si mereu ii spun ca toate la timpul lor sa le faca si sa fie pregatita pentru schimbari majore.Inca nu e genul de copil care vrea sa vina seara tarziu acasa.Insa ma uit cu uimire ca ea creste si sincer as vrea s-o feresc de multe suferinte care apar la adolescente.Cat priveste timiditatea ei ,a luptat si lupta si vad ca e mult mai stapana pe ea si mai indrazneata.E un copil bun ,forte bun si foarte puternic.Asta mi-a demonstrat in urma unui incident la scoala.A inceput sa inteleaga ca lumea e mult prea dura si trebuie sa fii dur atunci cand trebuie.Sa stii ca ne dam seama de caracterul fiecaruia ,insa depinde de anumite situatii.Ea anul trecut a avut un accident pe partie si mi-a demonstrat cat de dura si puternica e.Cand ma gandesc ce i sa intamplat si acum simt acea durere sfasaitoare in suflet.poate de asta nici n-o sa mai calcam pe partie de acum inainte cred ca multi ani.


ce frumoooooos :-*
de multe ori ma gandesc ca doar eu sunt asa nebuna dupa copilul meu, dar vad ca mai exista mame ca si mine, as povesti despre copilul mei ore in sir si numai lucruri bune :D asa suntem noi mamele, ii vedem pe copii nostri cei mai buni din lume :)
bine faci Miha ca petreci mult timp cu fata si povestesti cu ea, nu rata aceste clipe :)
Mari, tu se vede cat de mult iti iubesti fetitele,eu iti doresc sa ai numai bucurii din partea lor :-*

jeny2105 22 feb 2012 22:46:59

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 951109)
ce frumos ai povestit despre fetita ta. Sa-ti traiasca. Si eu am o timida acasa..dar puternica in acelasi timp. Si a mea este la fel..selectiva si pretentioasa...si eu o privesc si imi spun ca este un adolescent al anilor 80..Nu este adolescnta timpului prezent..sub nici o formaa!!

Mari sa-ti traiasca si tie fetele scumpe si frumoase. Tare frumoase sunt.

am vazut-o si pe fetita ta Cami, e o scumpa, e domnisoara in toata legea :D sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea :-*

marilo 22 feb 2012 22:54:42

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 10:30
Psyllium tarate, Granovit, 10g - 36 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 8 carbohidrati, 8 fibre, - sodiu, - zaharuri
Iaurt 2% grasime, Oke, 150g - 71 calorii, 5 proteine, 3 grasimi, - colesterol, 6 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 6 zaharuri
Fulgi de ovaz, Pirifan, 20g - 71 calorii, 3.1 proteine, 1.5 grasimi, - colesterol, 11.5 carbohidrati, 1.7 fibre, - sodiu, 0.2 zaharuri
Fulgi de cereale (grau, secara, ovaz, orz), Sanovita, 20g - 64 calorii, 2.3 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 12.2 carbohidrati, 1.9 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Fructe Goji deshidratate, fara zahar, 10g - 38 calorii, 1.4 proteine, 0.5 grasimi, - colesterol, 8.6 carbohidrati, 1.4 fibre, 25.7 sodiu, 1.4 zaharuri
Seminte de in, 10g - 54 calorii, 1.8 proteine, 4.2 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 2.7 fibre, 3 sodiu, 0.2 zaharuri
Seminte Susan, SanoVita, 10g - 60 calorii, 2 proteine, 5.5 grasimi, - colesterol, 0.1 carbohidrati, 1.2 fibre, 4 sodiu, - zaharuri
Gustare 1, ora 12:30
Mere verzi, 211g - 108 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 26.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Prânz, ora 14:30
Ciorba de legume a la Rheea, 700g - 280 calorii, 9.1 proteine, 11.2 grasimi, - colesterol, 37.8 carbohidrati, 4.2 fibre, 35 sodiu, 3.5 zaharuri
Cina, ora 22:45
Carnaciori, Pegas, 40g - 128 calorii, 4 proteine, 12.4 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Paine integrala din grau, 80g - 198 calorii, 10.4 proteine, 2.6 grasimi, 0 colesterol, 33 carbohidrati, 5.4 fibre, 377.6 sodiu, 4.5 zaharuri
Smantana 12% grasime, Vian, 30ml - 41 calorii, 0.8 proteine, 3.6 grasimi, - colesterol, 1.2 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1149 calorii, (mic)39.9 proteine, (mult)45.2 grasimi, 0 colesterol, (mult)148.1 carbohidrati, 26.5 fibre, 445.3 sodiu, 15.8 zaharuri
ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta stationar, moderat, 30min - 298 calorii
Metabolism bazal - 1473 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1771 calorii
Of mai jurnal sunt cam suparata asta seara. Am mancat prost chiar daca am intrat in nr de cal. Nu am cuvinte sa-mi exprim sentimentele pe care le am.. Ma duc sa ma culc neimpacata pentru ziua de astazi. Vorbesc de parca ar fi altcineva de vina:-o

marilo 23 feb 2012 23:25:35

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 10:00
Psyllium tarate, Granovit, 10g - 36 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 8 carbohidrati, 8 fibre, - sodiu, - zaharuri
Iaurt 2% grasime, Oke, 200g - 94 calorii, 6.6 proteine, 4 grasimi, - colesterol, 8 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 8 zaharuri
Fulgi de ovaz, Pirifan, 20g - 71 calorii, 3.1 proteine, 1.5 grasimi, - colesterol, 11.5 carbohidrati, 1.7 fibre, - sodiu, 0.2 zaharuri
Fulgi de cereale (grau, secara, ovaz, orz), Sanovita, 20g - 64 calorii, 2.3 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 12.2 carbohidrati, 1.9 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Fructe Goji deshidratate, fara zahar, 10g - 38 calorii, 1.4 proteine, 0.5 grasimi, - colesterol, 8.6 carbohidrati, 1.4 fibre, 25.7 sodiu, 1.4 zaharuri
Seminte de in, 10g - 54 calorii, 1.8 proteine, 4.2 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 2.7 fibre, 3 sodiu, 0.2 zaharuri
Seminte Susan, SanoVita, 10g - 60 calorii, 2 proteine, 5.5 grasimi, - colesterol, 0.1 carbohidrati, 1.2 fibre, 4 sodiu, - zaharuri
Gustare 1, ora 12:00
Mere verzi, 186g - 95 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 23.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Prânz, ora 14:30
Ciorba de legume a la Rheea, 700g - 280 calorii, 9.1 proteine, 11.2 grasimi, - colesterol, 37.8 carbohidrati, 4.2 fibre, 35 sodiu, 3.5 zaharuri
Gustare 2, ora 17:30
Banane/Banana, 90g - 81 calorii, 1 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 20.5 carbohidrati, 2.3 fibre, 0.9 sodiu, 11 zaharuri
Cina, ora 20:30
Ton maruntit in suc propriu, Vitae d'Oro, 130g - 145 calorii, 33.2 proteine, 1.3 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Piept de pui la gratar, 125g - 164 calorii, 28.3 proteine, 4.5 grasimi, 74.4 colesterol, 3 carbohidrati, 0 fibre, 714.3 sodiu, 0 zaharuri
Salata verde cu ceapa, 220g - 106 calorii, 2.6 proteine, 7.3 grasimi, - colesterol, 11.7 carbohidrati, 4.4 fibre, 2.6 sodiu, 1.8 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1288 calorii, 91.4 proteine, 41 grasimi, 74.4 colesterol, 147.9 carbohidrati, 27.8 fibre, 785.5 sodiu, 26.1 zaharuri
ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta stationar, moderat, 30min - 298 calorii
Metabolism bazal - 1473 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1771 calorii



Am venit la raport. Astazi am avut o zi buna din punct de vedere alimentar. O zi foarte obositoare. La serviciu de la curatarea calculatoarelor s-a ajuns la curatenie mai adanca. Nu am avut timp sa trec pa aici deloc. Am ajuns acasa la 17.30. A fost nevoie urgenta de interventie la acvariu. Am curatat pompele , am schimbat apa. Totul a durat o ora. Apoi masa trebuia pregatita,apoi vasele, apoi catelul, apoi pestii, apoi bicicleta asi abia acuma am reusit sa ajung la tine jurnalut. Vad ca usa nu ti-a fost deschisa. Fetele au avut poate o zi la fel de ocupata ca si a mea. Poate maine va fi mai usor si am sa reusesc sa le mai citesc macar . Acum merg la dus si la culcare. Mi-e tare somn. Noapte buna.

aussie_girl 23 feb 2012 23:30:41

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Noapte buna Mari!! >:D<>:D<

jeny2105 24 feb 2012 12:55:13

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
buna Mari >:D<
te pup si sa ai o zi usoara :-* :-* :-*

grasuta1961 24 feb 2012 14:14:47

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Buna Mari !!!

Azi esti mai bine ??!! Sper ca nu esti la fel de obosita,insa pana diseara e cale lunga si nu se stie.Insa stiind ca maine e weekend-ul n-o sa simti oboseala.Uite acum cand iti scriu fetita mea iese de la scoala si m-a sunat sa stam de vorba ,asa ca te las si ne auzim diseara :-*

marilo 24 feb 2012 23:16:59

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
A venit timpul sa dau raportul. Astazi a fost o zi relativ buna, mai ales in prima parte a zilei.Problema este ca totdeaun seara. Am fost dupa serviciu la cumparaturi si asa am ajuns acasa tarziu si moarta de foame. Imi propusesem sa mananc altceva dar am dat de iahnia aia grozava si .....s-a terminat tot. Am mancat si cam mult dar este si grea si nu am reusit sa ma opresc mai repede:D. Asta este...:(( Plang aiurea ca asta merit . Nu mi-a bagat nimeni in gura fortat. Eu am vrut. Am incercat sa mai recuperez cu biciclu dar nici aci nu am fost in stare sa fac mai mult decat de obicei. Nu-mi obosesc nici picioarele, nici nu gafai, dar ma doare .....de nu mai pot. Nu stiu,dar trebuie sa vad cum rezolv problema asta. Maine habar nu am ce gatesc nici pentru mine nici pentru ceilalti ai casei. Imi propusesem ca maine sa mi-o dedic mie, asa ca in scurta pauza de munca, adica la masuta,cu goblenul, cafeluta ,ceiutul si tv-ul in fata, dar cred ca nu reusesc nici asta. O sa vad ce-o sa mai fie si maine. Sanatoasa sa fiu si sa ajung pana maine.:):) Acum merg un pic la plimbare prin sait si ma culc. Noapte buna cu liniste.>:D<

marilo 24 feb 2012 23:21:48

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de grasuta1961 (Post 953792)
Buna Mari !!!

Azi esti mai bine ??!! Sper ca nu esti la fel de obosita,insa pana diseara e cale lunga si nu se stie.Insa stiind ca maine e weekend-ul n-o sa simti oboseala.Uite acum cand iti scriu fetita mea iese de la scoala si m-a sunat sa stam de vorba ,asa ca te las si ne auzim diseara :-*

Mihaela iti multumesc mult ca mai treci pe la mine. Eu nici o data nu am timp si-mi pare rau.Dar ma bucura sa vad ca nu ma uiti. Eu trec pe la tine zilnic sa stii chiar daca nu-ti las nici un semn.Imi face placere . Am vazut ca-ti merge bine.Sper ca si eu sa vad atunci cand am sa ma cantaresc ceva frumos. Te sarut draga mea si te mai astept:-*

grasuta1961 25 feb 2012 08:07:30

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Draga mea ,pai trec pe la tine pana te plictisesti si ma dai afara:)).
astept rezultatele tale si sper sa fie unele bune.sa dea D-zeu sa vezi cateva kg bune in minus.Iti doresc o zi frumoasa!!

grasuta1961 25 feb 2012 16:53:58

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Felicitari draga Mari pentru cele 800 gr in minus.E ceva,Asa putin cate putin si ajungi la kg dorite.uite ca am intrat si eu putin pe aici sa vad cine mai e.Sunt cu sotul meu acasa ;)singurii,:xsingurei ,fetita e la plimbare cu colegii de clasa.
Sunt sigura ca pana la vara o sa mai slabim ceva,ceva.ca o sa ajungem la kg dorite sau o sa fim aproape de tinta ,insa in mod sigur n-o sa mai avem tot atat.M-am intalnit azi cu o cunostinta de-a mea pe care n-am mai vazut-o de f.f. multa vreme.Sa n-o recunosc cate de slaba era.Mi-a spus sincer ca face foamea.Si am intrebat-o ,pai nu pici pe strada??? Mi-a spus ca mananca doar savarine ,ciocolata si iaurturi si ceai la greu.sunt zile cand traieste doar cu ceai.Doamne cum o putea sa traiasca asa????!!! Si eu azi mi-am facut sapmakute cei drept Dukan si trufe si bezele.Si cand i-am spus ce-am mancat mi-a spus razand in fata .pai cu asta vrei tu sa slabesti???!!! In clipa aia #:-sm-au trecut toate transpiratiile si-am simtit ca toate sarmalele si trufele imi vin inapoi.Auzi tu mai Mari a baut ceai 7 zile fara sa manance nimic .Iti dai seama ca am ramas muta.N-as putea sa fac asta niciodata.:-oEu continui cu Dukan si sper sa ajung la 65 kg .Acum te las ca a venit fetita si vrea sa-i pun niste sarmalute.;)Famile normala ,care mananca normal>:D<te imbratisez si mai vorbim

marilo 25 feb 2012 22:24:02

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 16:38
Ou fiert, 60g - 93 calorii, 7.6 proteine, 6.4 grasimi, 254.4 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0.7 zaharuri
Muraturi asortate, 180g - 33 calorii, 1.1 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 7.4 carbohidrati, 2.2 fibre, 5.4 sodiu, 0 zaharuri
Paine "Grau Intreg", Vel Pitar, 60g - 132 calorii, 7.5 proteine, 1 grasimi, - colesterol, 23.4 carbohidrati, 6.2 fibre, - sodiu, - zaharuri
Humus, 30g - 54 calorii, 1.5 proteine, 2.6 grasimi, 0 colesterol, 6 carbohidrati, 1.2 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Lapte de migdale, 20g - 18 calorii, 0.6 proteine, 1.4 grasimi, - colesterol, 0.9 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Gustare 1, ora 16:42
Mere verzi, 226g - 116 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 28.7 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Prânz, ora 16:46
Usturoi, 5g - 8 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1.7 carbohidrati, 0.1 fibre, 0.8 sodiu, 0.1 zaharuri
Albus de ou, 50g - 26 calorii, 5.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Salata de Boeuf cu sunca, 200g - 194 calorii, 8 proteine, 11.2 grasimi, 47.8 colesterol, 16.4 carbohidrati, 2.4 fibre, 1.6 sodiu, 0.6 zaharuri
Gustare 2, ora 16:49
Supa crema de conopida a la buni, 600ml - 297 calorii, 12 proteine, 12.6 grasimi, - colesterol, 41.4 carbohidrati, 16.2 fibre, - sodiu, 16.8 zaharuri
Grepfruit (roz sau rosu), 213g - 90 calorii, 1.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 22.8 carbohidrati, 3.4 fibre, 0 sodiu, 14.7 zaharuri
Cina, ora 22:04
Piept de pui, carne macra (fara piele), gatit, prajit, 67g - 111 calorii, 20.8 proteine, 2.4 grasimi, 57 colesterol, 1.1 carbohidrati, 0 fibre, 49.6 sodiu, 0 zaharuri
Salata verde cu ceapa, 320g - 154 calorii, 3.8 proteine, 10.6 grasimi, - colesterol, 17 carbohidrati, 6.4 fibre, 3.8 sodiu, 2.6 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1326 calorii, (mic)70.4 proteine, (mult)48.4 grasimi, 359.2 colesterol, (mult)167.9 carbohidrati, 38.1 fibre, 61.2 sodiu, 35.5 zaharuri
ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta stationar, moderat, 30min - 298 calorii
Metabolism bazal - 1473 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1771 calorii
Am venit la spovedit. Nu sunt multumita deloc de mine. Astazi am si grasimi si carbo multi. Nu vreau sa ma plang dar imi pare rau. Cum fac eu ca imi pare rau dupa ;).In timp ce bag in gura nu ma gandescx-(.Hai mai departe ca maine va fi mai bine;;)
Mihaela nu stiu cum pot unele sa tine dieta asa de drastica. Eu nu-mi propun sa ma infometez si nici sa-mi chinui zilele. Este adevarat sa stii, verificat pe pielea mea, ca daca scapi din nr. de calorii sau in alimente nepermise se cunoaste la cantar. Am citit , nu mai stiu pe unde , ca nici numaratul asta de calorii nu-i tocmai ok. Eu as vrea sa ma pastrez in niste limite si sa scap rar pe alaturi. Cred ca asa este sanatos pt organism , sa mananci mai de toate dar in limite( asta este foarte greu cand esti mancacios din fire).Asta este provocarea vietii mele. Puterea de stapanire mi-o verific in fata tentatiei de a gusta. Eu daca gust dintr-un aliment care imi place nu ma mai pot opri usor. Uit de toate principiile nutritionale:((Greu, dar TOT INAINTE, ca pionierii:)):))Haz de necaz:)):))
Te pup Mihaela si noapte buna. Pe maine.

aussie_girl 25 feb 2012 23:26:00

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
mari de faci draga mea draga?? mancasi fasole nebunatioc, huh?? acu' si fasolea aia daca puteai s-o mananci fara paine..si doar putina n-ar fi fost bai..dar banuiesc ca ai bagat si o leaca de paine. Trebuia sa faci miscare un pic mai mult ca sa mai scazi din calorii. lasa..e ok, sa-ti fie de bine..maine e o alta zi si ai sa faci alegeri muuult mai bune. Te pup cu drag!>:D<

Mihaeluta, femeia aia de care tu spui se omoara singura..asa ca las-o..Sau ma rog..daca e dispusa sa te asculte spune-i ca se omoara singura. Nu, nu se slabeste cu infometare..sau ma rog, se slabeste..dar se pune totul la loc..ca doar nu ai sa te infometezi o viata??? Eu incerc sa mananc cat de cat normal..pentru ca altfel nu ma vad traind inca 40-50 de ani (Doamne ajutaaa ;) :)..si sa tin diete dupa diete..ce naiba!!>:D<

valeriaheres 27 feb 2012 00:02:02

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Draga Mari ma bucur ca ai trecut pe la mine...oricine poate sa vina usa este deschisa tuturor si imi face o deosebita placere.
Am mai calculat caloriile si nu sunt sub 1200...chiar nu ma infometez deloc, ma simt foarte satula, am considerat sa iau taratele la masa de pranz si totul este ok...pana acum nu mi se pare grea dieta, mi-a fost mai greu cand am tinut hipocalorica...numai cu cantarul pe masa stateam.
Chiar te rog daca iti face placere putem sa mai stam de vorba...am inteles ca tu esti avansata in dieta Dukan...vad ca fetele mai mananca dulce...mie nu-mi este pofta de dulce deloc...beau apa multa si in timpul mesei si intre mese...sper sa fie bine.

marilo 27 feb 2012 00:31:28

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de valeriaheres (Post 956229)
Draga Mari ma bucur ca ai trecut pe la mine...oricine poate sa vina usa este deschisa tuturor si imi face o deosebita placere.
Am mai calculat caloriile si nu sunt sub 1200...chiar nu ma infometez deloc, ma simt foarte satula, am considerat sa iau taratele la masa de pranz si totul este ok...pana acum nu mi se pare grea dieta, mi-a fost mai greu cand am tinut hipocalorica...numai cu cantarul pe masa stateam.
Chiar te rog daca iti face placere putem sa mai stam de vorba...am inteles ca tu esti avansata in dieta Dukan...vad ca fetele mai mananca dulce...mie nu-mi este pofta de dulce deloc...beau apa multa si in timpul mesei si intre mese...sper sa fie bine.

Valeria nu asteptam sa treci pe la mine asa repede. Uite ca nu am somn, desi maine este luni si incepe iara o saptamana de lucru si trebuie sa ma trezesc de dimineata.
Nu stiu de unde ai inteles tu ca eu sunt avansata in Dukan. Nu ,asta am spus de mai multe ori ca eu nu pot manca carne si nici nu-mi place. Am tinut in viata mea atatea diete si toate cu piept de pui, ou, peste ca nu le mai pot suporta nici mirosul. Este foarte adevarat ca se slabeste cel mai repede cu proteine dar eu nu pot si pace. Acum incerc sa mananc dupa principiile Bilic, Montinac. Incerc sa ma controlez chiar daca mai dau si pe alaturi. Eu slabesc mai greu datorita varstei, menopauzei dar nu-i nici un necaz. Vin si eu mai batraneste dupa voi.:)) Te mai astept pe la mine.>:D<

valeriaheres 27 feb 2012 11:08:51

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de marilo (Post 956243)
Valeria nu asteptam sa treci pe la mine asa repede. Uite ca nu am somn, desi maine este luni si incepe iara o saptamana de lucru si trebuie sa ma trezesc de dimineata.
Nu stiu de unde ai inteles tu ca eu sunt avansata in Dukan. Nu ,asta am spus de mai multe ori ca eu nu pot manca carne si nici nu-mi place. Am tinut in viata mea atatea diete si toate cu piept de pui, ou, peste ca nu le mai pot suporta nici mirosul. Este foarte adevarat ca se slabeste cel mai repede cu proteine dar eu nu pot si pace. Acum incerc sa mananc dupa principiile Bilic, Montinac. Incerc sa ma controlez chiar daca mai dau si pe alaturi. Eu slabesc mai greu datorita varstei, menopauzei dar nu-i nici un necaz. Vin si eu mai batraneste dupa voi.:)) Te mai astept pe la mine.>:D<

Buna draga Mari! ei lasa si tu nu mai zice ca vi batraneste dupa noi...si eu sunt la menopauza, oare asta sa fie cauza de stagnez si eu asa de mult? nu am stiut...nici eu u ma dau in vant dupa carne, dar daca este asa de important fac eforturi si de aceea mananc si mai mult peste.

grasuta1961 27 feb 2012 12:36:12

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Buna Mari !!!

Uite acum am ajuns de la coafor si am intrat putin sa vad ce mai faceti .Nu stau mult pentru ca vreau sa fac si putin curat pe aici.Sa stii ca de azi sunt la PPAbia lunea viitoare ma cantaresc.insa merge greu f.f. greu,mai ales ca sunt la menopauza.Insa dupa cum ti-am spus nu ma las deloc.tu te-ai mai cantarit??? sau dupa cele 21 de zile.?? Draga mea iti doresc o zi minunata !!!! si ai grija nu trisa :-*

barbuta 27 feb 2012 13:07:24

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
1 ataşament(e)
buna mari cf ? am vazut ca te-ai reintors la servici ma bucur ptr tine pupici>:D<>:D<:-*

grasuta1961 28 feb 2012 08:24:46

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
http://i286.photobucket.com/albums/l...39/images1.jpg

Buna dimineata !!! mari ce se intampla de nu prea mai scrii prin jurnal???!!! Se vede ca astia de la servici nu-ti lasa nici o clipa libera sa mai respiri si tu.Sper ca dieta merge bine.Abia astept sa vad cat slabesti in astea 21 de zile.Nu prea inteleg eu ce mancati voi,daca va calculati cal sau nu ,insa astept rezultatele.Te pup si-o zi frumoasa iti doresc !

valeriaheres 28 feb 2012 08:42:12

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Buna dimineata Mari!...cum merge cum esti?....nici eu nu prea inteleg cum faceti si ce faceti voi la 21...poate ne povestesti si noua...te sarut si o zi frumoasa!

marilo 28 feb 2012 11:20:37

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Hai ca uite doua minute pot sa va scriu un pic. 21 este o provocare si atat. Adica in astea 21 de zile sa fii in stare sa-ti respecti dieta cat mai aproape de perfectiune, sa faci 30 min miscare si zic fetele ca dupa 21 de zile fb , organismul isi intra in acest ritm. Si da se calculeaza nr de calorii si se respecta principiile de combinare a alimentelor. Deci asta este dieta 21. Fiecare incearca sa-si respecte dieta proprie cat mai constiincios.
Eu am mai calcat stramb dar in mare sunt multumita de mine. Nu mai pun meniul in jurnal si nici nu mai incerc sa-l calculez fiindca multe din alim pe care le mananc nu le gasesc aici si cele pe care le gasesc sunt relativ la fel cu ale mele deci si nr de calorii este aproximativ exact. Ca sa-mi gatesc si sa-mi calculez exact mancarica mea nu am timp si nici rabdare.
Mi-ar fi placut mult sa pot tine Dukanul dar nu pot. Acolo stii clar ce mananci astazi , ce mananci maine.
Eu intru zilnic in forum si in jurnale dar nu am timp sa si scriu. Uneori citesc tarziu ce s-a discutat alteori nu am cuvinte la subiectele discutate si uite asa scriu mai rarut.
Deci fetele va multumesc de vizita si va mai astept.>:D<:-*

jeny2105 28 feb 2012 11:43:51

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de marilo (Post 958254)
Hai ca uite doua minute pot sa va scriu un pic. 21 este o provocare si atat. Adica in astea 21 de zile sa fii in stare sa-ti respecti dieta cat mai aproape de perfectiune, sa faci 30 min miscare si zic fetele ca dupa 21 de zile fb , organismul isi intra in acest ritm. Si da se calculeaza nr de calorii si se respecta principiile de combinare a alimentelor. Deci asta este dieta 21. Fiecare incearca sa-si respecte dieta proprie cat mai constiincios.
Eu am mai calcat stramb dar in mare sunt multumita de mine. Nu mai pun meniul in jurnal si nici nu mai incerc sa-l calculez fiindca multe din alim pe care le mananc nu le gasesc aici si cele pe care le gasesc sunt relativ la fel cu ale mele deci si nr de calorii este aproximativ exact. Ca sa-mi gatesc si sa-mi calculez exact mancarica mea nu am timp si nici rabdare.
Mi-ar fi placut mult sa pot tine Dukanul dar nu pot. Acolo stii clar ce mananci astazi , ce mananci maine.
Eu intru zilnic in forum si in jurnale dar nu am timp sa si scriu. Uneori citesc tarziu ce s-a discutat alteori nu am cuvinte la subiectele discutate si uite asa scriu mai rarut.
Deci fetele va multumesc de vizita si va mai astept.>:D<:-*

servus Mari >:D<
ma bucur pt tine, k, cu bune cu rele te tii de dieta, chiar daca nu avem asa marri realizari nici nu puneem pe noi, daca azi cantarul nu a fost prietenos cu mine sapttamana viitoare sigur v-a fi :D
cat despre forum si eu sunt la fel, uneori intru si doar citesc, nu am chef si nici forta necesara sa si scriu, dar asta nu inseamna ca nu sunt cu voi si nu va citesc, poate nu zilnic pt ca in unele zile chiar nu am timp nici sa pornesc pc-ul
te pup si sa ai o zi usoara :-*

aussie_girl 28 feb 2012 20:49:28

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Marii ia uite ce de vizite au facut fetele la tine in jurnal!! Maaaiii tu vezi ce mult te iubesc fetele??
Bravo ca stai in 21 ala...asa cum e..mai gresim un pic..ne revenim imediat..si tot asa..Hai ca os a fie bine, o sa fim mai usurele si cu mult mai mult chef de trezit dimineata si de mers la job!

te pup si mai vorbim

ce fac fetele tale frumoase???>:D<>:D<

marilo 28 feb 2012 23:24:29

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
[QUOTE=aussie_girl;959340]Marii ia uite ce de vizite au facut fetele la tine in jurnal!! Maaaiii tu vezi ce mult te iubesc fetele??
Bravo ca stai in 21 ala...asa cum e..mai gresim un pic..ne revenim imediat..si tot asa..Hai ca os a fie bine, o sa fim mai usurele si cu mult mai mult chef de trezit dimineata si de mers la job!

te pup si mai vorbim

ce fac fetele tale frumoase???>:D<>:D<[/Q
Heiiii Bine ai venit frumoaso!! Da imi dau silinta sa fiu cuminte acum ramane sa vedem si daca am vreun rezultat. Si vizita fetelor ma bucura mult de tot avand in vedere ca eu nu stau asa de mult pe forum si este foarte usor sa fiu uitata. Cinstit fie ca asa este fie ca vine din cap dar eu ma simt de la o vreme mult mai bine.
Fetele mele ce pot face dacat sa mearga la munca si uneori si la distractie. Cea mare , Cristina locuieste foarte aproape de mine si ne vedem aproape zilnic iar cea mica Dana doarme cu mine ca doar a ramas puiul meu mijlociu. Puiul mic este Shelly si ea doarme cu noi amandoua . Acum ma simt bine si cu serviciul .Adica pare ca se rezolva problemele care aparusera dar ....mai vedem. Deocamdata merg la lucru program obisnuit si este ok. Imi placea mult acasa dar ...
O zi usoara sa ai draga mea si spor in toate cate vrei>:D<:-*

marilo 29 feb 2012 00:02:48

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Astazi nu am dat raportul la ce am mancat.
Dimineata minunatul meu amestec de seminte ( in, susan, goji, fulgi ovaz si fulgi de cereale) cu 150 g iaurt 2%.
Un grepfrut
Doua sarmale de post dar cu hrisca in loc de orez si multa varza alaturi
Doi faicatei de curcan intregi, cu salata verde , ceapa verde si castravete. Am pus un pic de ulei de masline si zeama de lamaie.
Am baut cafea cu un pic de lapte .Habar nu am cata:D. Am baut ceai verde, ceai silueta perfecta, ceai soc , ceai somn linistit. Ceaiul il beau in halba de bere:)):)) , la serviciu(3) halba are 500 ml, acasa(1) halba are 400 ml.
Dimineata beau si eu 400 ml de apa calda cu zeama de la 1/2 lamaie. Imi place. Puteti sa incercati sa vedeti ca senzatia este super.
Am fost plecata dupa amiaza , dar daca as fi fost acasa cred ca as mai fi mancat la G2 fie un mar , fie ceva supa crema de conopida . Am venit tarziu si uite asa am mancat mai putin astazi.
Nu mai cantaresc decat semintele si iaurtul pt serviciu , restul mananc dupa ochiul meu experimentat:D
Sa fie bine si maine [*14*]


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:31:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO