forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit peste 50 ani (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/)
-   -   Jurnal Marilo - o speranta de ajutor (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/jurnal-marilo-speranta-ajutor-11046.html)

marilo 11 feb 2017 19:12:57

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1428632)


Hai - e mai greu inceputul - apoi totul merge mai usor!

Multumesc Miche pentru incurajare. Ai dreptate , inceputul este mai greu , cunosc. Imi iau si eu un pic de avant. Vedem .

marilo 12 feb 2017 15:06:07

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Astazi este prima zi in care masor ce fac. Incerc sa imi fac meniu pentru ziua urmatoare. Voi vedea cum am sa ma descurc seara. Varsta , sedentarismul meu, greutatea actuala,imi impun un max de 1317 cal/ zi. Este foarte putin si sigur imi va fi greu sa respect asta. Am hotarat sa pun in functiune bicicleta si sa ajung la 1500. Mda, nus, voi vedea ce sunt in stare sa fac. Astazi par hotarata dar maine o sa mai fiu oare ? [*12*]

nikytour 12 feb 2017 15:24:57

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
marilo,in ceea ce priveste nr caloriilor, 1300 este suficient (dp meu de vedere). eu incerc sa mananc intre 1000 si 1200 si uneori nu ajung desi chiar mananc cantitativ, dar mie imi plac mult legumele si ele nu au multe calorii. mie seara imi este cel mai greu si dupa cina la 1-2 ore beau ceai cald(depurativ) pt a mai uita de foame. cred ca pauza dintre cina si ora de culcare conteaza f mult, dar oricum fiecare organism reactioneaza in felul lui si noi ca oameni suntem diferiti... succes in ceea ce ti-ai propus!

butterfly30 12 feb 2017 15:42:58

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Mari, eu nu ti-as recomanda sa scazi brusc caloriile si nicisa mananci zilnic acelasi numar pentru ca e greu, plus vei ajunge rapid la platou. Fa un calcul simplu, vezi cam cate calorii mananci tu intr-o zi normala, obisnuita, si scade cu 300-500, nu in fiecare zi la fel. Vei slabi garantat, lent si fara mari frustrari! Cand nu mai slabesti, mai scazi putin, si asa mai departe. Eu sunt o sustinatoare indocata a sportului, dar daca vri incepe sportul odata cu dieta nu cred ca vei rezista, eu una nu am reusit niciodata. Incepe dieta, asteapta sa te acomodezi psihic cu ea, si abia apoi incearca sa introduci treptat sportul, eu as incepe cu 10-15 min/zi, zilnic mai degraba decat 45 min de 3 ori pe săptămână. Iar cu timpul, pe masura ce te acomodezi, lucrurile vor veni de la sine! Suntem alaturi de tine cu incurajari, numai sa promiti ca intri si vorbesti cu noi si in zilele bune si in cele proaste! >:D<

marilo 12 feb 2017 16:03:03

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de nikytour (Post 1428650)
marilo,in ceea ce priveste nr caloriilor, 1300 este suficient (dp meu de vedere). eu incerc sa mananc intre 1000 si 1200 si uneori nu ajung desi chiar mananc cantitativ, dar mie imi plac mult legumele si ele nu au multe calorii. mie seara imi este cel mai greu si dupa cina la 1-2 ore beau ceai cald(depurativ) pt a mai uita de foame. cred ca pauza dintre cina si ora de culcare conteaza f mult, dar oricum fiecare organism reactioneaza in felul lui si noi ca oameni suntem diferiti... succes in ceea ce ti-ai propus!

Multumesc Niky pentru incurajare>:D< Ai dreptate ca pauza intre cina si somn conteaza mult. Atunci am cele mai mari probleme.. Legumele imi plac si mie . Pana la varsta asta,am tinut tot felul de programe alimentare , nu le spun diete fiindca niciodata nu am tinut una corect sau pana la capat. Am slabit de multe ori si tot de atatea ori m-am intors de unde am plecat. Am invatat multe aici dar ....dar. Incerc inca odata. :-*

marilo 12 feb 2017 16:11:51

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1428651)
Mari, eu nu ti-as recomanda sa scazi brusc caloriile si nicisa mananci zilnic acelasi numar pentru ca e greu, plus vei ajunge rapid la platou. Fa un calcul simplu, vezi cam cate calorii mananci tu intr-o zi normala, obisnuita, si scade cu 300-500, nu in fiecare zi la fel. Vei slabi garantat, lent si fara mari frustrari! Cand nu mai slabesti, mai scazi putin, si asa mai departe. Eu sunt o sustinatoare indocata a sportului, dar daca vri incepe sportul odata cu dieta nu cred ca vei rezista, eu una nu am reusit niciodata. Incepe dieta, asteapta sa te acomodezi psihic cu ea, si abia apoi incearca sa introduci treptat sportul, eu as incepe cu 10-15 min/zi, zilnic mai degraba decat 45 min de 3 ori pe săptămână. Iar cu timpul, pe masura ce te acomodezi, lucrurile vor veni de la sine! Suntem alaturi de tine cu incurajari, numai sa promiti ca intri si vorbesti cu noi si in zilele bune si in cele proaste! >:D<

Multumesc Fluturasule draga pentru sfaturi. Ai dreptate in tot ce-mi spui. O sa incerc sa fac asa cum zici. Eu nu mananc prea mult nici in mod obisnuit, sau poate doar mi se pare mie. Am pofta de dulce si uneori imi pierd ratiunea :D. Daca sunt vesela si toate sunt bune, cand ma asez la masa imi zic ca viata este frumoasa si hai sa ne bucuram de ea , cu ceva buuuun . Mda, asa fac eu. Mai am prostul obicei sa termin eu ce nu mai vor altii :D. Asta am facut de cand ma stiu. Vezi cate prostii fac ?
[*28*][*8*]

marilo 14 feb 2017 21:40:59

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Buna seara :) Uf, uf, uf. Au trecut trei zile in care am simtit foamea si totusi facand un calcul grosier la ce am mancat, este mult. Am adunat in jur de 1600-1700 de calorii.Nu m-am cantarit ca imi este greu sa o fac, imi este frigulet sa ma dezbrac dimineata. O sa incerc maine, nus.
Am facut totusi un pas in fata, mi-am luat un carnetel, pe care il port cu mine si notez tot ce mananc. Eh....noapte buna >:D<:-*

marilo 15 feb 2017 20:55:07

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Buna seara ! Astazi este o zi ratata :( . Nu ar trebui sa-mi para rau dar uite ca imi pare. Era o scadere la cantar. Maine este o zi noua, poate va fi bine. Noapte buna si somn linistit :-*

marilo 14 mai 2017 13:30:32

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Salutare jurnal>:D< Este greu sa mai trec pe la tine. Daca trec, inseamna ca fac ceva. Eu nu fac nimic, doar ma vaiet si imi pare rau. Nu stiu cum fac, dar daca imi este foame , nu mai conteaza kg. Am varsta la care nu ar trebui sa-mi mai permit sa mananc orice si oricat. In fiecare zi imi propun sa mananc mai putin. Toti profesorii si nutritionistii lumii zic sa simti pemanent o vaga senzatie de foame si atunci vei fi sanatos. Asa o fi dar eu suport greu sau deloc senzatia de foame. Mda...nus ... Maine dimi ma cantaresc si .....off, offf...ce sa ai zic. :">:( Paaaa !!!

adinico 16 mai 2017 10:01:16

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
>:D<Hey, am intrat la tine in casuta! varsta este doar o cifra! hai la mobilizare., te asteptam si la jurnalul de sport si orice forma de miscare, conteaza orice miscare fcauta nu doar antrenamentele de la sala, bine venite si urcatul scarilor, mersul pe jos orice activitate >:D<.


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:57:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO