forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Cum sa rezist tentatiilor? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/cum-rezist-tentatiilor-2851.html)

Sand 03 nov 2011 04:27:03

Re: cum depasim momentele in care suntem aproape de a ceda tentatilor?
 
Citat:

Anterior postat de vanessa111 (Post 834591)
...vreau sa stiu voi cum treceti peste aceste pofte ?

Buna,

Eu am o noua metoda, cand ma apuca poftele de dulce...imi cumpar cartofi dulci si dovleac si ii bag in cuptor, ii coc asa fara nimicuta si pun putina scotisoara peste cand sunt aproape gata. Si gata, mananc cam o portie (adica cam 1/2 de cartof mediu sau o cana cu cubulete de dovleac copt). In loc de alte prostii...;)...o portie pe zi. Si inca o chestie, mananca foooooooooooarte incet si mesteca bine, ajuta.

adelamaria 03 nov 2011 10:07:08

Re: Cum depasim momentele in care suntem aproape de a ceda tentatilor?
 
Buna,

Din experienta mea, daca esti acasa si ai timp, e mult mai usor sa depasesti momentele astea! Daca insa esti pe fuga, obosita, stresata, mereu preocupata, n-ai timp de tine...hmmm...cedezi mult mai usor tentatiilor! Pentru ca e de 10 ori mai simplu sa mananci un biscuite cu ciocolata pe care ti-l doresti decat sa bagi mere la cuptor sau sa faci vreun alt substitut de desert mai elaborat. E mai simplu sa intinzi mana dupa cutia de inghetata din frigider decat sa te apuci sa murdaresti robotul de bucatarie in incercarea de a face un smoothie din fructe, nu?...
Solutia? Incearca sa previi :) Adica daca simti ca ai intrat intr-o astfel de perioada, ai grija sa ai mereu la indemana ceva bun, dar cat de cat dietetic. Poate iti plac fructele, poate le poti manca amestecate cu branza de vaci...cateva stafide...poate miere combinata cu ceva, ciocolata neagra, habar n-am...Orice stii ca ar merge la tine!
Ah, si incearca sa nu te descurajezi daca cedezi o data, de doua ori...Nu renunta la dieta doar din cauza asta! E important ca a doua zi sa reincerci sa pastrezi o alimentatie corecta si gata! N-a murit nimeni dintr-o lingura de Finetti sau o bucatica de prajitura :) Important e sa te opresti dupa o lingura :))...
Starea ta psihica, emotionala e foarte importanta! Incearca sa faci lucruri care sa te faca sa te simti bine, pozitiva, optimista! Sportul e excelent pentru asta, dar nu numai! O rochie noua pentru noua silueta, o poza in care arati bine si la care te uiti o data pe zi...cam asta ma ajuta pe mine cand simt ca nu mai pot sau am nevoie de motivatie :)
Ca regula generala, eu chiar daca mai cedez si mananc ceva interzis, am grija sa aleg intre doua optiuni pe cea cu mai putine calorii. Chiar daca e vorba de o diferenta mica, de 50 de calorii, imi spun ca tot conteaza! :)

vanessa111 03 nov 2011 10:26:30

Re: Cum depasim momentele in care suntem aproape de a ceda tentatilor?
 
mersi fetelor,,,,dar am uitat sa specific...nu sunt eu cu dulciurile ..ci pur si simplu ,,,simteam "nevoia"de a manca ceva mai gras sau mai "grav"sa zic asa...in concluzie am mancat ceva mai mult din alimentele "permise"dar nu inainte de a ma culca cu 4 h...deci pana acum situatia e cat de cat sub control..:)))

vanessa111 03 nov 2011 10:36:38

Re: cum depasim momentele in care suntem aproape de a ceda tentatilor?
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 834593)
Buna,

Eu am o noua metoda, cand ma apuca poftele de dulce...imi cumpar cartofi dulci si dovleac si ii bag in cuptor, ii coc asa fara nimicuta si pun putina scotisoara peste cand sunt aproape gata. Si gata, mananc cam o portie (adica cam 1/2 de cartof mediu sau o cana cu cubulete de dovleac copt). In loc de alte prostii...;)...o portie pe zi. Si inca o chestie, mananca foooooooooooarte incet si mesteca bine, ajuta.


sand pe tine te am mai citit si acum m am uitat la profilul tau ,,,dar nu ma stiu prea bine cu situl asta ,,,dar am intrat la tine si am vazut o poza cu abdomenul...tu esti:)??????esti slaba..daca da...scz daca zic cv aiurea dar chiar nu ma stiu cu situl:)))))))

vanessa111 03 nov 2011 10:42:15

Re: Cum depasim momentele in care suntem aproape de a ceda tentatilor?
 
Starea ta psihica, emotionala e foarte importanta! Incearca sa faci lucruri care sa te faca sa te simti bine, pozitiva, optimista! Sportul e excelent pentru asta, dar nu numai! O rochie noua pentru noua silueta, o poza in care arati bine si la care te uiti ..........


da asta cu starea psihica ,,,intra-adevar e importanta.....dar...nu prea poti mereu...cred k de aia ma trezeam deseori cu telefonul in mana comandand o pizza:)))))......referitor la poza ..DAA!!ASTA cHIAR ajuta sa ai o poza cu tine in care sa fii fost slaba:)am..din 2008 ..pff era perfect:)

zorzonica 03 nov 2011 12:19:13

Re: Cum depasim momentele in care suntem aproape de a ceda tentatilor?
 
Eu nu stiu cum sa procedez cu pachetul la serviciu. E foarte greu sa iau la pachet ceva sanatos, gatit acasa. Adica da pot sa imi fac o salata dar nu pot manca zilnic salata. Si aici unde lucrez nu avem posibilitatea de a incalzi mancarea. Daca exista aceasta posibilitate era mai simplu. Dar asa sfarsec prin a manca covrigi sau prin a comanda diverse chestii nesanatoase, pentru ca cele sanatoase ating niste preturi mult pentru buzunarul meu. Si va intreb voi cum rezolvati acest aspect? Ce anume va luati la pachet si cum rezistati tentatiilor de a comanda tot felul de tampenii?

vanessa111 03 nov 2011 15:03:33

Re: Cum depasim momentele in care suntem aproape de a ceda tentatilor?
 
Citat:

Anterior postat de zorzonica (Post 834955)
Eu nu stiu cum sa procedez cu pachetul la serviciu. E foarte greu sa iau la pachet ceva sanatos, gatit acasa. Adica da pot sa imi fac o salata dar nu pot manca zilnic salata. Si aici unde lucrez nu avem posibilitatea de a incalzi mancarea. Daca exista aceasta posibilitate era mai simplu. Dar asa sfarsec prin a manca covrigi sau prin a comanda diverse chestii nesanatoase, pentru ca cele sanatoase ating niste preturi mult pentru buzunarul meu. Si va intreb voi cum rezolvati acest aspect? Ce anume va luati la pachet si cum rezistati tentatiilor de a comanda tot felul de tampenii?


hmmm..pt moment eu nu lucrez..dar eu zic daca iti comanzi...iti poti comanda o supa,o ciorba ,piept de pui de-astea...mai ales supele si ciorbele nu sunt asa scumpe(asta in zilele in care te saturi de salata pusa la paket:))..)\

Polux 03 nov 2011 15:05:25

Re: Cum depasim momentele in care suntem aproape de a ceda tentatilor?
 
Citat:

Anterior postat de zorzonica (Post 834955)
Eu nu stiu cum sa procedez cu pachetul la serviciu. E foarte greu sa iau la pachet ceva sanatos, gatit acasa. Adica da pot sa imi fac o salata dar nu pot manca zilnic salata. Si aici unde lucrez nu avem posibilitatea de a incalzi mancarea. Daca exista aceasta posibilitate era mai simplu. Dar asa sfarsec prin a manca covrigi sau prin a comanda diverse chestii nesanatoase, pentru ca cele sanatoase ating niste preturi mult pentru buzunarul meu. Si va intreb voi cum rezolvati acest aspect? Ce anume va luati la pachet si cum rezistati tentatiilor de a comanda tot felul de tampenii?

Buna,

La birou la pranz poti manca o conserva de ton pe care sa o amesteci cu salata verde, rosii, porumb, sau cu o felie - 2 de wasa; poti manca branzica de vaci cu legume, iti pori lua in caserola orez cu legume, sau piept de pui.
Poti subsitui din cand in cand pranzul cu 1 fibrobar, daca nu ai avut timp sa iti pregatesti pranzul.

Sand 03 nov 2011 16:08:41

Re: cum depasim momentele in care suntem aproape de a ceda tentatilor?
 
Citat:

Anterior postat de vanessa111 (Post 834838)
...am intrat la tine si am vazut o poza cu abdomenul...tu esti:)??????esti slaba..

Da, eu sunt, acum vreo doua Kg. in urma (adica aveam cu 2 mai mult in poza). Vai merci mult pentru compliment.:D;;):">:>...Da' am totusi multe Kg. per total...vreau sa mai slabesc.

Zile placute!

vanessa111 03 nov 2011 20:40:46

Re: cum depasim momentele in care suntem aproape de a ceda tentatilor?
 
dar vad bine la tiker?ai 77,kg??nu se vad deloc!o sa mi aduc aminte de poza ta knd imi va fii din nou lene sa fac exercitii:)!!decat poza aia o ai sau nu stiu eu sa ma uit:))?pup


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:10:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO