forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Obsesia cantarului (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/obsesia-cantarului-7512.html)

Anca77yvb 25 ian 2011 07:22:52

Re: Obsesia cantarului
 
dap saraca iti dai seama ce tare am stresat-o ........ dormea la un moment dat pe cantar ....

giorgimoni 25 ian 2011 12:51:06

Re: Obsesia cantarului
 
buna am si eu aceasi problema mananc tot mai putin si tot ma cantaresc si de 5 ori pe ziisi devin furioasa cand vad ca cresc si cu 2 de grame si n stiu ce sa ma fac! e foarte nasoala situatia:(

Mihaela1006 25 ian 2011 12:55:50

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de giorgimoni (Post 492333)
buna am si eu aceasi problema mananc tot mai putin si tot ma cantaresc si de 5 ori pe ziisi devin furioasa cand vad ca cresc si cu 2 de grame si n stiu ce sa ma fac! e foarte nasoala situatia:(

nu e bine sa tot reduci, mai bine studiaza alimetele si posibilitatile lor de asociere optima ca sa slabesti...
2 grame? hai ca nu vorbesti serios! eu iau 2 grame si cand respir, zau asa! Situatia nu e nasoala, fii optimista >:D< ce dieta tii?

leila87 07 feb 2011 22:11:48

Re: Obsesia cantarului
 
buna fetelor obsesia cu cantarul o am si eu pana si instructorul de la sala a sesizat lucrul acesta,ma cantaresc zilnic dar ma ajuta pentru a nu depasi 58 de kg doar asa stiu cand sa iau masuri si cand sa fac mici greseli.

justbelieve 08 feb 2011 15:16:18

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de leila87 (Post 514611)
buna fetelor obsesia cu cantarul o am si eu pana si instructorul de la sala a sesizat lucrul acesta,ma cantaresc zilnic dar ma ajuta pentru a nu depasi 58 de kg doar asa stiu cand sa iau masuri si cand sa fac mici greseli.

Nu te mai cantari zilnic,nu e bine pentru psihic.Incearca doar o data pe saptamana sa te cantaresti.

leila87 09 feb 2011 18:26:49

Re: Obsesia cantarului
 
o sa incerc macar de inceput o data la 3 4 zile asa treptat,pupici

CrisetenO 09 feb 2011 19:01:06

Re: Obsesia cantarului
 
Salut!

Sa mai adaug si eu vreo cateva lucruri, desi slabutele te-au cam lamurit deja. Nu stiu daca asta se intampla la toata lumea, dar cel putin pe mine fructele ma borfaie. Ceea ce inseamna de fapt ca ma umflu nu numai cu lichid ci si cu aer (care te baloneaza). Din cauza asta nu e foarte bine sa mananci prea multe (plus ca au si zaharuri).

Uite ceva care m-a ajutat foarte mult la moderarea cantaritului zilnic si la ajustarea portiilor.

Incepi cu o cantarire la 2 zile (in loc de zilnic). Te cantaresti in ziua 0. Mananci dupa regimul tau (nu stiu cat mananci, deci nu pot sa-ti dau nr. de kcal) si in ziua 0 si in ziua 1. Te cantaresti in ziua 2. Daca esti la plus fata de greutatea din ziua 0, scazi putin portia. Daca esti in minus sau la mentinere, cresti putin portia. Si mananci dupa portiile ajustate in zilele 2 si 3. In ziua 4 te cantaresti iar si repeti procesul.

Dupa ce ai facut asta de 5 ori, deci in ziua 10, incepi sa te cantaresti o data la 3 zile. Si asa mai departe, pana ajungi la o saptmana.

Vei rade de mine, dar eu asa m-am descurcat sa nu ma mai cantaresc de 5 ori pe zi, pentru ca e mai treptat si imi da timpul sa am increderea sa las cantarul.

Cu mult drag,
Cristina

leila87 10 feb 2011 22:20:25

Re: Obsesia cantarului
 
multumesc de sfat o sa-l urmez ,chiar suna foarte bine

justbelieve 13 feb 2011 17:23:00

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de leila87 (Post 519717)
multumesc de sfat o sa-l urmez ,chiar suna foarte bine

Ei bine,cum 'merge' cantaritul?Te mai cantaresti zilnic?:-s

irina27 20 feb 2011 13:44:41

Re: Obsesia cantarului
 
aoleu asa ma enerveaza cantarul asta..e atat de derutant :|
sunt unele zile in care am 57 :x iar in altele zile am chiar si 59..ma enerveaza oscilatiile astea desi sunt constienta ca ele sunt normale;;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:48:23.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO