forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in afectiunile endocrine (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-endocrine/)
-   -   Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-endocrine/probleme-tiroida-special-hipotiroidismul-3640.html)

Dee 01 aug 2010 17:48:31

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
si eu am problema cu tiroida...hipotiroidie si noduli.
Diagnosticul mi-a fost pus in urma vizitei la endocrinolog, analize si tot tacamul...Era si de asteptat pt ca slabesc foarte greu indiferent ce fac, am extremitatile reci , sunt obosita si lipsita de vlaga mai mereu, retentie de apa + balonare, chiar depresii uneori...

Ce vreau sa va spun este ca nu e cazul sa luati medicamente de capul vostru, nici chiar daca in cazul unora dintre noi au functionat. Fiecare origanism este diferit, asa ca mergeti la doctor si lasati-l pe el sa va recomande. Iar asta se aplica si medicamentelor naturiste de la plafar sau suplimentelor. riscati sa va treziti ca va agravati problemele !

Slabuta 03 aug 2010 00:39:18

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de Dee (Post 274123)
si eu am problema cu tiroida...hipotiroidie si noduli.
Diagnosticul mi-a fost pus in urma vizitei la endocrinolog, analize si tot tacamul...Era si de asteptat pt ca slabesc foarte greu indiferent ce fac, am extremitatile reci , sunt obosita si lipsita de vlaga mai mereu, retentie de apa + balonare, chiar depresii uneori...

Ce vreau sa va spun este ca nu e cazul sa luati medicamente de capul vostru, nici chiar daca in cazul unora dintre noi au functionat. Fiecare origanism este diferit, asa ca mergeti la doctor si lasati-l pe el sa va recomande. Iar asta se aplica si medicamentelor naturiste de la plafar sau suplimentelor. riscati sa va treziti ca va agravati problemele !

Dee, ti-a fost dat un tratament?
Si eu am avut noduli, dar cu medicatia prescrisa de medic am scapat. :)

ps: Perfect de acord cu recomandarea ta :)

TheMilady 03 aug 2010 06:44:39

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
si eu am scapat de problemele cu tiroida. am mancat ce trebuie si am luat suplimentele necesare si acum sunt ok:) bafta si tie

any_268268 03 aug 2010 08:42:11

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
buna!te rog spune-mi si mie ce alimente ai consumat si ce medicatie ai luat?si eu ma alim sanatos si pot sa spun ca a mai scazut nodulul de la 3 la 2,7

Slabuta 03 aug 2010 15:31:41

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de any_268268 (Post 275881)
buna!te rog spune-mi si mie ce alimente ai consumat si ce medicatie ai luat?si eu ma alim sanatos si pot sa spun ca a mai scazut nodulul de la 3 la 2,7

Any, tie endocrinologul nu ti-a dat pastile?

any_268268 03 aug 2010 19:28:17

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
nu,desi i-am cerut..iau modifilan,e naturist.

Slabuta 04 aug 2010 18:42:27

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de any_268268 (Post 276639)
nu,desi i-am cerut..iau modifilan,e naturist.

Foarte ciudat, dar nodulii nu se trateaza asa simplu:-/
Analizele la hormoni au valori in limite?

any_268268 04 aug 2010 19:09:47

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
da,dar oricand poate deveni hipo au hiper....modifilanul e pt mentinerea echilibrului tiroidian...

TheMilady 05 aug 2010 07:23:09

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
eu am luat alge marine brune si tirozina, plus tinctura de sanziene, pelin. am consumat zi de zi scortisoara deoarece este f buna pt tiroida, trebuie evitate dulciurile si unele mancaruri, precum varza, brocolli, grasimile etc. cauta pe net the thyroid diet si acolo sunt sfaturi cu ce sa mananci si ce sa eviti! bafta!

Coccolino 15 sep 2010 08:29:11

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Bună fetelor , am să mă alătur şi eu vouă pentru că trebuie să mă pun si eu la dietă. De ceva timp am luat în greutate cam mult si nu stiam de ce , am fost la medic si am descoperit că am probleme cu glanda tiroidă . Tin dieta si slăbesc foarte greu , dar trebuie să merg înainte şi sper că împreună să putem trece mai uşor peste această problemă dificilă din viaţa noastră. Cu sportul nu mă împac bine , deci nu fac mişcare decît cu treburile casnice care acum în perioada asta sunt destule mai ales că stau la ţară. Despre diete ce să vă spun am ţinut destule ,îmi place dieta disociată . Ce să vă mai spun , am avut 94 de kg , am dat jos 4 si aş vrea să ajung la 70 dacă aş putea , dar o să mă străduiesc .


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:28:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO