forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice pentru mese de sarbatori (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mese-sarbatori/)
-   -   Slabutelor, ce mancam de Craciun? (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mese-sarbatori/slabutelor-mancam-craciun-1778.html)

erato 18 dec 2009 15:38:44

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Anul trecut, inainte de Craciun, aveam 64kg, iar dupa Craciun, tot 64 si am mancat orice am poftit, fara sa ma limitez. Sper sa fiu la fel de norocoasa si acum, la 54kg:)pt ca n-am de gand sa ma stresez f. mult de dieta si mancaruri dietetice. Noi (eu cu sotul) petrecem Craciunul in familie, pe la parinti, pe la prieteni, si stiti cum e: pe unde mergi, fiecare vrea sa gusti din preparate. Si voi gusta:DMa bucur ca sunt doar 3 zile, si nu vacanta prelungita ca anul trecut. In schimb, de Paste, am mancat cu limite, am fost stresata de fiecare dumicat si m-am ingrasat 2 kg. De aceea, mi-am propus sa fiu relaxata si sa ma simt bine:D

lolo91 21 dec 2009 14:27:37

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
am citit prin acest topic si e f interesant....poate reusim fiecare din noi sa realizam un meniu care sa nu ne dauneze de sarbatori...de ex eu nu ma omor nici dupa salata boeuf nici dupa sarmale....si nici dupa preparatele din porc....deci am hotarat sa manac pui la gratar cu salata, eventual o supa de pasare facuta de mamica ( e asa buuna) si sa incerc sa gust asa din dulciuri...pt k dulciurile sunt singurele care imi fac cu ochiul desarbatori...dak o sa manac doua zile pe an un pic de bombonele sau ciocolata ma indoiesc k voi pune mai mult de 500g pe mine...in schimb voi forta un pic sportul just in case...hai k nu suna deloc rau , nu-i asa?;;)

dorutza 21 dec 2009 20:54:11

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
pana la urma o sa fac asa. putin din fiecare ca suntem doar doi
- supa de pui
- sarmale cu soia si orez brun
- salata de cartofi, cu castraveti si gogosari si putina maioneza light
- salata de vinete tot asa cu maioneza light
- drob de ciuperci
- si un platou pentru sotior cu carnat, snitele, cascaval, branza etc- sa pape si el ceva carnita

o sa cumpar un cozonac cu nuca
si prajitura alba ca zapada:x:x:x:x

tre sa scot ceva ca is prea multe...

Laura 21 dec 2009 21:42:16

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
la prajituri ce faceti?
eu o sa fac
-o portie de greta- garbo
-cabanuta
-albinita
-raffaelo

plus cozonac, si am o gramada de prajiturele din spania absolut delicioase.....

dorutza 21 dec 2009 21:50:37

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 58783)
la prajituri ce faceti?
eu o sa fac
-o portie de greta- garbo
-cabanuta
-albinita
-raffaelo

plus cozonac, si am o gramada de prajiturele din spania absolut delicioase.....

am vrut sa fac si eu rafaela dar e prea cu calorii (rele- unt, zahar, lapte praf)asa cum o stiu eu face
multe praji faci tu
eu fac doar o tava de ALBA CA ZAPADA sau inca una care nu stiu cum ii zice
si poate ceva desert cu mere
si cozonac cu nuca

Laura 21 dec 2009 21:58:15

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 58789)
am vrut sa fac si eu rafaela dar e prea cu calorii (rele- unt, zahar, lapte praf)asa cum o stiu eu face
multe praji faci tu
eu fac doar o tava de ALBA CA ZAPADA sau inca una care nu stiu cum ii zice
si poate ceva desert cu mere
si cozonac cu nuca

stiu ca sunt multe:))....insa nu o sa le pap eu toate....faza e ca suntem o familie mare, si o sa am multi musafiri si o sa am nevoie sa am cu ce sa-i servesc.....
intradevar raffaelo sunt groaznice la calorii, insa pe mine ma inebunesc:x........si o sa fie foarte placute pentru musafiri;;)

dorutza 21 dec 2009 22:00:31

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 58794)
stiu ca sunt multe:))....insa nu o sa le pap eu toate....faza e ca suntem o familie mare, si o sa am multi musafiri si o sa am nevoie sa am cu ce sa-i servesc.....
intradevar raffaelo sunt groaznice la calorii, insa pe mine ma inebunesc:x........si o sa fie foarte placute pentru musafiri;;)

io mi-am mancat rata de rafello pentru anul asta
am avut o luna in care am facut in fiecare wekend:D:D

Laura 21 dec 2009 22:05:55

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 58796)
io mi-am mancat rata de rafello pentru anul asta
am avut o luna in care am facut in fiecare wekend:D:D

eu nu am facut decat 1 data anul asta;;).....asa ca acum recuperez......dar si cand am facut am papat cred ca mai bine de jumate din ele:))

pamy 22 dec 2009 12:26:30

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
la mine in casa suntem 4 pers

2 la dieta si 2 nu

asa ca dulciuri nu fac ca avem dulapul plin de panetone

ma gandeam sa fac o salata cu pui fiert, praz oparit, castraveciosi si gogosari murati ... e salata mea preferata si in loc de maioneza o sa ii pun iaurt light ... am mai facut o data asa si e la fel de buna :D

o sa fac curcan la cuptor

si o supa cu perisoare de vita

in rest nu stiu ma mai gandesc pana joi

mishutza 22 dec 2009 13:35:52

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Eu sper,ca noi toate de fapt,doar sa nu ma ingras de sarbatori.Problema e ca am soacra la mine,care deja venise cu planuri mari.
Astazi am stabilit meniul,are voie sa faca o singura prajitura de Craciun,care mie nici nu imi place,deci m-am scos:))In rest voi face o ciorba de perisoare,fara cartofi si taietei,deci e ok,cu smantanica.Mai am niste sarmale in congelator,pe care le voi manca doar cu smantana,ca painea oricum nu imi mai e indispensabila.Si imi voi pastra obiceiul de a gati atunci pe loc ce mananc.Voi face probabil o friptura ,doua,cu salata si ceva cartofi la cuptor sau piure.Problema pentru mine vor fi dulciurile ce sunt ascunse prin cadourile lor si cand vor iesi la iveala va fi jale.
Momentan ma felicit ca am fost destul de ferma sa ii interzic socrei accesul in vreun fel in bucatarie,la gatit sau spalat vase.Asa ca i-am limitat chefulde gatit.Si momentan e inca fascinata de gustul mancarii mele fara ulei,delikat si alte chimicale.Sper sa o tina in continuare minunea.
Deci fetelor,eu zic asa,mancati din toate,dar cu masura.Lasati cate putin timp intre mese si mai mancati din altceva ce poftiti.Atata timp cat inainte nu erati la infmetare e cred ca nu avem cum sa ne ingrasam prea tare in 2 saptamani.Deci,nu va frustrati,dar cu masura.Si va urez sa nu va ingrasati si sa va simtiti vinovate>:D<>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:01:37.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO