View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 17 mar 2013, 12:59:12
deadcountess's Avatar
deadcountess deadcountess este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Respectul fata de noi

Apropo de respectul fata de noi mi-am adus aminte un lucru mic, dar care conteaza mult: uita de vorbele bunicii care spunea ca trebuie sa mananci tot din farfurie. Nu va temeti sa aruncati mancarea din farfurie. Nu trebuie sa va simtiti prost, sa va ganditi la chestii gen "in Africa mor oamenii de foame si eu arunc mancare". Faptul ca bagam in noi cu forta ce a ramas in farfurie nu ii ajuta cu nimic pe muritorii de foame din Africa, ei nu vor trai din straturile tale de grasime. Atentie mai ales cand mancati la restaurant. Multi continua sa manance si dupa ce s-au saturat, ca "doar au dat banii pe ea". Si ce, esti mai castigat daca mananci mai mult? Nu tot atata a costat anyway? Unde-i economia pe care o faci daca mananci tot?

Indiferent de motiv, nu manca mai mult decat iti trebuie, nu esti cos de gunoi, respecta-te.

O alta chestie unde ar trebui sa intervina respectul pt noi este mancatul din politete.

De ce sa mananci ceva ce nu doresti doar ca sa nu se strambe X sau Y? De ce sa conteze mai mult ce zice/crede X si Y decat alegera ta? De ce sa pui pe primul plan matusile, vecinii sau prietenii? Respecta-te! Tu hotarasti ce mananci!
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]

Ultima dată editat de deadcountess; 17 mar 2013 at 13:07:23.
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui deadcountess:
anaralu29 (17 mar 2013), CezaraCezarului (17 mar 2013), marianet (06 mai 2013)