View Single Post
  #1062 (permalink)  
Vechi 27 mar 2010, 00:15:46
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit re: Jurnal Roseadria - de la grasuta94 la slabuta 68

Semintele de in macinate n-am observat sa aiba vreun efect secundar...bine, banuiesc ca nu trebuie luate in cantitati industriale, eu am mancat si intregi si n-am avut nimic, dar prefer macinate (le cumpar direct asa), altii spun ca ar trebui rasnite pe moment.
In plus nu-s neaparat doar stimulent, chiar ar trebui sa faca parte din alimentatie, ca au o forma de Omega 3, imi scapa acum numele.

Slabuta zicea ca a scapat de constipatie cu ele, functioneaza si la mine, macar 2 lingurite pe zi. Eu le pun in iaurt. Am mai luat si ulei de seminte de in, tot in iaurt..dar la ulei gustul e un pic mai bizar.
Intr-o vreme mi-era teama ca au prea multe calorii, dar de cand mi-am luat cantar electronic de bucatarie am constatat ca 2 lingurite cu varf au 5 g impreuna, nu 10 cat credeam eu (pe ideea ca o lingurita de ceva are 5g si o lingura 25)...dar mai conteaza si densitatea, astea-s f. usoare. [Cantarul meu anterior de bucatarie era bun mai de la 10-20 g incolo, nu era electronic]

Cu tot cu fibre si miscare, cand reduc caloriile si prin urmare si cantitatile, la mine apar problemele...plus balonari...si mananc la fibre de mi-e rau si nimic, lichide, miscare...asa ca tre' sa caut altceva si cum semintele astea sunt si sanatoase pt treaba cu Omega 3...

Ultima dată editat de dara; 27 mar 2010 at 00:20:16.