View Single Post
  #11 (permalink)  
Vechi 11 aug 2009, 14:24:55
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Le journal d'Anca

Citat:
Anterior postat de meapasarica Vezi mesajul
Si acum ...subiectul meu preferat...miscarea

Sunt sigura ca exista multe "slabute" carora le e lehamite sa faca miscare...cam asa imi e si mie..as da orice doar k sa nu ma misc...nu ca nu as avea unde si cum ma misc;
1.locuiesc in Suedia la tara intr-o zona f turistica, e plin de danezi, nemti, olandezi care vin la noi sa se bucure de natura si sa faca drumetii insa eu nu ma prea dau in vant dupa plimbari
2. Am diferite greutati cu care as putea sa fac miscare, stepper, bicicleta, minge etc...sa nu mai vb de videouri cu pilates , tae bo, aerobic si asa mai departe NU SE LIPESTE

Sunt foarte constienta ca fara miscare nu slabesti, dar nu imi place senzatia pe care ti-o da corpul atunci cand faci efort...in plus, prin meserie si formare imi place sa citesc, sunt ca un burete uman, intr-o continua cautare de informatie noua...si doar atunci cand citesti nu poti fugi cu cartea in mana

dar totusi am gasit ceva interesant care ma pune in miscare aprox 40de min pe zi ceea ce pt mine e un adevarat record in momentul de fata cand sunt in vacanta. Dansez cu cei de al Zumba Fitness...si sa nu credeti ca le fac reclama dar cu astia chiar ma misc...adevarul e ca nu fac eu chiar chiar miscarile ca si ei dar ma batzai si asta e cel mai important...nu credeam nici eu k ma tine foarte mult faza cu dansul...dar iata ca e a treia saptamana si inca rezist, fac in fiecare zi, nu ma las... e dragut, te misti in ritmuri de muzica latina, eu sunt o persoana muzicala si sora mea practica dans sportiv de performanta, ceea ce inseamna k ea poate sa manance cat vrea si ce vrea pt k da tot jos la antrenamente...na, am zis si eu sa nu imi fac surioara de rusine si sa incerca asta cu dansul, dar merge, kiar merge e ceva ce functioneaza la mine...

sa trecem si la lucruri mai serioase:
Azi am mancat un picut de omleta cu verdeturi si un pic de smantana light, cafea cu lapte si acum la amiaza niste mamaliguta cu iaurt..sper sa ma tin tare si sa nu mai mananc diseara...si maine om mai vedea noi ce o mai fi
Buna Anca

Valeu, daca aveam toate conditiile pe care le ai tu, cred ca eram cea mai sportiva pe o raza de 2 km

Da si mie imi place lectura, dar o fac seara inainte de somn, fiind un om emotional, mi se imprima tot ce citesc pe creier, si am niste vise super haioase noaptea, combinate cu personaje din carti

Avem si noi un subiect cu zumba, nu stiam ce este dar acum am aflat de la tine

Citat:
Anterior postat de meapasarica Vezi mesajul
Iata ca am revenit si eu pe aici dupa un weekend tumultos, in care am fost supusa la multe tentatii, insa am incercat sa le fac fata, am incercat sa mananc cat mai putin si cu mare mare frica m-am suit mai devreme pe cantar..iiiiipppiiiii am dat si eu jos un pic

aproape un kg... stiu ca nu e mult dar ma motiveaza faptul ca functioneaza...s-a meritat sa mananc mai putin si, tre sa recunosc, sa fac putina miscare, bat-o vina de miscare

Lunea trecuta eram inca la 46 de kg iar acu am 45,2...

Am mai observat un lucru sapt trecuta....eu fiind ceva de genul toma necredinciosul, evitam sa mananc dimineata, chiar daca imi era foame, pt k imi placea sa ma trezesc cu abdomenul plat si nu vroiam sa il umflu si umplu cu ceva mancare, desi stiu ca teoria mea e total gresita...toate studiile arata ca femeile care mananca de dimineata slabesc mai repede, mai usor bla bla pt k organismul incepe arderile dis de dimineata...cred k a fost miercuri dimineata cand m-am trezit cu o foame si o pofta imensa de carbohidrati si am zis, acum ori niciodata...am mancat 2 chifle din paine integrala cu sunca de curcan, din aia parca taiata cu laserul ( asa subtire mi se pare mie) si cu un pic de cascaval...si minune cereasca...nu mi-a mai fost foame, pofta de dulciuri si alte prostii pana pe la 2 dup-amiaza, m-am simtit satula si multumita...aleluia mi s-au deschis si mie ochii

asa ca tutror necredinciosilor in micul dejun....luati exemplul meu, daca mananci dimineata asta nu inseamna musai ca te si ingrasi mai mult, ii faci doar bine organismului care nu mai e mereu in cautare de alte tentatii

Joi o sa incep din nou serviciul si asta o sa ma faca sa merg mult mai mult pe jos, o sa misc , o sa am o activitate care o sa ma tina ocupata si nu o sa ma mai invart prin casa, dand tarcoale frigiderului

Astazi am mancat:

din nou doua chifle cu sunca de curcan si am baut un pic de cafea cu lapte

si o sa mai mananc:
ceva fructe, o sa beau ceai si o sa fac mai tarziu taietei cu varza...

v-am pupat

Anca
Felicitari Anca, la greutatea ta kg pleaca mai greu, dar nu este imposibil
Tine-o tot asa si vei ajunge la greutatea pe care ti-o doresti

Imi place fontul ales pentru text, este foarte frumos si stilat

Ei vezi, degeaba afli niste lucruri de la cei din jur, pana nu le testezi pe propriul corp nu crezi nici o iota
ma bucur ca te-ai convins si tu ca micul dejun este foarte important

Te mai asteptam la povesti, cand ai timp liber si nu ai ceva de "lecturat"

Pupicei
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii