View Single Post
  #119 (permalink)  
Vechi 03 dec 2011, 10:18:30
AnDrAdAxl's Avatar
AnDrAdAxl AnDrAdAxl este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 04 aug 2010
Locaţie: Ludwigsburg, Germania
Vârsta: 37
Dieta: High Carb Low Fat
Date: 172cm, 98kg
Mesaje: 2.442
Aprecieri acordate: 576
Am fost apreciat(a) de 610 ori in 401 mesaje
Implicit Re: "Academia Craciunitelor Ambitioase"

Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul


Important este sa constientizam de ce ne-am inscris in aceasta 'provocare':

1. Vreau sa slabesc orice ar fi si oricare metoda as adopta, fie ea si nesanatoasa
2. Vreau sa ma disciplinez si sa imi schimb stilul de viata
3. Vreau sa continui ceea ce am inceput acum catva timp - si anume sa continui sa traiesc sanatos

La punctul 1 pierdeti 100%. Nu este o strategie pe termen lung.

Dupa ce ati constientizat motivul (este perfect daca se incadreaza in punctul 2 sau 3), vine etapa numarul II:

Ce fac pentru a-mi indeplini scopul?

1. Gata cu sedentarismul, aleg sa fiu activa fizic!
2. Gata cu placerile alimentare 'bolnave', vrea sa mananc calitativ si nu cantitativ si prost.
3. Imi gasesc preocupari sanatoase, nu ma mai refugiez in 'casuta' mea si mananc fara oprire.

Punctul 3 se rezolva usor si extrem de util pentru voi:

Citesc carti, crosetez, ma plimb prin parc, scriu poezii, desenez, ma uit la un film, aflu noutati/informatii despre cum sa fac alegeri sanatoase corecte si inca multe alte preocupari care cu siguranta le veti descoperi, trebuie doar SA VA DATI INTERESUL SI SA NU MAI STATI FIXATE TOATA ZIUA PE MANCARE!


PS: in weekend-ul acesta voi finaliza o cartulie-revista pdf (in format electronic), o 'gandesc' de mult timp,... in care voi face un rezumat cu notiuni nutritie de baza, retete interesante, cateva pasaje motivationale... am ceva emotii, fiind prima 'activitate' de acest gen... sper sa va fie de folos atat din punct de vedere informational cat si un ajutor in a va intelege mai bine prin prisma experientelor mele personale cat si a celor pe care le-am observat/studiat de cand exista Slabute.


PPS: cu concursul nu stiu ce am facut, tot m-am 'gandit-razgandit'... si duminica seara nu am mai gasit loc
Uite fetelor dragi!Asta e ce am vrut si eu sa va spun!
Va rog sa faceti alegerile corecte pentru voi si sa incercati sa nu va mai bateti joc de corpul vostru!
__________________
Jurnalul meu Nr 5
Răspuns cu citat