View Single Post
  #12 (permalink)  
Vechi 06 ian 2015, 11:15:14
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Jurnal roxy04~Noua Casuta

Buna! Am vazut mesajul tau la mamici si am zis sa iti raspund aici. Nu ai mai multe kg pt ca ai 22 de ani. Nici nu realizezi cat te ajuta varsta. Dar dupa 22 de ani se termina procesul de crestere si incepe sa scada si metabolismul. Ma gandesc la mine cum eram la 22 si cum sunt la 26. Inainte daca mancam porcarii o saptamana in 2-3 zile imi reveneam, acum am nevoie de cam 1-2 saptamani, in functie de excese. Asa ca nu e cazul sa te ascunzi dupa varsta.

Gandeste-te pt 1 secunda la viitor. Peste niste ani o sa ai un copil. Oare cum o sa fie sarcina cu atatea kg in plus? Dar nasterea? Dar urmatorii ani, in care va trebui sa alergi si sa faci fata unui copil mic? Dar peste 20 de ani cat vei fi de sanatoasa? Nu vreau sa te cert, vreau doar sa te fac sa iti pui niste probleme, pt ca atunci cand esti tanar nu simti oboseala sau problemele la fel de tare, dar ce faci la tinerete se vede pe corpul tau in viitor.

Booon, e momentul sa iti faci un plan de bataie. Ia-o usor. Nu trebuie sa cureti totul de la inceput, daca faci asta ai cea mai mare sansa sa esuezi. Fa o modificare importanta pe luna. Cateva exemple: sa te apuci de sport usor (stretching, yoga, mers in ritm alert), sa reunti la cola, sa renunti la dulciuri etc. O schimbare majora pe luna.

Uite despre combinarea alimentelor: Combinare alimente - Slabute.ro.


Citat:
Anterior postat de roxy04 Vezi mesajul

sincera sa fiu nu am mai tinut pana acum o dieta anume gen rina sau altele ca nu imi vin acum in minte, doar am mancat mai sanatos, fara prajeli fara grasimi si paste fainoase si sucurile le am redus ca si la cola am o mare mare problema, ai drepatte o dieta inseamna sa ai control asupra tuturor alimentelor pe care le consumi si multa organizare ceea ce mie imi lipseste mult mult mult, trebuie sa stiu cat? ce? cum? la ce ora ?cum le combini? alimentele ceea ce la mine lipseste acest lucru, eu in prezent ca sincer daca as fi grasa precum mananc nu as mai intra pe usa sincer, cam asa: mananc oricat, oriunde,orice combinatie si la orice ora, dulciuri sucuri cat se poate si nu ma ridic de la masa pana ce nu simt ca imi plezneste burta, cam asa fac eu acum si asta am facut mereu, recunosc asta sunt niciodata nu am fost organizata in mese poate de asta am nevoie, eu sunt constienta ca daca as avea un pic mic mic de grija la alimentatie sigur as slabi dar.....ambitie? vointa? unde sunteti??? ca am ramas doar cu lene, plictiseala si alte lucruri de genu...dc sa fac friptura la gratar daca in tigaie cu ulei se prajeste mai repede si dupa mine e si mai buna cega de genu...hai ca iara am scris mult si nu vreau sa plictisesc....o seara placuta am fugit la munca poate mai scriu in pauza de pe tel