View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 07 iun 2010, 15:33:54
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Dieta: 4-5 kg in 7 zile

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Pai daca ai incercat si n-a mers, sigur n-are rost.
Eu gandeam la inceput doar asa, interzicem diete stupide, interzicem specificarea pastilelor de slabit, interzicem tot ce nu are legatura cu o viata sanatoasa.

Cand intr-o zi, reevaluand ce s-a intamplat in acele luni de "interzicere", am constatat ca toate slabutele care foloseau pastile de slabit sau tineau diete nocive, pur si simplu au plecat, pentru ca le-am interzis sa pomeneasca de dieta/pastile x sau y. Au plecat fara sa stie este buna acea dieta sau nu, sunt nocive acele pastile sau nu, pentru ca nu poti discuta despre un lucru fara sa stii care este el, fara sa spui numele acelor pastile sau fara sa spui in ce consta acea dieta .

Am preferat, la un moment dat, sa pierd mai mult din timpul meu liber, explicand ce inseamna acele diete/pastile, ce efecte nocive au, etc. Si au fost multe slabute care au ascultat si ne-au urmat sfaturile. Asta a insemnat un mare pas inainte.

Din punctul meu de vedere, eu am facut totul ca acea fata sa inteleaga de ce trebuie sa renunte la solutia aleasa, i-am oferit o sursa de informare, mai departe isi poate lua propria decizie in cunostinta de cauza. (exact ce iti spuneam si la fast-food.)

Cand nu cunosti nu ai cum sa stii ce e bine si ce e rau.

Cand vrem sa ajutam, e mai important sa incercam sa ne putem in situatia persoanelor care cauta cu disperare o solutie de slabit si deseori, din necunoastere, recurg la metode drastice (asta am facut si eu la 15 ani, pentru ca nu m-a invatat nimeni, din tot ceea ce mi s-a intamplat si din tot ceea ce mi se intampla acum cu sanatatea din cauza dietelor prostesti, eu am tras niste concluzii).
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat