View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 26 oct 2011, 22:35:57
deadcountess's Avatar
deadcountess deadcountess este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Da sau nu carbohidratilor ?

Citat:
Anterior postat de blackadderess Vezi mesajul


Buna deadcountess,

Ai luat exemplul meu ad literam? Este un fapt biologic ca oamenii nu pot trai fara proteine sau grasimi, dar ca pot trai 100% deplin sanatosi fara carbohidrati. Chiar vrei sa disputi asta? In plus, poti posta un link la studiul mentionat te rog?
Depresia nu este un efect secundar MEDICAL al dietei low carb.
Nu stiu cum sunt regulile cu link-urile, dar poti cauta veveve helsebiblioteket punct no (sper sa nu mi se ia in nume de rau, oricum nu are cum sa fie reclama, e o baza de date oficiala care contine toate studiile din domeniul medical din Norvegia)

Pe scurt ideea era ca ai nevoie de carbohidrati in procesul de sinteza al serotoninei, si prin scaderea concentratiei acesteia rezulta depresie.
Nu stiu exact ce numesti tu un "efect secundar medical"

Citat:
Anterior postat de blum Vezi mesajul


eu zic ca e suficient sa gandim logic.inceputurile omenirii, evolutia, bla-bla. 80% proteine si lipide.
La inceputuri omul a fost culegator apoi au aparut uneltele si de aici vanatoare, pescuit si alte activitati aducatoare de hrana.

P.S. mancati ce aveti chef din partea mea, eu doar am impartasit o informatie

P.P.S. Probabil ca stiti ca studiile arata si ca low carb este cea mai eficienta. Acuma fiecare cu prioritatile lui
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]

Ultima dată editat de deadcountess; 26 oct 2011 at 22:49:28.
Răspuns cu citat