Subiect: Raw vegan
View Single Post
  #15 (permalink)  
Vechi 20 iun 2014, 10:19:01
deadcountess's Avatar
deadcountess deadcountess este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Raw vegan

Citat:
Anterior postat de elene94 Vezi mesajul
Nu, ma refeream ca nu am vazut niciun articol sau ceva cu tema "Din cauza dietei raw vegane acum sufera de...", nu unul fondat. Nu ma intelege gresit, nu vreau sa conving pe nimeni ca eu mananc divin si daca nu faci la fel, esti inferior. Eu doar am simtit pe propria piele, precum multe persoane de aici, cum alimentatia iti poate bulversa ani de viata...eu am fost obsedata de ce bag in gura si cum arat din clasa a9a(binge, infometare, evitarea activitatilor sociale, plansete, dieta cu varza..etc). Iar acum, gasind acest echilibru si liniste psihica(ca pot manca delicatese si sa nu imi fac cea mai mica grija asupra sanatatii sau greutatii), am simtit nevoia sa revin pe Slabute si sa impartasesc acest mod de viata. Nu i-l impun nimanui, dar ofer informatie oricui o doreste. Pe tema asta, a se viziona si documentarul Food Matters, e de aur

A trebuit sa precizez fiindca am impresia ca discutam in contradictoriu, iar eu nu am intentia de a ma certa. Cred in ceea ce spun fiindca imi ascult organismul(nu mai sunt balonata niciodata, nu sunt "grea" oricat de mult mananc, nu am nevoie de cafea niciodata, nu mai pot sa fumez(chiar nu mai pot), ciclul meu nu a fost niciodata mai exact, nu sunt niciodata constipata, energie pozitiva s.a.). E mai scump sa mananc asa, intr-adevar, insa am acceptat asta. Sunt aici pt a deschide o usa, fiecare alege unde, cand, cum intra
Din nou, sustin ca o alimentatie raw vegana variata nu ma va imbolnavi niciodata, nici de osteoporoza, nici de orice alta boala. Am mentinut faptul ca nu am avut nicio minuscula raceala de cand mananc asa...?
Daca ti se pare ca ne certam sigur ai inteles gresit Eu nu sunt chiar deloc impotriva veganilor, ba chiar din contra. Am vrut doar sa atrag atentia asupra unor eventuale carente care pot fi corectate cu suplimente. Spun suplimente pt ca este foarte greu de calculat un meniu vegan care sa asigure necesarul zilnic de minerale si vitamine.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]