View Single Post
  #155 (permalink)  
Vechi 03 mai 2010, 01:40:14
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Prepararea legumelor prin calire

Citat:
Anterior postat de liean Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri! Am optat pentru dieta hipocalorica. Am mai tinut-o si am avut rezultate. Faptul ca am pus la loc a fost vina mea ca am renuntat de tot la ea si m-am pus pe mancat lapte cu biscuiti, cu fulgi si multe altele. Nu am mai respectat nicio regula.
Daca imi permiteti as vrea sa mai spun cateva din regulile dupa care ma ghidez:
1. Dimineata salata din 2-3 fructe.
2. Niciodata fructe dupa masa ci doar inainte cu cel putin jumatate de ora inainte de mancare sau dupa 2-3 ore de la ultima masa.
3. Nu amesctec proteinele cu glucidele.
4. Incerc sa beau cat mai multa apa. (la capitolul asta stau f prost, caci beau doar 1l -1.5 l)
5. Nu mananc prajit decat in teflon sau la gratar (asta mai rar, caci nu am posibilitatea)
Acum astea imi vin in minte.
Salate ma pun si inventez in functie de ce am casa. Incerc sa nu depasesc 800-900 de calorii pe zi.
Tin sa va spun ca sunt extrem de incantata de site-ul dumneavoastra si o spun comparandu-l cu multe altele pe care le-am studiat. (sunt o mica veterana in ale dietelor). Ma ajuta enorm programul pentru meniuri. Va multumesc foarte mult!
Va doresc multa rabdare si perseverenta in a slabi!

PS: In mai putin de o saptamana am slabit 1,5 kg. Ma mir. E cam mult, dar ma simt minunat. In continuare nu cred ca va fi la fel. 66 kg e cea mai mare greutate pe care am avut-o vreodata. de la 48 kg cand m-am casatorit.
Buna Liean

Pentru putin si as avea o rugaminte sa vorbim per tu, ma simt asa de batranica cand vorbesti cu dvs.

Ma bucur pentru decizia luata cu hipocalorica, intr-adevar aceasta dieta daca este respectata da rezultate bune si poate fi urmata pe termen lung.

Chiar te rog sa dai detalii, suntem aici sa ne impartasim experientele, deci, orice detaliu/sfat este binevenit

Imi place toata descrierea ta, o singura remarca am, daca imi permiti

800-900 kcal este insufiecient, si ca sa te coving o sa te rog sa te uiti la metabolismul tau bazal, il gasesti trecut la consum calorii de la sfarsitul meniului.
Metabolism bazal -1346 kcal.

Asta este minimul tau.

Metabolism bazal insemnand faptul ca tu traiesti, respiri, iti bate inima, iti poti misca mainile, picioarele, faptul ca dormi 8 ore pe noapte, etc.

Deci nu priva organismul de ceea ce are nevoie ca sa functioneze corect.

Mai bine mananca 1346 kcal si mai adauga o activitate fizica/sport, asa vei mai arde pe langa metabolism inca alte calorii si acelea vor reprezenta diferenta si deci, kilograme in minus

Iti doresc mult succes, felicitari pentru primele rezultate si multa vointa
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii