View Single Post
  #18 (permalink)  
Vechi 29 iun 2009, 17:10:46
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: 10 kilograme intr-o luna

Citat:
Anterior postat de Lorena Vezi mesajul
Buna seara! Ma numesc Lorena si sunt noua pe aici .....va salut pe toate si va urez spor la slabit....M-am hotarat ca de azi sa tin un jurnal aici ca poate asa ma tin serios de dieta si nu mai trisez......am 64 de kilograme si ma simt ingrozitor deoarece pur si simplu nu ma pot abtine de la mancare....si cand imi amintesc ca in decembrie dupa revelion aveam 52 de kilograme imi vine sa ma urc pe pereti.....ma rog...daca stau si ma plang nu reusec nimic asa ca m-am hotarat sa ma pun serios pe treaba mai ales ca peste o luna plec la mare
Vreau de maine(chiar daca este duminica) sa tin o dieta un pic personalizata insa in genul dietei atkins combinata 3 zile jogging si 2 mers 15 min pe stepper.....sper sa reusesc si sper sa ma sustineti.....voi scrie aici in fiecare zi ce mananc si daca reusesc sa fac sport...v-am pupat si bafta la slabit
Buna Lorena si bine ai venit printre noi, ti-am vazut acum jurnalul si am bagat un ochisor

Ti-am vazut poza de la album si cum ti-am scris si acolo, nu mi se pare ca esti chiar asa de grasuta, maxim 5 kg in minus si esti o bombonica de fata

Iti doresc spor si succes la slabit. Sa ne spui si noua in ce consta regimul tau si ce miscarica faci.

Citat:
Anterior postat de Lorena Vezi mesajul
Buna fetelor .Astazi m-am hotarat (pana imi vin invitatii ).sa scriu pe scurt experienta mea in materie de "diete"
De cand ma stiu am fost o fata slaba...nu saream niciodata de 45-46 kg...pana in cl a XII-a cand stresata fiind ca am bac am inceput sa mananc mai mult decat era cazul....plus ca mama imi tot zicea ca trebuie sa mananc ca sunt prea slaba + nu-stiu-cate vitamine + ca luam anticonceptionale care parca imi faceau o si mai mare pofta de mancare.Astfel am ajuns dupa bac sa observ ca nu ma mai incape nimic din vechile mele haine...m-am cantarit si aveam 56 de kilograme....nu era o nenorocire insa m-am obisnuit cu mancatul....si atunci cand ma suparam sau eram plictisita sau nervoasa sau din orice motiv ..mancam...prin octombrie m-am apucat de o dieta personalizata si am ajuns inainte de Craciun la 50 de kilograme....Problema e ca in aceste 2 luni de dieta nu am macnat deloc dulciuri si paine...si dupa 17 nu mai mancam nimic...si odata cu sarbatorile am revenit la vechiul stil de viata....si am ajuns acum la 64 de kilograme........incerc sa ma mentin tare si sa ma mobilizez insa in fundul sufletului simt cum ma apuca disperarea din cauza faptului ca nu ma pot opri din mancat(cred ca se numeste mancat convulsiv ).......in nenumarate seri am spus ca "de maine incep"....si in acele seri mancam tot ce gaseam ....spunand ca e pentru ultima oara....
Cam asta e tot...sper ca nu v-am plictisit....si sper sa ma sustineti in continoare poate-poate reusec ceva
aa....si era sa uit ..de maine vreau sa incep sa alerg dimineata de 3/sapt.Nu am mai alergat niciodata in aer liber si sincer mi-e un pic rusine de reactia oamenilor....stiu de la cineva ca atunci cand iesea sa alerge se trezea cu remarci de genul "uite-o si pe asta"....strigau dupa ea ca e grasa si ca nu mai are nici o sansa etc.....si eu fiind o fire mai negativista si predispussa la depresie...m-ar cam dobora replicile astea...ma rog....sper sa nu renunt maine dimineata...v-am pupat:*:*
Ma bucur ca ne-ai povestit si experienta ta. Toate am trecut sau inca mai trecem prin astfel de probleme.

Sa fii grasut nu este deloc usor... lumea te judeca dupa ceea ce prezinti in exterior si abia dupa aceea interiorul tau.

Important este ca ti-ai constientizat problema, primul pas l-ai facut. Acum, toate supararile tale nu ar trebui sa se incheie cu mancatul de dulciuri sau mancatul exagerat, mai degraba te apuci si faci ceva frumos, desenezi, inveti ceva nou. Sunt atat de multe tutoriale pe net cu lucruri care pot fi facute de mana, ca uiti de suparare. Te prinzi in jocul lor si ai sa vezi ca uiti de mancare

Sau de ce nu te apuci sa dansezi in fata oglinzii, eu asa faceam, imi puneam cele mai tari piese si dansam ore intregi, imi placea la nebunie.

Poti sa si alergi si nu trebuie sa te intereseze replicile rautacioase ale oamenilor, conteaza ca tu o faci pentru sanatatea ta.

Daca mai ai pasuri din astea, vino aici si le discutam.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii