Subiect: Unde gresesc?
View Single Post
  #18 (permalink)  
Vechi 28 aug 2009, 13:53:20
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Unde gresesc?

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul
neata fetelor...a mai trecut o zi de regim...merge ok
mi-a mai trecut si din febra musculara, asta pt k tata mi-a zis k febra nu trece daca nu mai fac miscare, ci trece tot prin mai multa miscare
si asa am afcut si ieri alergare pe loc in 3 reprize de 20 de minute si jumatate de ora de exercitii fizice pt brate si abdomen
ieri am papat dimineata un ou facut in apa, ochi cum i se mai spune, asta pt k ma gandesc ca asa nu are de unde sa aiba grasimi...la amiaza am papat un polonic de ciorba..iar la ultima masa, la ora 17.00 am papat 2 felii de pepene..
poate ca pare putin, nu stiu...dar eu ma gandesc ca daca nu sutur un pic organismul, nu o sa simta schimbarea...am mancat mult prea haotic pana acum, tb sa impun niste reguli..si e clar ca nu ar ecum sa fie floare la ureche..e doar chestia de obisnuinta..cum citeam undeva "ambitia si rabdarea te ajuta sa iti atingi scopul...obisnuinta te ajuta sa il mentii"..sau ceva de genu
mai calculez si eu caloriile, sa stiti...dar nu tot timpul..mai caut pe net uneori sa imi fac o idee cam cate calorii are o mancare, alta...asta ca sa imi dau seama cate calorii consum si cate ard prin miscare...
sa inteleg ca e ok si daca mananc un fruct la micul dejun..adik ideea e sa nu stau cu stomacul gol pana la pranz...am si eu o intrebare...
am cititi ca dimineata e bine sa faci alergari pe stomacul gol pt k atunci arzi exact din depozitelel de grasimi..evident fiind gol..pare logic...organismul nu tb sa se mai chinuie sa arda mai intai ce ai deja in stomac ...ma rog...dar daca e asa...si eu alerg pe stomacul gol...ma intreb e bine sa mananc idmediat dupa...unii spun ca da...pt k arderile au loc si 1-2 ore dupa alergat, altii spun ca nu, cum ca de la efort fizic trebui sa lasi o pauza de 2-3 ore pana sa mananci..voi ce credeti?
o zi frumoasa va doresc tuturor..si binenteles..muuult spor la slabit

Buna Mika

Ma bucur ca ai mai scapat de febra
Are si in apa ochiul garsimi, ca oul nu e degresat dar nu mai are grasimile din ulei
Eu din cate stiu, este bine sa o faci pe stomacul gol, asta dac aai puterea si nu te simti lesinata, ca nu toata lumea poate

Eu am facut pana acum de dimineata sport, dar de cateva zile am observat ca sunt mai energica daca fac pe la amiaza, dupa ce am mai papat ceva

Oricum, ideea cu mancatul imediat dupa sport nu cred ca este buna, trebuie sa mai lasi un pic de timp sa treaca, asta-i parerea mea Nu asta e ideea sa arzi din rezervele lui grasimea, asa daca mananci imediat dupa i-ai furnizat material de descompunere, si nu asta e intentia trebuie sa consume din corp

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul
hi..again..cam tacuta lumea pe aici..eu mai am nelamuriri si trag sperante ca intr-un fel sau altul ma veti lumina
ziceam eu ca mancarurile mele preferate sunt mancarica de ardei si mazarea...dar oare cum as putea ue fetelor sa calculez cate calorii are 100 g?
ca nu cer dca e de ajuns sa o spionez pe mama sa vad ce pune exact in mancare, cat pune si sa calculez caloriile pt fiecare laiment..am tot dat search-uri pe net dar n-am gasit niciun rasp..ma refer de ex la numarul de calorii pt o portie de ardei...acum sa va spun drept, k sa fiu sigura ca nu bag multe calorii in mine, pap cam un polonic(mediu) sau un polonic jumate, din orice mancare...chiar daca nu ma simt satula..pe moment, dupa ce ma ridic de la masa si mai fac cate ceva park incep sa ma simt satula...si nu ma mmai gandecs la mancare...era o chestie..cum ca transmiti creierului informtia ca te-ai sturat knd te opresti din mancat si te simti satul..as ao fi...dar tb sa recunsoc..uneori e taat de bun, incat mi-as mai puen macar o lingura...dar ma ridic repede de la msa, spal vasele, si fug la invataastept s atreaca jumatet de ora dupa masa si paoi bag apa plata..si sunt ultraplina
slabuto, pari sa stii destule dpesre tae bo..ai practicat???zici ca daca m atin constant, in vreo 2 luni vad rezultate?..eu mia-m tars de pe torrent un filmulet cu 40 de minute tae bo aerobic cardio cu billy blanks...dar intrebarea mea ar fi, la cat timp ar trebui sa schimb antrenamentul ca sa zic asa...ca m-as apuca sa prestez si tae-bo...ca am timp berechet, pana incepe faculatea, sa fac orice fel de miscare...voinat sa am
va pup fetelor..spor la slabit...
ps.eu inca nu vreua s ama cantaresc...am zis k o sa ma cantaresc la sf sapt viitoare..deci odata la 2 sapt...ma simt oricum mai ok, mai usurik..
Lumea nu este tacuta, pur si simplu, e mai activa unde sunt si altii mai activi

Uite aici ai un exemplu de cum se calculeaza caloriile pentru o reteta: http://forum.slabute.ro/nevoie-ajuto...lorii-906.html

Asa este corecxt, cand te ridici de la masa nu trebui sa iti simti burta plina pana nu mai poti, trebuie sa iti mai fie un pic de foame.
De ces pun asta? Informatia ca tu esti satula ajunge la creier abia dupa 20 de minute de la ce ai papat, deci e mai bine sa mananci incet, in asa fel creierul are timp sa recepteze starea ta de saturatie

Nu e chiar bine sa bei imediat dupa masa apa, pentru ca incetineste digestia

Da, am practicat tae-bo 6 luni, si la modul intens.
Sigur se vad rezultate in 2 luni

Billy Blanks este cel mai bun in domeniu, asa ca mergi pe mana lui
Cum adica sa schimbi antrenamentul?

Adica sa faci alt filmulet?

E bine ca ai vointa, asta-i un plus tare mare cand vrei sa slabesti
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii