View Single Post
  #213 (permalink)  
Vechi 23 mai 2010, 23:25:15
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 60-70 kg

Citat:
Anterior postat de nkara Vezi mesajul
pai pentru un timp am luat lutenyl pentru amenoree spironolactona, si meguan, dupa o perioada mi`a prescris in loc de lutenyl duphaston, restul la fel, iar cand mi`au gasit nodulii la tiroida mi`au dat eutirox 100 timp de trei luni .
ultima oara am tinut un regim cu deficit caloric timp de o luna in care nu am dat jos un gram, m`am chinuit si cu miscare ce e drept acasa dar am gasit pe net cateva exercitii, si le faceam cu regularitate, ma demoralizasem.
dupa un timp am zis sa tin aceasta dieta disociata care realizez ca e drastica dar nu mai pot vreau sa slabesc, nu sunt o gurmanda inraita , pot sa ma abtin.....dar nu vad rezultate....sunt satula da diete pana peste cap....asta vrea asta o tin....
nu am mai luat nici o pastila de trei luni ma gandesc ca poate desi ma ajutau pe o parte pe cealalta poate ajungeam cine stie...m`am speriat intr`o zii cand m`am urcat pe cantar si mi`a aratat 98.700kg, atunci am zis stop.....
Merci pentru raspuns.

Adevarul e ca deficitul caloric trebuie mentinut pe termen lung, mai multe luni si cel mai bine sa fie multe calorii consumate din miscare, doar vreo 500 din alimentatie. Esti sigura ca adaugai tot la calorii, uleiul, stii cum era gatita mancarea? Sau era cu alimente simple si atunci stii sigur cate calorii contineau. O chestie ciudata mi s-a mai intamplat si mie, cand am fost internata la spitalul de endocrinologie si am mancat numai ce mi-au dat ei, in prima saptamana am slabit 6 kg (eram mai tanara, etc) si in a doua niciun gram macar, cu aceleasi calorii...de-asta trebuie ignorate stagnarile oricat de lungi si mers inainte cu o alimentatie cat mai sanatoasa si multa miscare, chit ca mers pe jos.
In al doilea rand, iar se intampla sa nu slabesti daca mananci prea putin, mancai mai putin de 1200 de calorii?

Am uitat sa zic, si eu am PCOS diagnosticat de pe la 18 ani, inceput poate mai devreme. Este produs de rezistenta la insulina, asa ca oricum trebuie sa ai grija si ce carbohidrati mananci, sa ai grija si la glicemie.