View Single Post
  #22 (permalink)  
Vechi 27 iul 2013, 15:49:36
VAmedeea's Avatar
VAmedeea VAmedeea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Goodbye body fat!

Ma bucur tare mult ca suntem pe aceeasi lungime de unda.
Vei vedea ca daca vei incerca sa te bucuri de ce ai, de cei din jur, de intamplarile frumoase din viata, cand nu vei mai fi super critica, vei reusi sa aj si la un echilibru.
Si vei putea savura si o prajitura fara mustrari de constiinta si fara sa iti doresti sau sa ai pofta de mai mult.
Mi-a luat ceva timp sa aj aici, dar acum nu mai e nici o graba.
Nu mi-e pofta nici de dulce, nici de pizza, nici de paste si nici de nimic din cele nesanatoase.
Prefer sa fac eu o prajitura, din an in paste, mai ales cand am musafiri, si sa o mananc cu placere.
Daca am pofta de dulce, dupa 2 cuburi de ciocolata deja m-am saturat.
Si daca chiar vreu sa mananc o felie de paine, o mananc, pt ca stiu ca nu mi-e pofta zilnic de ea.
Iar mesele mi s-au reglat indiferent ce mananc, ca e sau nu de dieta, dupa o portie normala m-am saturat.
Cand am iesit de la dieta si am renuntat la ideea de dieta, tocmai at am scapat si de mancat compulsiv, si de pofte de nestapanit si de frustrari si de tot.
Da, slabesc cu viteza melcului, dar ce conteaza?
Nu m-am ingrasat in nici un caz intr-o luna, sau doua ca sa am pretentia sa slabesc la fel de rapid.
Si observ pe mine, chiar daca uneori mai fac excese (desi f.f.f. rar mi se intampla), nu se depune nimic. Ma mentin la greutatea asta. Si eu iau si tratament care duce la ingrasare, si suplimente alimentare destule. Deci, totul tine de psihic.
Daca as fi la fel de constiincioasa si cu sportul ce bine ar fi.
Te pup si iti urez succes in tot ceea ce faci!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui VAmedeea:
Alexik (27 iul 2013)