Subiect: Jurnal August
View Single Post
  #22 (permalink)  
Vechi 28 aug 2010, 00:19:16
August's Avatar
August August este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 aug 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 48
Dieta: hipocalorica
Date: 165cm, 62kg
Mesaje: 597
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Wink Re: Jurnal August

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul

Eu in primul rand, o vad prin prisma sanatatii (si tocmai de aceea am creat aceasta comunitate), sunt ingrozita zilnic, sa descopar pe strazile Bucurestiului tot mai multi copii obezi, tot mai multi oameni care gafaie cand fac un pas,......e prea superficial si nepotrivit sa vorbim despre ei ca ar fi "inestetici" in peisajul orasului nostru, obezitatea demult nu mai este ceva simplu, obezitatea este o boala si trebuie sa constientizam acest lucru.


Si ca sa extindem orizontul, nu doar obezitatea este o boala si a fi foarte slab (anorexic) este o boala.
Formele rubensiene (cu toata admiratia mea pentru Rubens) chiar daca sunt frumoase, nu sunt sanatoase, din pacate.

Abia dupa ce vom deslusi aceasta problema, a sanatatii, mai putem vorbi de aspectul estetic, este sau nu frumos sa fii obez.
Exact despre ce vorbeai mai sus, in reviste, pe tv se promoveaza cum sa fii frumos. lucru, de altfel, foarte putin important daca stii procentul de obezitate din Romania.

Discutia se poate lungi pe mii de pagini, ce am vrut sa spun este sa vrem sa fim sanatosi, frumusetea vine de la sine.

Iti dau dreptate, da. Dar multe, foarte multe femei pleaca de la o greutate normala, cu doar un colacel in plus, si unele ajung sa tinda la zero! Eu cam la cazurile astea m-am referit. Tu ai avut 68, eu 66 - sunt greutati normale. Doar ca tindem spre a arata mai bine. Altele se pierd si ajung la revers: am prietene care la 47kg se cred grase. Da, grase! (a luat pastile de slabit cu un prospect dement efectiv! aveau pana si nush ce cerneala in ele de s-a umplut de bube). Am si prietene care s-au ingrasat si nu renunta in ruptul capului la obiceiurile proaste, chiar daca realizeaza ce fac.
E bine ca se militeaza pentru alimentatie sanatoasa aici, asta e pana la urma baza de la care se pleaca, apoi urmand slabitul propriu-zis.
Eu sunt cumva...in the middle. Pofticioasa care se infraneaza cateodata. Oooof...ce subiect fara sfarsit! Noapte buna slabutelor! Nu mai pot pierde o noapte ca sunt batrana.