View Single Post
  #2714 (permalink)  
Vechi 03 mai 2016, 13:20:15
lidiuta's Avatar
lidiuta lidiuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2010
Locaţie: Buzau, Romania
Dieta: alimentatie sanatoasa si miscare
Date: 167cm, 82.4kg
Mesaje: 11.668
Aprecieri acordate: 14.373
Am fost apreciat(a) de 13.775 ori in 7.872 mesaje
Implicit Re: Jurnalul meu..Lidiuta

"Darul de a ne strica singuri bucuria
Nu trece nicio sărbatoare fară să mâncăm mai mult decât de obicei și fără să ne pară rău. Sa ne para rau ca am mancat dupa ce am mancat...paguboasa atitudine! Cum o dăm, tot vinovați ieșim Poate nici macar nu a fost atat de mult (Pastele nu predispune la asa excese cum o face Craciunul), insa noi tot nemultumiti suntem. "Am mancat ca o vaca/ca un porc" sunt afirmatii obligatorii post-sarbatoare. Ca si cum normal ar fi sa nu mananci nimic si iata, surpriza, iar ai eșuat lamentabil, iar esti un motiv de dezamagire pentru propria-ți persoană.
Cu câtă ușurință ne desființăm, cu câtă cruzime ne stricăm bucuria, ce dușmani suntem, noi pentru noi. Am ajuns sa vedem in mancare un păcat si nu pierdem niciun prilej din a ne demonstra lipsa de voință/valoare pentru ca am cedat ispitei. Prea multa patimă pentru un fapt banal: am mancat, nu e păcat! Sa multumim ca avem ce și că putem, că suntem sanatosi...alții ar vrea si nu au/nu pot. Cât despre mancatul mult, nici aici nu e totul pierdut: iaurt, salată, mișcare si totul se rezolva in câteva zile.
Așa ca lăsați judecățile de valoare si auto-aprecierile malițioase, aveți voie si nevoie să vă bucurați! Si fie ca mâncarea să fie ultima si singura dramă din viața voastră" Mihaela Bilic

Nu sunt mereu de acord cu ce spune celebra nutritionista, dar aici mi-a placut!
__________________
"Când sunt slab, atunci sunt tare".

14.01.22 84.7; 18.01 83.7 4.02 84.2
lidiuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui lidiuta:
alina_neamt (05 mai 2016), butterfly30 (03 mai 2016), LOREDANA99 (03 mai 2016), Q88 (03 mai 2016)