View Single Post
  #2743 (permalink)  
Vechi 18 mai 2016, 08:27:30
Liv86's Avatar
Liv86 Liv86 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 18 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Hipocalorica
Date: 159cm, 50.1kg
Mesaje: 94
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 27 ori in 18 mesaje
Implicit Re: Jurnalul meu..Lidiuta

Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Iti multumesc pentru incurajare si vizita, alina!Nici eu nu ma gandesc sa renunt de tot la carne, pur si simplu doua zile pe saptamana as evita-o, iar in restul zilelor, nu la fiecare masa. In plus, exista proteine de foarte buna calitate si in surse ca quinoa, fasole, linte, mazare, naut, nuci, seminte etc. Asa cum am spus cu ceva vreme in urma, am fost cu mama sa isi faca colonoscopie, iar celor care aveau probleme serioase chiar le spunea doctorul ca se trag de la carne.
Buna! In legatura cu proteinele ... ma bucura decizia ta de a nu renunta total la carne! Proteinele contin aminoacizi(ei sunt de 3 tipuri: esentiali(8 la numar)-organismul nostru nu ii poate sintetiza singur, asa ca noi trebuie sa ii procuram din alimente; semiesentiali; neesentiali).
In functie de tipul de aminoacizi din structura, proteinele se clasifica in: proteine de gradul 1(de calitate superioara) - contin toti aminoacizii esentiali in proportie optima pt organism-proteinele din carne, oua, lactate, peste. Proteine de gr2(de calitate medie)- au toti aminoazicii esentiali dar in proportii dezechilibrate-ex:mazare, fasole, ciuperci, soia, gliadina-proteina din grau. Prot de gr3(de calitate inferioara)- nu au toti aminoacizii esentiali in structura- ex: zeina-proteina din porumb.
Spor la slabit in continuare!
Liv86, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1382 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 865 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 866 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Liv86:
alina_neamt (18 mai 2016), lidiuta (18 mai 2016), Q88 (18 mai 2016), rozica1965 (18 mai 2016)