View Single Post
  #3209 (permalink)  
Vechi 16 nov 2017, 11:57:42
Q88's Avatar
Q88 Q88 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 61.1kg
Mesaje: 3.891
Aprecieri acordate: 3.744
Am fost apreciat(a) de 3.924 ori in 2.166 mesaje
Implicit Re: Bine ati venit la mine acasa! Mesdames, soyez les bienvenues!

Mă bate gândul de ținut Rina. Am văzut o poză într-un grup pe facebook: de la 77 la 62 kg.....eh, se vedea frumos.

Dar și rețetele de la dietele paleo / keto / low-carb îmi fac cu ochiul.

Momentan nu mai am nicio pretenție.
Zic mulțumesc dacă mă pot ține pe linia de plutire cu un clean eating si 4-5 ore de sport pe săptămână.
Și să accept că asta sunt! Cu bune cu rele, dar trebuie să îmi bag sportul în sânge din nou.

Rulada de bezea este preferata mea și rar apare în oferte la lidl.
Nu spun ce rău mi-a fost după ce am mâncat. Somn la greu.

În schimb, joi când mi-am făcut un desert ad-hoc din ricotta, fructe de pădure și o linguriță de îndulcitor de ștevie m-am simțit foarte bine. A fost suficient de dulce pentru un desert, am putut să mă opresc la jumătatea porției (am mâncat aproximativ 100g) și a fost o gustare excelentă care nu mi-a diminuat nici cheful de viață și nici nu mi-a dat o stare de oboseală.

Concluzia la care am ajuns împreună cu fluturașa mea a fost justă și pertinentă. Sunt dependentă de zahăr și carbohidrați.
Și se pare că au un efect destul de serios asupra sănătății mele, din moment ce după ce mănânc acest gen de alimente vreau mai mult, nu mai dețin autocontrolul, intervine o stare de oboseală, nu mă mai pot concentra și nu mai am energie (nici pentru muncă, studiu, citit sau scris).
__________________
Un om de succes este acela care poate construi o fundație solidă cu cărămizile pe care alții le aruncă în el.
Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1443416
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Q88:
butterfly30 (16 nov 2017), Zoe (23 nov 2017)