Subiect: Metabolism bazal
View Single Post
  #35 (permalink)  
Vechi 13 aug 2010, 22:37:19
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Metabolism bazal

Citat:
Anterior postat de LolyBlue Vezi mesajul
Am citit ceva interesant pe net adineaori. Spunea pe un site ceva logic, pe care l-am omis pana acum si anume ca... facand aerobic combinat cu greutati (le amestec) corpul "depune" muschi... ceea ce duce la stagnarea greutatii, dar dupa 1 luna, 2 se vor vedea rezultatele. Si mi se pare logic acum cand ma gandesc. Tu ce zici?
Depinde ce se intelege prin stagnare.
Stagnare la cantar sau stagnare la cm.

Daca corpul depune muschi, nu ar trebui sa scada cm?!

Citat:
Anterior postat de LolyBlue Vezi mesajul
Inainte de sala dansam seara, 1 ora... in fine, dans incordat, mi se formau muschi abdominali, fesieri si s-au redus si pulpele. Dar nu mai treceam de 50. Sala am inceput-o de saptamana trecuta, luni. Desi am constitutie atletica fiindca am facut gimnastica de la 3 la 11 ani, in ultimii ani aratam groaznic. De cand am inceput sala am ajuns aproape la 49 [preconizez ca pana pe 15 ating 49 kg (dimineata)]. Nu numai ca simt neaparat ca sala ma ajuta in procesul de slabire, dar simt ca mi s-au format muschi si cand ma incordez e altceva decat cum era in perioada in care dansam. De asta ma ingrijoreaza acum, ca daca cresc nr. de calorii sa nu stric chestia asta. Poate ca ar trebui sa mai am rabdare 1 luna, de asta am nevoie de sfatul tau.
Loly depinde ce urmaresti, cum am scris si mai sus.
Daca te intereseaza asa de mult kg (carora eu as zice sa le dai mai putina importanta) s-ar putea sa stagnezi, suntem unici si fiecare organism va reactiona diferit.

Sincer sa fiu, nu cred ca la 1200 kcal zilnic vei stagna. 100% conteaza ce vei adauga in acele 100 kcal in plus.

La mine de exemplu, functioneaza asa:
Mananc 1300-1400 kcal zilnic, fara dulciuri - slabesc
Mananc 1300-1400 kcal zilnic cu dulciuri-stagnez, ca sa slabesc cu tot cu dulciuri, imi trebuie cam 1200 kcal.

Am urmarit pe o perioada de cateva saptamani si asta am observat, incearca sa faci si tu o analiza.

Ai grija sa nu inclini foarte mult balanta la carbohidrati si nu cred ca vor fi probleme.

Niste date precise nu am cum sa-ti dau, nu esti un calculator , esti un om si organismul tau este unic
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat