View Single Post
  #383 (permalink)  
Vechi 16 apr 2010, 23:48:28
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Dianei, sau al desertaciunii desertaciunilor.

La seminte intregi nici eu n-am avut mari rezultate. Dar la SB am observat ca ma ajuta grasimea din branza, adica daca mananc doar branza de vaci nu e bine. Daca mananc si unele pe la 12% sau chiar pe la 21%, e altceva, am inteles ca limita e la 21% grasime la branzeturi la SB.
Daca nu, planul B, o lingura de ulei de in dimineata, ori cu tinut de nas, ori pusa in ceva.
Ei recomada la SB sa se manance 1 lingura de ulei de masline oricum pe zi, sau de maioneza nush de care sau de smantana cu 12%. Poate chiar de-asta, mai stiti? Adica am inteles nu doar ca e voie, ci ca ar fi chiar recomandat sa se manance lingura aia. Oricum primele zile am avut si eu si Crisella problema, cam in a treia a fost ok si de atunci ok, cu semintele de in si cu grasimea din branza (feta, telemea light, philadelphia light). Chiar mai bine ca inainte cand mancam fulgi integrali, culmea.

Seminte macinate am luat din DM-ul din Realul din Vitan chiar acu' duminica.

Acu' ce sa zic, descoperisem o chestie bizara cu Crisella, ea e mai pe sistemul grasimi+proteine 'din fire' si ca sa fie ok tre' sa manance fibre, eu sunt mai pe sistemul fibre 'din fire' si ca sa fie ok, trebuie sa mananc grasimi sanatoase. Acum nu imi dau seama cum e la voi.