Subiect: Jurnal "Slabuta"
View Single Post
  #4633 (permalink)  
Vechi 26 feb 2012, 22:40:21
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de agneta Vezi mesajul
Buna ziua Slabuta!

In primul rand imi cer scuze daca am sa te deranjez cu intrebarile mele, desi ma documentez de cateva luni de pe acest site, inca nu stiu daca e bine cum fac sau nu si am spus ca imi iau inima in dinti si te intreb pe tine personal care stiu ca esti cea mai documentata si experimentata slabuta de pe acest forum
Trebuie sa mentionez faptul ca o sa am mare rabdare in ceea ce priveste slabitul,chiar daca o sa dureze mai multe luni. am slabit 3 kg doar cu alimentatie mai sanatoasa, si cu cantitati mai mici, am cochetat cu dieta WW timp de o saptamana, si pe urma mi-am dat seama ca e mai usor sa imi calculez caloriile. Mai am de slabit 7 kg. Mi-am trecut la meniu alimentatia pe ultimele 4 zile, si mi-am dat seama ca mananc cam putin,sub 1000 desi mie nu mi s-a parut, dar se pare ca am mancat chestii care din start au valoare calorica mica, chiar daca am mancat mai mult. Sunt o pofticioasa maaare, si nu neaparat la dulciuri ci la mancarurile gatite mai traditional din carne de porc . Intrebarea mea este, daca imi pot permite din cand in cand sa consum dintre alimentele 'nepermise' in general la orice dieta, dar binenteles cu moderatie , adica mult mai rar, si si cantitativ mult mai putin de cat obisnuiam eu mai demult. Stiu ca altii nu se pot abtine de la dulciuri, eu pot, in schimb am niste mancaruri favorite cum ar fi ( ciorba de fasole cu ciolan, tocanita de porc cu pireu de cartofi, paprikas de pui ca paste, sau cateo felie de pizza, sau hmm o felie de paine cu untura cu ceapa si as mai putea continua) fara de care efectiv nu as putea sa traiesc . sau chiar daca as putea maxim o luna, dupa care as da buzna numai la mancaruri dintre acestea. Deci daca in general mananc cat mai sanatos, imi pot permite din cand in cand un fel dintre acestea maxim 300 grame la o masa tot cu garnitura , si binenteles sa nu depasesc caloriile maxime pe care le pot consuma intr-o zi?
multumesc mult,
Agneta
Buna Agneta si bine ai venit printre noi

Ai facut foarte bine ca mi-ai scris, te ajut cu placere.
Ca prima intrebare, tu ai cantar de bucatarie sau aproximezi cantitatile?

Legat de alimentele "nepermise", te sfatuiesc sa nu percepi stilul actual de alimentatie ca pe o dieta care te priveaza, ci sa il vezi ca pe un stil de viata sanatos. Chiar daca nu ai fi avut probleme cu kilogramele, paine cu untura nu se incadreaza la "sanatos"

Fa-ti dulciuri sanatoase in casa, preparati pizza in casa, incearca sa gatesti, sa experimentezi, sunt sigura ca o sa iti placa si o sa descoperi multe mancaruri care vor deveni favoritele tale.
Uite te poti aici:
Retete Dietetice - Slabute.ro
Retete - Slabuta.ro
Retete dietetice
Calorii mancaruri - Calculator calorii - Slabute.ro

Ca primul hint, incearca aceasta pizza.
Pizza fara aluat “Slabuta” - Slabuta.ro

ps: daca sunt zile de nastere sau esti invitata undeva, bineinteles ca nu poti sta ca o piatra. Pana la urma, o data la nu stiu cat timp nu se intampla nimic.

O seara frumoasa iti doresc (nu fi "stresata", lasa lucrurile sa vina de la sine, traieste si bucura-te de noua viata pe care ai adoptat-o, nu trebuie sa fie o povara),
Slabuta
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat