View Single Post
  #49 (permalink)  
Vechi 25 nov 2010, 13:46:57
pufik's Avatar
pufik pufik este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Chestia cu 1000 calorii nu tine de post: metabolismul tau de baza trebuie sa poata functiona si in post si in afara postului, ceea ce inseamna ca nu e bine sa mananci prea putin. Crede-ma pe cuvant: dupa o dieta de infometare -- adica de nemancat mai mult decat 250 kcal pe zi timp de 3 luni si apoi usor crescut la 400 kcal pe zi -- mi-am facut mult mai mult rau decat bine. Organismul meu inca nu s-a refacut, desi sunt la mentinere de peste 2 ani. Asa de tare am socat bietul meu organism ca acum si daca mananc 1200 kcal pe zi pun pe mine. Daca vrei sa nu ai probleme de genul asta trebuie sa ai rabdare si sa mananci ok, adica in jur de 1000-1200 kcal pe zi. Cu valorile acestea si daca ai grija ca sa mananci echilibrat (conteaza si din ce ai caloriile acelea, nu numai cate sunt), ai sanse sa slabesti, daca nu 5 kg, cel putin 4 (la inceput ai sa dai jos apa, care cantareste mult si se duce repede). Deci iti sugerez sa scoti carbohidratii din meniu, si atunci va merge totul ok. Hai pune si niste meniuri ca sa avem un punct de plecare! Mult curaj si mult succes!

Cu mult drag,

Cristina



Edit: tocmai am vazut povestea cu cantarul: asta e apa care dispare foarte repede cand nu mai ai excese de sare si de mancare.

PS: si eu am probleme cu balonarea dupa masa: sa stii ca ajuta sa faci exercitii de mers alert sau exercitii pe stepper, pentru ca motivul balonarii e in parte ca muschii tai nu sunt tonifiati. De asemenea ai grija cu:

1) Volumul ingerat: cu cat e mai mare cu atat de baloneaza mai tare
2) Viteza de mancat: daca mananci repede, te balonezi mai tare
3) Ce anume ai mancat: lucruri care retin apa sau au nevoie de timp de "rumegare" te baloneaza mai tare si pentru mai mult timp.
4) Cel putin pentru mine: lactatele si fructele sunt alimente pretentioase: ambele ma baloneaza. Deci trebuie mancate cu grija.

Pentru mine fructele si legumele sunt periculoase, carnea ( dar nu mananc nici daca nu tin post, foarte rar ).Si mancarea de post ma baloneaza . Mananc si destul de sarat, asa ca apa retin la greu. Dar fara sare mancarea nu are gust pentru mine.
Cam asta ar fi un meniu :
Meniu 23.11.2010
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:05
Covrigi, 70g - 224 calorii
Gustare 1, ora 17:30
Cozonac de post, 60g - 179 calorii
Mandarine, 88g - 47 calorii
Portocale, 100g - 47 calorii
Rahat, 40g - 146 calorii
Alune, 42g - 239 calorii
Prânz, ora 15:28
Placinta dovleac, 200g - 316 calorii
Cina, ora 09:39
Cod, Pacific, gatit, la cuptor/grill/tigaie, 130g - 137 calorii
Cartofi fierti, 50g - 44 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1379 calorii
ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC (profesii solicitante), 90min - 156 calorii
Shopping, 120min - 451 calorii
Sofat prin oras, 60min - 127 calorii
Metabolism bazal - 1409 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2143 calorii

Meniu 24.11.2010
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:51
Snitel vegetal, simplu, Morning Star, 71g - 141 calorii
Chiftelute din soia, 100g - 102 calorii
Sfecla rosie, 100g - 43 calorii
Paine alba Bonpana, Dobrogea, 60g - 159 calorii
Magiun natural de prune fara zahar, Topoloveni, 30g - 75 calorii
Margarina Classic, Rama, 10g - 54 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Gustare 1, ora 13:30
Apa plata, 250ml - 0 calorii
Portocale, 100g - 47 calorii
Prânz, ora 15:16
Paine alba Bonpana, Dobrogea, 20g - 53 calorii
Pate vegetal, Helvet, 25g - 65 calorii
Magiun natural de prune fara zahar, Topoloveni, 25g - 63 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Cina, ora 21:19
Mancare de fasole verde, 300g - 174 calorii
Muraturi asortate, 200g - 36 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1012 calorii
ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC (profesii solicitante), 180min - 305 calorii
Sofat prin oras, 120min - 248 calorii
Metabolism bazal - 1409 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1962 calorii

Am patit si eu, am slabit pentru ca mancam putin si apoi ma ingrasam si cu ceva in plus . Dar sper ca de acum incolo nu o sa ma mai abat si o sa mananc sanatos. Tinand cont ca vin si sarbatorile si ciocolata multa , si alte bunatati tb sa fiu mai subtirica , macar 1-2 kg.
__________________
Andra


Jurnalul meu aici : http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...k-8001-22.html

Răspuns cu citat