View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 28 mai 2010, 12:36:54
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Calculul detaliat de la meniu (carbohidrati, grasimi, proteine)

Citat:
Anterior postat de Maria P Vezi mesajul
Buna fetelor ..sunt noua printre voi..si vreau sa va zic ca sunt fascinata de calculatorul de calorii..insa am si o nelamurire: observ ca in functie de alimentele adaugate in meniu valorile minime si maxime pentru norma zilnica de carbohitrati se modifica..si sincer nu inteleg de ce!
De exmplu, pentru meniul din 17.05 norma zilnica se pozitioneaza la min:103.8 max:115.4 iar pentru meniul din 18.05 la min:133.4 max:148.3

Norma zilnica nu ar trebui sa fie fixa? Nu este calculata in functie de varsta, sex, greutate?

Merci pentru clarificari
Buna Maria si bine ai venit

Norma zilnica este calculata in functie de sex, greutate, varsta

Valoarea fixa este doar pentru proteine. Care sunt calculate in functie de greutate fiecarei persoane in parte.

Carbohidratii si grasimile sunt valori care depind foarte mult de cate calorii ai mancat in respectiva zi, pentru ca ele reprezinta un procent din aportul caloric zilnic.

De aceea este bine sa iti gandesti meniul pentru urmatoarea zi de cu seara, ca sa nu fii tentata sa mananci alimente care ti-ar aduce un gramaj mare de carbo sau grasimi
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat