View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 19 iun 2011, 13:09:55
VAmedeea's Avatar
VAmedeea VAmedeea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de Sylvester Vezi mesajul
Slabutelor,



Am rasfoit si eu cartea lui Monti- "100 de retete si meniuri"... Intrebarea mea este- pentru ce faza sunt retetele? Mi-e greu sa cred ca pentru Faza I sunt indicate toate chestiile acelea delicioase si savuroase .
Din cate imi aduc aminte sunt amestecate, dar nu sunt sigura. Ok, am verificat ca o am si eu, sunt toate pt faza I.
Mai am o intrebare- am vazut ca in toate supele crema sau si in alte alimente este indicata smantana 12% sau chiar 15%. Nu ingrasa in combinatie cu alte legume? De exemplu, eu am folosit-o in crema mea de dovlecei- am postat-o la etajul VIII, dar nu mi-e foarte clar daca am procedat bine...
In combinatiile astea smantana nu ingrasa. Si e mai bine sa o folosesti pe ea in locul iaurtului pt ca iaurtul are zer - asta ingrasa - si smantana nu. Smantana o poti manca si cu carne sau oua.

Inca ceva- legat de fructele mancate pe stomacul gol, la micul dejun... Cum procedez daca mananc fructe cand ma trezesc- la 7.30, de exemplu- mai pot manca niste fulgi de ovaz cu lapte degresat putin mai tarziu- la 8:00, de exemplu??? Fructele nu tin de foame si nu vreau sa lesin de foame pana la pranz numai cu niste cirese in stomacel ? Se considera tot mic dejun sau deja fulgii sunt considerati gustare?

Va pup!
E ok cum ai spus, fructe la 7.30 si fulgii cu lapte la 8. Se considera mic dejun impreuna, nu gustare si mic dejun.
Citat:
Anterior postat de Sylvester Vezi mesajul
Fetelor,

Care este cantitatea de supa conforma pe care putem sa o mancam la pranz si la cina, tinand cont ca alaturi de supa mai mancam si un gratar, si o salata verde?
Cand faceam supa crema de castraveti (o atasez si aici, este incredibil de buna! Mentionez ca eu am folsit iaurt o,1% in loc de smantana recomandata de catre Monti; mi-a fost frica sa nu ma ingras cu smantana...), mancam un pahar de 200 ml de supa de acest tip (este foarte satioasa!!!), dar cand am facut supa de legume sau acum, cand am supa crema de dovlecei, as manca un castron si nu doar un pahar..., chiar daca am si piept de pui si salata in meniu...
La Monti cantitatile nu conteaza! Mananci pana te saturi.
Eu nu am prea luat gustari, am rezistat cu stoicism si fara ele... Cel mai rau imi pare ca nu e ok sa mananc seara fructe, ca as fi devorat instant un mare castron de cirese (le tin in frigider de 3 zile si salivez pe langa ele . O sa mananc dimineata, la micul dejun CATEVA...).

De ce? Unde scrie sa nu mananci gustarile? De ce sa rezisti "cu stoicism"? Te felicitam daca era vb despre prajituri sau pizza, dara asa trebuie sa te cert. Nu vei face decat sa iti bagi organismul in alerta si sa depuna apoi tot ce ii dai de mancare. De, trebuie sa aiba rezerve pt momentele in care tu il infometezi.

Intre timp am vazut si greutatea ta si, mai grav, greutatea la care vrei sa ajungi. Daca nu lucrezi in domeniul modelingului, unde fetele trebuie sa fie schelet, de parca ar fi ceva frumos (nu mai spun de sanatos) in treaba asta, atunci nu ai nici o justificare sa vrei sa slabesti mai mult de atat. Chiar nu imi pot imagina de unde ai mai avea de dat jos.

Asta e raspunsul pe care i l-am scris lui Valery, din aceeasi cauza:

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul


Micul dejun nu trebuie sa te sara niciodata, mai bine te sare cate o gustare, dar cele 3 mese importante ale zilei trebuie sa fie. Asta pt sanatatea ta.
Apa se bea oricand, mai ales daca iti este sete. Monti zice sa o evitam totusi inainte si imediat dupa masa ca sa nu dilueze sucurile gastrice si sa perturbe digestia. Eu sincer nu am tinut cont, cand mi-e sete, beau.
Fructele, daca sunt capsuni, mure, afine - fructe care nu fermenteaza - se pot manca si imediat dupa masa. Restul se mananca fie cu minim20 de minute inainte de masa, fie la 2-3 ore dupa masa (ca si gustare), fie dupa masa daca sunt prelucrate termic: compot, gem, coapte, etc.
Aunele, semintele, migdalele, etc, crude si de preferat nesarate, se mananca ca si gustare, singure, insotite de fructe, salate sau legume cu ig mic.

Acum eu o sa te intreb exact ce te-a intrebat si Cami (Aussie). De ce mai vrei sa slabesti, de une mai vrei sa dai jos. Pt ca un IMC mai mic de 18.5 este unul nesanatos, de persoana anorexica, subnutrita. Nu spun ca tu ai fi asa, dar deja ai scazut sub 18 si vrei sa ajungi undeva la 16 si ceva. Scuza-ma, dar asa ceva au doar scheletele care defileaza pe scena si care sunt obilate sa fie un morman de oase. Eu una nu vad nici o frumusete sa ti se vada peste tot scheletul, sa nu ai pic de muschi pe tine sau forma, sa-ti iasa oasele fetei asa in relief.
Si aspectul estetic sa-l lasam deoparte, ca depinde f. mult de gusturi. Hai sa vb de sanatate. Unde e limita intre a fi slab si sanatos si a fi slab si pe punctul de a ceda? Eu cred ca esti deja in a doua varianta. Si ai si o varsta, nu mai esti o pustoaica de 15-16 ani, care oricum e mai usoara pt ca nu are inca sistemul osos si cel muscular definitivate.
Eu spun sincer ca nici nu ma uitasem la tickerul tau pt ca la Monti f. rar vine cate o fata subponderala, nu sunt obisbuita sa vad asa ceva.
Si sunt tare curioasa si de cate calorii strangi tu intr-o zi. Asa, ca meniu, pare ca ai manca, dar depinde mult de cantitati. Ori la mine o jumatate de rosie nu suna bine.
Scuze, poate sunt dura, dar te-as trimite sa citesti jurnalul unei fete de 15 ani care e pe marginea prapastiei, care din pacate isi da seama ca se sinucide incet, dar nu poate iesi din aceasta cursa. Si ea are un IMC (indicele masei corporale) asemanator cu al tau.
Daca mai ai pe undeva grasime sau ai ceva de corectat, in acest moment solutia ra fi sa te alimentezi bine si sa faci sport. Eu ti-as recomanda si un set complet de analize, care sa includa eco abdominal, cantitatea de fier (nu doar hemoglobina), calciul, magneziul, etc si un EKG.
Si as mai avea o rugaminte la tine, pune-ne o poza, stergi fata, tai ochii faci cum vrei ca sa nu fii recunoscuta, dar sa te vedem si noi, sa vedem daca mai e cazul de o cura de slabire.
Poate sunt dura, poate te supar, poate nu vei mai dori sa vb cu mine, dar pur si simplu ma doare sufletul sa vad persoane sanatoase, carora Dumnezeu le-a dat de toate ca sa reuseasca (pt ca noi nu vedem, dar suntem norocoase ca avem 2 maini, 2 picioare, capacitatea de a gandi si ragiona corect) si nu fac altceva decat sa distruga ce au mai de pret, propriul corp, sa se imbolnaveasca voluntar. Si iti spune asta o persoana bolnava, care ia de 3 ani deja pumnul de medicamente zilnic si care daca ar renunta la tratament in cateva luni ar fi deja cu pamant si flori deasupra. Sper ca ai inteles ce vreau sa spun.
Te pup!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]