View Single Post
  #6019 (permalink)  
Vechi 22 feb 2013, 00:05:34
VAmedeea's Avatar
VAmedeea VAmedeea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de margutza Vezi mesajul


Multumesc ! Eu in indulcitorul pe care il folosesc este lichid si are ingredientele urmatoare: stevie rebaudiana, glicerina farmaceutica si apa demineralizata.
La Paco este 13 lei Kg, dar pe site la ei este 70 lei sacul de 10 kg pentru faina de paine si pentru prajituri este 72 lei .
Sa fii atenta pt ca are termen de garantie maxim 6 luni. Eu am aruncat destula pt ca nu o foloseam.
Asa ca mai bine iei 1 kg, 2 la pret de supermarket decat un sac pe care jumatate sa il arunci. Acum depinde si de cat folosesti...
Citat:
Anterior postat de floricica0vesela Vezi mesajul
uf, vreau si eu faina de-aia
da eu nici framanta nu stiu, d-apoi sa nu va mai zic cat ma cost sa imi iau

oh, deja am list de cumparaturi, numai de munca sa-mi gasesc
vreau cafetiera si masina de facut paine
Masina de facut paine pt mine personal nu a fost o investitie ok. Gemuri nu mananc decat f. rar si at gasesc sa cumpar fara zahar, painea nu imi place cum iese pt ca nu e pufoasa suficient si am aj la concluzia ca la cat de "des" mananc eu asa ceva, atunci merita efortul sa o fac eu cu mana mea.
Dar decizia iti apartine. PS: am o masina care a costat mai mult decat Moulinexul. Eu vroiam Moulinex, dar cum am primit-o cadou nu comentez. Planuiesc sa i-o trimit mamei ca eu nu o folosesc deloc. Si am facut si paine masurand toate ingredientele pe cantarul electronic.
Cred ca la urma urmei e chestiune de gusturi.
Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Cristina, multumesc pentru retete! Mie imi place tonul si simplu sau cu o salata cu praz si lamaie. Dar voi incerca si reteta ta.
Reteta pt negresa conforma:
Ingrediente: 250 gr unt, 100 gr cacao, 4 oua, maduva de la un baton de vanilie, 200 gr fructoza, 120 gr faina de soia, 50 gr cioco conforma maruntita.
Preparare: se topeste untul pe foc mic, se ia de pe aragaz si se amesteca cu restul ingredientelor. Se toarna compozitia intr-o forma termorezistenta in care s-a pus in prealabil hartie de copt. Se introduce tava in cuptorul preincalzit (180grade ) si se coace timp de 20-25 min. Se lasa sa se raceasca in tava si se taie in forma de patrate. Optional se poate turna peste prajitura un sos din ciocolata neagra topita si frisca lichida. Eu am facut-o fara glazura si e delicioasa. Avantajul e ca, avand multa cacao, nu poti manca decat o portie.
Cred ca reteta se incadreaza in monti faza 1, cel mai bine ne poate lamuri Ame!
Monti I!
Citat:
Anterior postat de Q88 Vezi mesajul
La capitolul sport, trebuie sa se produca acel click.
Ai dreptate Otilia.
Dar daca nu se produce click-ul si situatia impune, il mai si ajutam pe acel click.
Gusturile se educa! Credeti-ma pe cuvant fetelor. Azi un pic, maine un pic si uite asa vin rezultatele!
Eu va incurajez pe voi, ca sa nu ma mai oftic ca de 3 saptamani stau la 56 de kg, dar m-am si rasfatat cu inghetata si fructe uscate, recunosc.
Cristina, targhetul pus de tine nu e realistic si nici sanatos de atins. Cred ca tu ai aj la greutatea la care corpul tau se simte cel mai bine. Si, facand sport, e imposibil sa nu arati cum trebuie. Cat despre masuratorile coapsei...nu ma pricep. Dar chiar nu cred ca nu arati super bine. Asa ca analizeza-te bine in oglinda si apreciaza-ti frumusetea cu care ai fost inzestrata de mama natura!
Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Cristina, ca optiune pt zilele de post poti sa iei in calcul si fasolea noastra boabe "cea de toate zilele", fierbe mai greu ca mazarea sau lintea rosie dar e nutritiva si tare buna! Bineinteles, daca iti place.
Pana la ora asta n-am pedalat, insa VREAU sa ma sui pe bicicleta si...nu stiu deocamdata cat voi rezista. Insa imi spun ca si cel mai mic efort are importanta lui si e mai bun decat nimic.
La masa de seara am adaugat 2 linguri de mazare si 1 iaurt mic.
Sa aveti o seara frumoasa!
Otilia, bine ca folosesti bicicleta, in locul tau m-ar tenta si banda de alergat...
))
Sincer, cand aj la sala, eu prefer sa stau o ora pe banda, alternand vitezele, decat sa fac bici, steper sau greutati.
Doar pe banda nu ma plictisesc....

Va pup, dragelor! Noapte buna!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui VAmedeea:
floricica0vesela (22 feb 2013), lidiuta (22 feb 2013)