Subiect: Unde gresesc?
View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 25 aug 2009, 20:05:20
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Unde gresesc?

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul
buna fetelor...iata-ma! si eu o nou venita...am cautat grupuletul unde m-as incadra eu...si am dat de tema asta..."unde gresesc?"..de ce am ales-o?pentru ca sunt constienta ca majoritatea dintre noi, fetele, si nu numai, facem mari greseli in alimentatie, in stilul de viata in general, ajungand intr-un timp mai scurt sau mai indelungat sa acumulam kilograme si apoi sa ne plangem...si una dintre aceste persoane sunt clar..EU...
am trecut prin toate stadiile, tristete, frustrare, plans, delasare, ambitie, am luat-o de la capat si tot asa..am incercat fel si fel de diete, miraculoase..dar evident, am abandonat..asteptand ca rezultate sa apara mult prea repede, ma descurajam cand vedeam k dupa o spatamana sau 2 de chin, nicio schimbare..nu ma pot plange, cei din jurul meu ma simpatizeaza ff mult si nu m-au jignit niciodata, asta pt k nu sunt exagerat de grasa..sunt fericita, pentru ca cel mai mult conteaza pentru mine faptul ca iubitul meu e innebunit dupa mine..dar ce te faci cand pentru tine insati asta nu e o scuza, o alinare, nu mai e de ajuns?
te gandesti serios ca poate ar fi mai bine daca ai avea cu 10 kilograme mai putin
chestia e ca de la 4 ani pana la varsta de 10 ani, am facut gimnastica...am fost chiar 2 ani la deva..am muncit mult, m-am dezvoltat frumos, e adevarat, poate mai multa masa musculara, decat multe alte fete, dar aveam toate sansele sa fiu mai mult decat ok..aici a intervenit delasarea, si cu timpul, kilogramele s-au acumulat.
poate ca nu ar fi fost atat de dureros, dar din cauza gimnasticii, am picioare musculoase, iar acum si cu un strat de grasime frumos asezat, mi se pare ca sunt oribile...am noroc,oarecum... sunt proportionala, si totusi, complexul picioarelor nu imi da pace
am intrat pe forumul asta, in incercarea..a mia poate, de a slabi..m-am gandit ca poate e mult mai ok sa tin legatura cu persoane care sunt ca si mine, care au acelasi scop, cu care sa pot discuta fara a fi jenata...
imi pare bine sa ma aflu aici..salutare tuturor
ps.voi reveni cat de curand..nu de alta, dar am impresia ca am scris mult prea mult..nu as vrea sa va innebunesc de cap..:*:*:*
Bine ai venit printre noi Mika_me

Este bine ca ai constientizat problema si greselile pe care le faci practic primul pas este facut

Dieta nu trebuie sa fie un chin, trebuie sa fie un stil de viata.

Hai ca suntem la fel 2 ani de inot de performanta,inca o groaza de ani de dans sportiv si tot am ramas cu pulpite

Pentru asta iti recomand, tae-bo, aerobic, bicicleta eliptica, sporturi cardio

Ca ajutor in dieta mea poti folosi calculatorul de calorii, iti calculeaza caloriile ingerate si cele consumate prin sport, in asa fel poti duce o evidenta a meniurilor tale

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul
m-am gandit si pentru ca stiu ca veteranele acestui forum sunt atat de saritoare cu sfaturi cat mai utile si cu o vorba buna...sau mai multe...m-am gandit sa scriu si ce am papat eu astazi...
mai intai vreau sa spun ca nu am adoptat in practica nicun fel de dieta...
dar am hotarat urmatoarele:fara paine, fara dulciuri, fara carbogazoase...
mananc orice, dar fff cumpatat, desi unde pot zice pas, de exemplu la o mancare mult prea grasa sau care cred eu ca e o adevarata bomba calorica, o fac fara niciun regret...
apa plata m-am obisnuit sa beau cam de vreo luna, cate 2 litri in fiecare zi...si e ok..uneori ma chinui, pt k mai beau fortat, dar stiu ca trebuie si reusesc...
la capitolul miscare, imi fac mea culpa..nu sunt atat de constanta...adica nu fac zilnic, asa cum as vrea eu...dar trebuie sa muncesc si la autoeducare, in ceea ce o priveste pe "doamna miscare"...
dupa cum spuneam, azi am papat doar 2 mese...la pranz, mai exact ora 1(e o masa constanta de cand am venit acasa de la facultate, pentru ca e singurul moment al zilei cand mancam impreuna toata familia) vreo 4 linguri de orez cu curry si cateva cubulete de muschi, iar la ora 5 am papat 2 felii d pepene..stiu ca probabil o sa ma certati ca nu pap dimineata..va zic sincer ca nu pot..e un stravechi obicei..plus de asta, nu stiu ce as putea manca..pentru ca eu nu mananc deloc lactate, mi se face rau de la ele...si atunci ce sa pap?daca de cereale cu lapte nici nu pot sa ma ating
am ales tipul asta de regim, daca imi pemrit sa ii zic asa, pt ca dupa atatea diete si frustrari acumulate, imi dau seama ca trebuie sa o iau usor, daca vreau sa o pot tine asa si sa imi formez din asta un stil de viata...v-am pupat!

Ce-ai hotarat tu este bine

Prima regula, nu mananci de 2 ori pe zi, nu este bine, caloriile trebuie impartite pe toata ziua, organismul reactioneaza urat la mese putine.
Deci ca sa slabesti, mananci des si cate putin, adica 3 mese si 2 gustari

Te-as sfatui sa nu amesteci carbohidratii cu proteinele adica orezul, cartofii cu carnea

Iti inteleg stravechiul obicei dar nu cred ca organismu tau stia ce-i aia "stravechiul obicei"

Nu este obligatoriu sa papi cereale, poti manca branza de vaci cu fructe sau cu niste legume, solutii exista

Hia ca se poate, nu este complica, ia nevoie de mici ajustari

Bafta la slabit si multe kg in minus
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii