Subiect: Jurnal Anorien
View Single Post
  #87 (permalink)  
Vechi 08 dec 2010, 13:16:06
Mihaela1006's Avatar
Mihaela1006 Mihaela1006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Citat:
Anterior postat de Anorien Vezi mesajul
Iar motivul pentru care eu personal am inceput cu hipocalorica e din cauza experientei trecute, toata viata mea am slabit simtind un pic de foame intre mese si ridicandu-ma de la masa dinainte de a fi cu adevarat satula si mancand fix cat sa ma tina cateva ore (pana la gustare sau pana la urmatoarea masa, unde "pacalesc" stomacul cu ceva mare cantitativ si slab caloric).

Tind destul de mult sa va dau 100% dreptate, ca hipocalorica nu e raspunsul ideal.

O sa ma gandesc pana dupa sarbatori, oricum nu o sa slabesc acum in decembrie. Vinerea asta plec la tara sa taiem porcul deci voi manca porc, n-am mai papat porc de ceva vreme si tind sa cred ca ma voi ingrasa, mai ales de sarbatori unde n-am de gand sa inghit in sec la tot
daca nu te saturi macar la masa de dimineata si nu faci altceva decat sa pacalesti foamea nu poti sa slabesti sanatos si poti avea mari probleme ulterior - anemie in cel mai bun caz...

citeste cu atentie si nu lua ad litteram nici pe Montignac, eu de exemplu am avut o perioada in care am renuntat la paine complet, dar mancam legume cu branzeturi pe saturate, sau gratar/carne fiarta cu salate. De numarat calorii, niciodata nu am facut-o pana cand am intalnit calculatorul de calorii al forumului. El mai zice ca sunt permise mezelurile, dar stii cum se fac? e scarbos numai sa te gandesti... Eu numai afland la merceologie cum se produc mezelurile si margarina am renuntat, poate doar sa vad eu fibra carnii in sunca sau sa poftesc prea tare ca sa mai gust un mezel... da, am mancat salam zilele trecute, dar e facut in casa, am mancat azi pateu, dar e facut un casa si stiu exact ce contine... iar anumite retete mai laborioase le ignor chiar daca sunt "gen Monti" pentru ca m-am ghidat tot timpul de la o vreme incoace pe o mancare simpla, gen legume la aburi, supe simple de legume sau mancarica facuta dietetic (arunc in oala ce legume am potrivite la gust, in cata apa am eu chef ca sa fac fie ciorba fie mancarica, un pic de sare, o ceapa, exclud cartofii de cand cu Monti , si cand e fiarta treaba cat de cat pun rosii taiate sau un pic de bulion si un pic de ulei de floare presat la rece, sting focul, pun daca am ardei rosu taiat fideluta si patrunjel sau orice alta verdeata am - pentru variatie pot pune paste integrale, orez integral, si daca vreau si carne o pun de la inceput impreuna cu ceapa si mananc cu branza sau cu iaurt )
Deci nu imi prepar tot timpul acelasi lucru si am mancat si chestii care par dubioase altora, gen legume (morcov, telina, sfecla) rase pe razatoare cu iaurt, sare si piper - daca razi cate o leguma mica din fiecare fel nici nu o poti manca pentru ca e prea multa iar legumele la abur sau chiar carnea de peste sau pui merg la fel, cu un pic de condimente macinate de tine, piper, ardei iute, sau usturoi proaspat si cu salata... personal, nu folosesc vegeta sau condimente cu glutamat de sodiu.

Nu trebuie sa te gandesti ca renunti la dieta daca mananci carne de porc, ai liber la porc, nu e mai gras decat vita, si chiar jumarile nu sunt "crima" daca nu exagerezi. Te poti mentine mancand paine doar la micul dejun si in rest orice vei manca incearca sa asociezi carne sau orice preparat oricat de gras cu legume sau muraturi. Foarte bine ca nu vrei sa inghiti in sec, viata noastra e anosta daca nu avem bucuria gustului data de mancarurile preferate.

Iti doresc sa ai o sedere placuta la tara si nu te stresa prea mult gandindu-te la calorii
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!