View Single Post
  #92 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 09:48:31
pufik's Avatar
pufik pufik este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de MadaTm Vezi mesajul
Draga mea, am mai multe sa iti spun

Intai vreau sa te rog sa ai grija sa mananci > 1000, pe undeva pe la 1200 calorii minimum ti-ar trebui, ca esti inalta si ai metabolismul bazal mai ridicat. Sa nu mai vedem suma caloriilor doar din 3 cifre, bine? Ca e foarte periculos. Cristina mananca putin caloric pentru ca este intr-o faza in care incearca sa isi revina dintr-o perioada cu mancare excesiv de putina, si incet, incet incearca sa ajunga la un numar ok de calorii, dar ii este greu. I s-a obisnuit organismul cu putin.

Am vazut ca ticker-ul tau arata ca ai slabit 2.2kg intr-o saptamana. E foarte mult . Din ce am citit cu cat slabesti mai repede kilogramele, cu atat cresc sansele sa le depui la loc cand nu mai tii dieta. O rata buna de slabit este cam de 1kg/saptamana. Mai mult nu e indicat. M-am uitat peste meniurile tale de saptamana trecuta si am vazut ca ai mancat cam putintel. In schimb trebuie sa te laud pentru ziua de sambata, 27.11. Imi place meniul tau, caloriile sunt foarte ok si toti nutrientii cum trebuie ! Bravo! Asta e un exemplu de meniu ce trebuie urmat. E foarte bun.

Ce am mai observat la tine este ca mananci paine, cereale (nu mult), insa si seara. Mi-as permite sa iti fac o recomandare - incearca sa mananci paine in prima parte a zilei, nu seara si incearca daca la o masa ai papat paine, sa nu mai papi si cereale, si invers (ca au carbo destul de multi). Incearca sa iti iei cereale integrale, fara zahar, nu Fitness (au zahar si nu sunt chiar "fitness"). . Valabil si cu cozonacul, biscuitii - mai rarut ca aduni multe zaharuri si nu e sanatos. Seara nu este indicat prea multi carbo

Stii ce am mai observat? Ca la tine prima gustare este mult mai consistenta decat micul dejun. Incearca sa inversezi raportul - mananca mai consistent dimineata si gustarea sa fie gustare. Ma bucur ca mananci fructe! (eu ma lupt si abia reusesc). Ar trebui sa ai un mic dejun mai consistent .

Draga mea, nu faci sport deloc? Ca nu l-am gasit in meniu! Daca nu faci, cea mai buna dieta pentru tine este sportul - incepi usor cu 10min/zi, apoi cresti timpul si faci pentru inceput de 2-3 ori/saptamana. Sa vezi ce frumos te vei tonifia! Noi suntem aici sa te sustinem. Tot ce trebuie este o dieta sanatoasa (nu prea saraca in calorii) + sport. Te pup si iti tin pumnii!
Buna Mada ! Iti multumesc pentru sfaturi, vreau sa imi schimb cat mai mult stilul de a manca si ma bucur mult ca va am alaturi . Problema a fost ca nu am avut timp sa mananc de aia am scazut sub 1000, in rest incerc sa ajung la 1000-1200 dupa cum m-ai invatat si am citit din articole. Cu painea e o" problema " mai deosebita ca sa zic asa . Eu am avut o perioada cand mancam foarte putin pe zi ( o masa si o gustare, in final a cedat organismul si am lesinat slabisem 10 kg in saptamani)si prietenul meu a ramas de atunci cu mici sechele ca sa zic asa si ma obliga sa ma mananc seara cate o felie de paine , il mai fentez dar nu tot timpul . Cu cerealele respective stiu ca nu sunt bune dar nu aveam altceva, astazi ma duc la cumparaturi si o sa caut unele fara zahar si cat de cat sanatoase. Sport am vrut sa fac ( dupa filmuletul trimis de tine) 30 de min pe zi dar nu am avut timp ( mi-a inceput si scoala) sper maine si joi sa fac. Iar dimineata ma chinui sa mananc ( eu prima masa o luam la 12.00 dar de cand am intrat in comunitatea slabutele incerc sa mananc 3 mese si 2 gustari). Cu slabitul , cred ca nu aveam de fapt 63,3 ( mancasem numai prostii in ultima vreme si eram umflata) ca si mie mi s-a parut ca am slabit cam mult pentru ca am mancat. Cu cozonacul am terminat-o , m-am saturat de el ( am mancat prea mult). Va pup si o zi cat mai frumoasa , in ciuda ploii si a frigului, brrr!

Meniul pentru 30.11.2010

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:07
Paine, grau, 25g - 67 calorii
Colon help, Zenyth, 8g - 40 calorii
Caras in sos tomat, 150g - 177 calorii

Prânz, ora 15:24
Iaurt soia cu fructe exotice, Savia, Danone, 125g - 104 calorii
Ciocolata amaruie 55% cacao, Kandia, 9g - 47 calorii
Margarina Classic, Rama, 10g - 54 calorii
Paine, grau, 25g - 67 calorii
Hering marinat, Negro, 159g - 198 calorii

Cina, ora 14:08
Sfecla rosie, 50g - 22 calorii
Colon help, Zenyth, 8g - 40 calorii
Placinta cu mere, 80g - 149 calorii
Alune, 42g - 239 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1204 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC (profesii solicitante), 180min - 305 calorii
Shopping, 120min - 441 calorii
Sofat prin oras, 60min - 124 calorii
Gatit, 120min - 308 calorii
Metabolism bazal - 1387 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2565 calorii
__________________
Andra


Jurnalul meu aici : http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...k-8001-22.html

Răspuns cu citat