View Single Post
  #93 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 09:54:37
pufik's Avatar
pufik pufik este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Andra, ca o sugestie: daca iti plac alunele, fa-le cu spanac pus la cuptor: in felul asta iti moderezi portia dar beneficiezi de gustul deosebit de bun al alunelor prajite. Mie imi place urmatorul mod de preparare: intr-o tigaie de teflon calesc ceapa in putin ulei, apoi adaug 1 kg dovlecei taiati fasiute si 1 kg spanac fiert (din spanac proaspat sau din spanac congelat), putin usturoi, si prajesc totul pana se fac dovleceii si scade apa. Fierbeti alaturi cam 300-500 g morcovi taiati in feliute subtiri (0.5 mm) pe diagonala. Luati un vas de Jena, tapetati laturile si fundul cu morcovi pana nu se mai vede fundul, se asaza amestecul de spanac si dovlecei deasupra ca o umplutura si se adauga deasupra nuci cashew sau alune de care iti plac deasupra. Puneti la cuptor la 175 grade pana miroase a alune prajite .

E o mancare foarte gustoasa si usoara.

Stiu ca am mancat putin ieri: din nou am avut o zi haotica, plus ca m-a umplut pana la refuz pranzul. Nu am putut manca nimic pana la 7 si si atunci mi-a fost greu... Sa vedem cum merge azi.

In meniul tau am vazut putina mancare gatita. Adica vad ca de obicei mananci paine cu zacusca, magiun, etc. E din lipsa de timp sau preferi tipul asta de masa?

Cu mult drag,
Cristina
Buna Cristina ! Multumesc pentru reteta , am furat-o si pe cea pentru supa crema. M-ai nimerit pentru ca spanacul imi place mult de tot , maine o sa gatesc retetele . In general nu am timp sa gatesc decat seara ,dar acum stau la scoala pana la 21.00 si ma duc si in weekend asa ca timpul e limitat. Prefer mancarea gatita dar asta e . Imi pare rau sa aud ca organismul tau a fost afectat dupa o perioada cu mancare putina. Si eu am avut o perioada cu foarte putine calorii dar nu am fost afectata prea rau.Azi am mancarica de fasole verde ( gatita in casa ). Te pup !
__________________
Andra


Jurnalul meu aici : http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...k-8001-22.html

Răspuns cu citat