View Single Post
  #979 (permalink)  
Vechi 21 apr 2010, 18:26:44
LoLy's Avatar
LoLy LoLy este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 mar 2010
Locaţie: Bari, Italia
Vârsta: 55
Dieta: Monti pers
Date: 171cm, 107kg
Mesaje: 5.366
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea II

Citat:
Anterior postat de madeleine Vezi mesajul
Cateva remarci am, nu stiu cat de documentata esti in privinta Monti, dar citind ca ai inceput recent regimul, e foarte important sa il urmezi corect, pt orice mica abatere are efecte negative asupra proicesului de slabire.
Zaharina nu este Monti. Poti folosi fructoza in schimb, dar zaharina este interzisa ( provoaca ingrasarea in timp) Monti nu dezbate tema caloriilor, cuvantul calorie poate fi uitat cand urmezi Monti, fiind inlocuit de Indicele Glicemic. Pe acesta se bazeaza intregul regim.
Migdalele, alunele, nucile si alte fructe oleaginoase sunt de preferinta, de evitat, mai ales la inceputul regimului, daca vrei sa vezi rezultate.
Alcoolul trebuie din start interzis. Nu conteaza cantitatea, in faza 1, e imperios necesar sa nu bei alcool. E permis eventual dupa o masa protido-lipidica (la sfarsitul mesei), dar in nici un caz consumat singur.
NU stiu ce fel de paine prajita folosesti, trebuie sa cauti o paine conforma sau sa o prepari in casa. Trebuie sa includa neaparat tarate.
Cat despre dulceata fara zahar, daca este din comert,m trebuie verificat sa nu aiba indulcitori. Exceptie face fructoza. Daca pe eticheta scrie ca ea contine pecitina, acid citric, fructoza, este ok. Daca o prepari in casa, atunci e si mai bine.
Ciocolata neagra cu ardei iute si sare, daca este cea care cred eu, de la Heidi, are , 55% cacao, deci NU este buna. Trebuie sa consumi ciocolata amaruie cu peste 70% cacao, daca are >85% este perfect, si in orice caz, nu consumata zilnic.
Iar consumul de sare trebuie mult redus, pt ca sarea favorizeaza retentia de apa in organism >> ingrasare.
Sper ca nu am fost prea drastica Iti urez succes cu metoda Montignac
La intrebarea daca se poate manca cioco in fiec zi Monti raspunde asa:Se poate in fiec zi daca are cacao de cel putin 70%,dar nu mai mult de 30-40 gr
Sau la fiec scrie altfel?