forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Slabit eXtrem (http://forum.slabute.ro/slabit-extrem/)
-   -   Infometarea (http://forum.slabute.ro/slabit-extrem/infometarea-814.html)

mariaruxandra 26 aug 2012 15:57:59

Re: Jurnalul meu mariaruxandra
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 10:43
Suc de portocale, 250ml - 118 calorii, 1.8 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 27.3 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Cafea instant 3 in 1 Strong, Nescafe, 10g - 40 calorii, 0.2 proteine, 1.2 grasimi, - colesterol, 7 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, - zaharuri
Apa plata, 2500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 13:00
Fulgi de porumb, 75g - 250 calorii, 6.2 proteine, 0.9 grasimi, - colesterol, 54.3 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Iaurt Dietetic, Muuna, 300g - 90 calorii, 12.3 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 12.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Cina, ora 17:00
Struguri, 400g - 276 calorii, 2.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 72 carbohidrati, 4 fibre, 0 sodiu, 62 zaharuri
Nectarine, 200g - 88 calorii, 2.2 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 21.2 carbohidrati, 3.4 fibre, 0 sodiu, 15.8 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 862 calorii, (mic)25.5 proteine, (mic)3.5 grasimi, 0 colesterol, (mult)194.1 carbohidrati, 8.4 fibre, 0 sodiu, (mult)77.8 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta stationar, moderat, 160min - 1307 calorii
Mers, plimbat cainele, 20min - 47 calorii
Metabolism bazal - 1461 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2815 calorii

Cam atat pe ziua de azi .

mvthebest 26 aug 2012 16:10:42

Re: Jurnalul meu mariaruxandra
 
Citat:

Anterior postat de mariaruxandra (Post 1118895)
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 10:43
Suc de portocale, 250ml - 118 calorii, 1.8 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 27.3 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Cafea instant 3 in 1 Strong, Nescafe, 10g - 40 calorii, 0.2 proteine, 1.2 grasimi, - colesterol, 7 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, - zaharuri
Apa plata, 2500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 13:00
Fulgi de porumb, 75g - 250 calorii, 6.2 proteine, 0.9 grasimi, - colesterol, 54.3 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Iaurt Dietetic, Muuna, 300g - 90 calorii, 12.3 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 12.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Cina, ora 17:00
Struguri, 400g - 276 calorii, 2.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 72 carbohidrati, 4 fibre, 0 sodiu, 62 zaharuri
Nectarine, 200g - 88 calorii, 2.2 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 21.2 carbohidrati, 3.4 fibre, 0 sodiu, 15.8 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 862 calorii, (mic)25.5 proteine, (mic)3.5 grasimi, 0 colesterol, (mult)194.1 carbohidrati, 8.4 fibre, 0 sodiu, (mult)77.8 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta stationar, moderat, 160min - 1307 calorii
Mers, plimbat cainele, 20min - 47 calorii
Metabolism bazal - 1461 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2815 calorii

Cam atat pe ziua de azi .

Daca continui sa mananci sub 1000kcal iti slabesti doar metabolismul, o sa elimini doar apa si stratul muscular nu adipos.
Nu imi place deloc cum ai mancat.
La tine MD nu exista. La MD se mananca cereale integrale,in nici un caz fulgii aceia la pranz.
Nu vad carne,legume,oua,branza. Multe fructe, care ingrasa. Fructele in cantitati mari ingrasa si nu se mananca seara. Nu vreau sa par rautacioasa, dar nu faci bine. :(>:D<

marinuta 26 aug 2012 16:16:05

Re: Jurnalul meu mariaruxandra
 
nu e putin cit ai mincat azi? si eu azi daca ajung la 500 calorii e bine...doamne nustiu ce sa mai pap..caldura asta....te seaca de foame...:(

mariaruxandra 26 aug 2012 16:39:31

Re: Jurnalul meu mariaruxandra
 
Nu esti rautaciosa , multumesc mult pentru sfaturi si pentru raspuns . Am realizat ca inainte cand mancam , mancam doar de dragul de a manaca si majoritatea meselor le luam fara sa imi fie foame . Azi am mancat doar cand mi-a fost foame. Stiu ca strugurii si bananele nu sunt chiar indicate si nu voi face abuz . Am fost azi in piata si am luat struguri . Nu voi manca in fiecare zi , adica nu voi face abuz . Promit:D. De carne , eu nu manac carne , vreau sa o elimin complet din alimentatia mea . O sa incerc sa manac mai multe legume , maine va promit ca voi avea o salata in meniu pentru ca am cumparat si rosii . Iar ouale , manac ,dar nu foarte des, nu ma omor dupa ele si sincer mi se face repede foame daca manac un ou la micul dejun :-??. Deci ....offf . Multumesc oricum fetelor !

marinuta 26 aug 2012 16:52:40

Re: Jurnalul meu mariaruxandra
 
mai fetele si eu am papat 630 calorii ieri...pe asa caldura si mincarea nu merge...azi doamne daca am 500 e ok.... o sa mam mai mult la cina dar oricum 1000 nici nu voi avea...:(

Exp 26 aug 2012 16:56:14

Re: Întrebare
 
@Ana Vasiliu

Am inteles ca ai avut probleme cu greutatea si astfel pot intelege preocuparea (altfel m-as fi mirat ca o fetita de varsta ta sa aiba astfel de preocupari). Este foarte simplu. Ce ai de facut:
-iti calculezi necesarul zilnic de calorii dar si de nutrienti;
-mananci sanatos: FARA prajeli, fara dulciuri, zahar, fara produse de patiserie, fara paine alba(paste si orice alte derivate din faina alba), fara bauturi carbogazoase indulcite, PERMISE: paine integrala sau completa (minim 3 felii/zi adica 25gr felia * 3), carne slaba/peste min 200gr/zi la gratar/cuptor/abur, garnitura de legume (fara cartofi), salate de cruditati (atentie la ulei- cu masura- vezi tabel calorii), fructe DOAR la gustari, fructe oleaginoase max 35-40gr/zi, 3 mese principale, lactate semidegresate;
-faci miscare, inclusiv mers pe jos, urcat scari fara lift, etc;
-dormi minim 8h/noapte;

Succes!

mvthebest 26 aug 2012 17:00:07

Re: Jurnalul meu mariaruxandra
 
Citat:

Anterior postat de mariaruxandra (Post 1118905)
Nu esti rautaciosa , multumesc mult pentru sfaturi si pentru raspuns . Am realizat ca inainte cand mancam , mancam doar de dragul de a manaca si majoritatea meselor le luam fara sa imi fie foame . Azi am mancat doar cand mi-a fost foame. Stiu ca strugurii si bananele nu sunt chiar indicate si nu voi face abuz . Am fost azi in piata si am luat struguri . Nu voi manca in fiecare zi , adica nu voi face abuz . Promit:D. De carne , eu nu manac carne , vreau sa o elimin complet din alimentatia mea . O sa incerc sa manac mai multe legume , maine va promit ca voi avea o salata in meniu pentru ca am cumparat si rosii . Iar ouale , manac ,dar nu foarte des, nu ma omor dupa ele si sincer mi se face repede foame daca manac un ou la micul dejun :-??. Deci ....offf . Multumesc oricum fetelor !

Fixeaza-ti un program. Trebuie sa mananci, dar sanatos.
Ok nu iti place carnita, dar pestele ce are? Cumpara din acela in conserva in apa sau tomate, dar fara zahar.
Sau branza,lapte,iaurt pot sa mananci. Tu iti infometezi organismul, nu rezulta nimic bun din asta. Cand o sa mananci prostii o sa fie efectul yo-yo, iar noi nu vrem asta nu ?

La MD un ou si mai ceva pe langa. MD ar trebui sa fie cea mai consistenta masa, dar asta tine de mai multi factori.
Banane si struguri rar sau mai deloc. Daca mananci salata +peste,oua,carne,branza nu are cum sa ti se faca foame repede. Trebuie neaparat sa mananci si proteine, altfel o sa slabesti masa muschilor,nu a grasimi.

mvthebest 26 aug 2012 17:01:16

Re: Jurnalul meu mariaruxandra
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1118910)
mai fetele si eu am papat 630 calorii ieri...pe asa caldura si mincarea nu merge...azi doamne daca am 500 e ok.... o sa mam mai mult la cina dar oricum 1000 nici nu voi avea...:(

Nu-i bine ... :(

marinuta 26 aug 2012 17:02:14

Re: Jurnalul meu mariaruxandra
 
da stiu ca nu e bine deloc...dar pe asa caldura iti trece tot cheful...mai bine ca fac pe zi 1 h de bici...;)

mariaruxandra 26 aug 2012 17:18:08

Re: Jurnalul meu mariaruxandra
 
Nu mananc nici peste , pentru minepestele inseamna tot carne . Am incercat odata sa manac peste, cand tineam SB pentru ca nu prea aveam ce sa manac , dar este atat de gretos fara paine( nu manac paine -deloc ) incat nu l-am putut manca . Nu stiu ...eu am aceasta problema cu diversitatea . Cat am tinut SB manacam doar salata de rosii cu castraveti si branza la toate mesele pentru ca nu stiam ce altceva as putea manca . :( Va dati seama ca m-am plictisit vream si altceva . Si ce altceva decat prostii ..


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:59:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO