forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Slabit eXtrem (http://forum.slabute.ro/slabit-extrem/)
-   -   Infometarea (http://forum.slabute.ro/slabit-extrem/infometarea-814.html)

coco23 26 aug 2012 13:55:05

Re: Întrebare
 
Te rog sa ma ierti, eu ma indoiesc ca la 13 ani poti scrie un mesaj cum ai scris tu. Stilul este matur.

In alta ordine de idei, daca ma inseli, mananci foart eputin pt varsta si nevoile tale.

O sa mai cresti in inaltime dar daca mananci as aputin, iti vei pri cresterea.

Discuta cu parintii tai.

vera37 26 aug 2012 13:57:29

Re: Întrebare
 
Citat:

Anterior postat de AnaVasiliu17 (Post 1118854)
Hello! Mă numesc Ana și am 13 ani și aș cam avea nevoie de câteva sfaturi. Înălțimea mea este cam de 160 de cm, iar greutatea în jur de 52-53 de kg. În ultima vreme am devenit din ce în ce mai obsedată de siluetă, restricționând pe zi ce trece tot mai mult alimentele. O să vă prezint un exemplu de meniu zilnic:

Mic dejun ( îl servesc cam pe la ora 8:20, dar alteori și pe la 9 ):
- un iaurt Activia Clasic ( sau în zilele de post, pâine de secară și dulceața sau salată de vinete/ardei copți)

Prânz ( oră 12-13 )

Astăzi am consumat o bucățica de carne de curcan fiartă.

Iar cam pe la ora 15 plănuiesc să mănânc un fruct ( piersică, strugure, migdale ) și cam asta ar fi ultima masă. [ am adoptat acest regim hipocaloric cam de o săptămâna ]

Întrebarea mea sună cam așa:

După ce voi fi terminat astfel de dietă, ar trebui să-mi fac griji că voi fi afectată de efectul Yoyo? [ adică kilogramele se vor aduna din nou?]. V-aș rămâne foarte recunoscătoare dacă m-ați putea sfătui în această privință.

buna ana!
ca sa-ti raspund la intrebare, DA vei avea parte de un efect yo-yo
esti mica, esti inca in crestere si tu nu ai necesarul de calorii si nutrienti asigurat pt o zi
la prima vedere, meniul tau nu depaseste 500 cal/zi, ceea ce e extrem de putin pt varsta, inaltimea si kg tale, asta e INFOMETARE la tine cu un asemenea meniu
la ora 15 ai ultima masa si nu e deloc bine, ar trebui sa fie ora pt gustare si sa ai o cina la ora 18 - 19, ai atatea legume proaspete pt ati asigura o cina satioasa
ai mare grija, deja ai inceput cu stangul

mariaruxandra 26 aug 2012 14:09:56

Re: Jurnalul meu mariaruxandra
 
Buna fetelor ! Ce mai faceti ?>:D<
Am terminat pe ziua de azi cu bicicleta :)) am facut 55 de km si 160 de min . Eram fleasca, am facut baie si va astept sa vorbim . Voi ce ati ma facut ?Ps: declar 1 septembrie ziua cantarului :))- momentul adevarului .

AnaVasiliu17 26 aug 2012 14:11:44

Re: Întrebare
 
@zagreen
Aveam nevoie doar de o confirmare. Vreau să spun că presupuneam că voi aduna kilogramele la loc.
În privința indicelui de masă corporală, cred că trebuie să modific ceva la setări, deoarece la 160 de cm și 52 de kg, mă cam îndoiesc este de 18.8. Ultima oară se situa între 20 și 22.

Well, atunci ... poate m-ați putea ajuta să revin la un regim sănătos treptat, și să evit acest efect Yoyo, deoarece am cam început dieta asta și cred că dacă aș întrerupe-o brusc, tocmai asta s-ar întâmpla.

Și oricum, sucuri nu prea consumam [ mă refer la cele acidulate ], și junkfood nu am mâncat decât, sa fiu sincera, de vreo 4 ori în toată viață mea. În prezent nu consum sucuri de niciun fel, nici dulciuri sau altfel de carne în afară de cea de curcan și de pui.

În fine, sper să mă puteți ajută să ajung la 48 de kg [ spun 48 de kg deoarece nu sunt sigură că am chiar în capăt 160 cm, ultima oară când mi-am verificat înălțimea ( totuși, a trecut și ceva timp de atunci, dar mie chiar nu mi se pare că m-am mai înălțat, dar presupun că voi vedea asta de îndată ce mă prezint la medicul de familie la începerea anului școlar ) aveam 158 de cm.
Sper că nu va cer prea mult, și nu mă luați drept o adolescentă care nu știe ce este cu ea, pentru că a fost o vreme când aveam mai mult de 72 de kg. De aceea am și obsesia aceasta pentru siluetă. Să pun kg la loc ar fi un adevărat coșmar pentru mine. [ și nu vă gândiți că am ajuns de la 72 de kg la 52 înfometându-mă, pentru că a fost o perioadă când chiar slăbeam sănătos, mâncând și făcând sport, dar acum sunt din ce în ce mai stresată și mai ocupată cu începerea clasei a 8a, cu pregătirea pentru evaluarea națională și nu o să mai apuc să fac sport decât vreo 2 ore pe săptămâna ( adică la orele de ed. fizică. ).

@coco23
Te rog sa ma ierti, eu ma indoiesc ca la 13 ani poti scrie un mesaj cum ai scris tu. Stilul este matur.

Probabil că se datorează faptului că citesc mult. :D

Discuta cu parintii tai.
În fiecare zi am conflicte cu mama pe tema asta, ea susținând că am slăbit destul. Poate o fi așa, dar am pierdut din greutate pentru că era obligatoriu, și pentru confortul meu dar și pentru sănătatea mea. În orice caz, mama nu vrea să mai slăbesc; eu, având probleme cu ... nervii, devin agresivă foarte repede, așa că prefer să nu îi cer ei părerile.

mvthebest 26 aug 2012 14:19:07

re: Jurnal Go Lucy
 
Citat:

Anterior postat de go lucy (Post 1118838)
Salut slabutelor, vreau sa spun ca dupa o zi de sport intens si mancare echilibrata am slabit cu 1,4 kg. Acum am 62,6. Va multumesc mult pentru sustinere:x:x:x:x:x:-*

Nu ai mancat deloc echilibrat si ai dat doar apa jos. Grasimea se duce abia dupa 2kg, dar tu daca o sa mananci la fel de putin o sa se duca doar din masa musculara. :( Citeste aici http://forum.slabute.ro/pregatirea-s...uzie-5714.html
Majoritatea celor care scad in greutate isi inchipuie ca pierd grasime. In realitate insa, se poate intampla de multe ori sa piarta apa, precum si muschi si alte tesuturi vitale. - asta daca mananci sub 1000kcal/zi

Ce ai mancat astazi ?

marinuta 26 aug 2012 14:37:36

Re: Jurnalul meu mariaruxandra
 
mai fata chiar 160 min? nu ai obosit eu fac 60 min si imi ajunge,,ce pot sa zic bravooooooooooooo........[*117*]

go lucy 26 aug 2012 14:43:24

re: Jurnal Go Lucy
 
Azi am mancat dimineata niste pepene verde, o felie de paine si 3 covrigei uscati
La ameaza am mincat o felie de tarta necalorica(branza, iaurt, rosii, ceapa). si vreo citeva bobite de poama
Seara inca nu am mancat, dar voi opta pentru un ceai neindulcit si pepene verde sau o rosie.
Azi am in plan sa ies iar pe stadion :)

Spune-mi, nu am mancat prea mult azi?

mariaruxandra 26 aug 2012 15:01:21

Re: Jurnalul meu mariaruxandra
 
De obosit am obosit un pic , dar nu foarte tare. Multumesc>:D<

marinuta 26 aug 2012 15:10:12

Re: Jurnalul meu mariaruxandra
 
mai mult pe zi 120 min nu fac adica fac diminiata 60 min si seara 60 min...dar acum cind micuta nu merge la gradinita fac doar 60 min...:D

mvthebest 26 aug 2012 15:11:57

re: Jurnal Go Lucy
 
Citat:

Anterior postat de go lucy (Post 1118878)
Azi am mancat dimineata niste pepene verde, o felie de paine si 3 covrigei uscati
La ameaza am mincat o felie de tarta necalorica(branza, iaurt, rosii, ceapa). si vreo citeva bobite de poama
Seara inca nu am mancat, dar voi opta pentru un ceai neindulcit si pepene verde sau o rosie.
Azi am in plan sa ies iar pe stadion :)

Spune-mi, nu am mancat prea mult azi?

In primul rand fructele se mananca singure. Cu 30min inainte de micul dejun (MD) sau dupa ce ai mancat dupa 3h. Seara evita fructele.
In al doilea rand, nu ai mancat deloc mult. Covrigei aceia nu-s prea buni.

Dimineata mananca 30-40g cereale integrale+lapte/iaurt dietetic, poti sa pui si cateva fructe confiate:stafide,piersici uscate,etc. cam 20-30g
sau un MD proteic din 1,2 oua fierte sau ochiuri de ou la apa+ sunca slaba pui/curcat,piept de pui afumat + branzica dietetica,poti sa papi si 1,2 feliute de paine integrala/neagra/wasa . Daca ai salata de vinete fara maioneza sau putina maioneza sau ce mai ai prin casa. sau poate sa fie un MD doar din fructe. 1mar,1portocala,cateva nuci,etc.

Gustari- un fruct sau 1 iaurt sau cateva feli de sunca sau o inghetata mai usoara sau cateva bucatele de ciocolata cu peste 50% cacao. sau un desert din iaurt slab+indulcitor+cacao/esenta sau un pahar mare de suc facut in casa sau un pumn de migdale/nuci/seminte/alune Sau poti sa iti faci tu mici deserturi din alimente mai permise.(seara nu mancam fructe)
Pranz: supe,ciorbe, carne:vita,pui,curcan,peste,fructe de mare + legume (de evitat cartofi), sau oua,branza,etc.
Cina: ca la pranz,dar intr.o cantitate mai mica. Acum nu mananci doar 1 rosie si 1 ardei.


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:08:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO