forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   9 months to go! (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/9-months-go-10093.html)

ras_cristalin 20 iul 2012 20:21:55

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 1095927)
Iulia ziceai ca tu cand ai arsuri gastrice iei bicarbonat.......cum il iei?....asa simplu sau stins cu lamaie?....azi noapte am avut o noapte de cosmar, atata acid nu am avut niciodata, am mancat ieri dovlecel cu usturoi si salata de ton cu usturoi, si cred ca de aia........am luat dicarbocalm si nimic, apoi am luat o jumate de lingurita de bicarbonat, dar asa de rea a fost de mi-a venit sa vomit:-s......azi mananc numa alimente bazice ca e deastru.

O lingurita de bicarbonat o pun in gura si inghit cu multa apa. Din pacate, acum in ultimele luni, mai ales noaptea si daca stau intinsa in pat.... revin arsurile cam intr-o ora sau doua. Ce sa facem? Mai e putin :) Nu uita, stai dreapta sau aplecata spre stanga pana ragai de doua ori sau trei, altfel mai rau faci

Jessik, teste de ovulatie ai incercat? Nu-s la fel de bune ca o monitorizare ecografica, dar tot e mai bine.

jessik 21 iul 2012 06:37:17

Re: 9 months to go!
 
inca nu am incercat.. o sa cumpar dupa ce imi vine.. cand o sa imi vina.. azi am simtit ceva dureri dupa 4 ore de mers prin mall.. deci sa vedem..
nici de incercat nu pot ca am facut vaginita:-s.. mereu fac..am crema..
am incercat si dupa 7 zile.. alte luni si in alte zile..o data stiu ca am incercat a 14 zi.. si cilcu mi-a venit perfect.. numai cu teste de ovulatie o sa imi dau seama cand am..
teoretic cand imi vena cm, ma dureau sanii maxim 3 sapt.. acum cred ca ma dor de mai bine de atata.. nu stiu dc dureaza atata.. vb sotului ceva trebuie sa vina..:P
desi iar ma gandesc ca au mai fost fete care au facut test si nu le arata.. hm..oricum mai mult de 2 sapt nu cred ca trece.. ar fi ciudat .. si atunci as mai merge o data la medic ca e gratis(am asigurare)
dar teste alea is asa bune? adica daca iti arata ca esti la ovulatie si incerci chiar raman? sau sunt sanse

ras_cristalin 21 iul 2012 11:05:24

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 1096130)
inca nu am incercat.. o sa cumpar dupa ce imi vine.. cand o sa imi vina.. azi am simtit ceva dureri dupa 4 ore de mers prin mall.. deci sa vedem..
nici de incercat nu pot ca am facut vaginita:-s.. mereu fac..am crema..
am incercat si dupa 7 zile.. alte luni si in alte zile..o data stiu ca am incercat a 14 zi.. si cilcu mi-a venit perfect.. numai cu teste de ovulatie o sa imi dau seama cand am..
teoretic cand imi vena cm, ma dureau sanii maxim 3 sapt.. acum cred ca ma dor de mai bine de atata.. nu stiu dc dureaza atata.. vb sotului ceva trebuie sa vina..:P
desi iar ma gandesc ca au mai fost fete care au facut test si nu le arata.. hm..oricum mai mult de 2 sapt nu cred ca trece.. ar fi ciudat .. si atunci as mai merge o data la medic ca e gratis(am asigurare)
dar teste alea is asa bune? adica daca iti arata ca esti la ovulatie si incerci chiar raman? sau sunt sanse

Nu prea am inteles ce mi-ai scris :)) am citit de 3 ori si nu...
Deci test de sarcina inca nu ai facut?
Testele de ovulatie nu-s asa bune pentru ca ele iti arata doar hormonul care apare la ovulatie, LH-ul. Ori hormonul ala poate sa apara si in lipsa ovulatiei, dar oricum ai sanse mai mari folosindu-le. Cel mai sigur afli daca ovulezi mergand la ecograf din 2 in 2 zile si iti spune cati foliculi sunt, cat de mari, cat e endometrul, daca se sparge vreun folicul... etc.

costina89 21 iul 2012 16:19:40

Re: 9 months to go!
 
buna fetelor>:D<
eu sunt suparata rauuuu,mi sa stricat masina de spalata azi noapte,in timp ce mergea cu lenjerii in ea:((:((,2 lenjeriiiii:((:((:((,imaginati-va ca astazi m-am chinuit sa le clatesc ca na'nu puteam sa le las asa,am mai spalat si un lighean de rufe separat ca astea mici murdaresc cate 3 schimburi pe zi.....sunt terminata:((,ce ma fac eu fara masina???:((luni trebuie sa gasesc pe cineva sa o repare,umblu la pusculita si tot repar masina pt ca la mana nu spal nici daca ma bati,nu ca nu vreau ci pt ca nu pot...acum sunt in pat incerc sa imi mai revin pt ca ma doare mijlocul ceva de groaza,era de asteptat la cat ma tras de plicul de la pat.Asta imi mai lipsea mie sa mi se strice masina,si totusi ma bucur ca macar am apucat sa spal cateva haine pt bebe.

Jessik stresul e inamicul nr 1 cand vrei sa faci un bebe:(,hai mami ca pana la sfarsitul anului sigur ramai;)

jessik 21 iul 2012 19:42:42

Re: 9 months to go!
 
da iulia, am scris inainte.,. am mers la doctor, si mi-a facut test de sarcina, a zis ca nu arata pozitiv, adica e negativ.. dar totusi sa vin intr=o sapt daca nu imi vine ciclu/
ma intrebam de teste de ovulatie, ca am auzit femei care au facut si erau la ovulatie, si au ramas gravide..deocamdata astept sa imi vina.. dar daca nu vine deloc.. pana plec in vacanta.. pe 6 poate mai merg o data..am auzit femei care le-a aratat negeativ.. si pe urma pozitiv.. deci cumva.. se zice.. ca mai sunt sanse.. dar nu imi arata.. ehh.. .. eu vroiam sa raman acuma pana in sept.. ca la anul in vara sa merg cu bebele in romania pana vine frigul.. dar nah.. sa vedem ce o fi
costina sper sa repari masina e greu fara.. tin minte mama cum numai clatea la lighean si le storcea.. acum eu am si cu uscator.. hiu.. buna inventie

Carmenuta 21 iul 2012 21:05:43

Re: 9 months to go!
 
costina pe 25 august trebuie sa nasc la Elias.
Am avut de toate si greturi, rau de sarcina, un hematom pe la 18 saptamani, probleme cu tensiunea joasa, anemie in sarcina cam mare.
Mai am 5 saptamani pana nasc... incep sa ma gandesc la pregatiri pentru bebe
Cu caldura am avut mari probleme.

Voi cum va descurcati cu canicula?

Jesika multa bafta cu testul de sarcina!!!

costina89 21 iul 2012 22:15:28

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de Carmenuta (Post 1096590)
costina pe 25 august trebuie sa nasc la Elias.
Am avut de toate si greturi, rau de sarcina, un hematom pe la 18 saptamani, probleme cu tensiunea joasa, anemie in sarcina cam mare.
Mai am 5 saptamani pana nasc... incep sa ma gandesc la pregatiri pentru bebe
Cu caldura am avut mari probleme.

Voi cum va descurcati cu canicula?

Jesika multa bafta cu testul de sarcina!!!

ce putin mai ai;),si eu am inceput sa fac pregatiri pt bebe,putin cate putin....am inceput sa ii fac bagajul pt ca nu stiu cand o sa ma apuce...daca ar fi dupa mine as vrea sa stea pana la termen in burtica dar daca o tin tot asa si sunt cu nervi intinsi la maxim,nu stiu:(....am asa o stare depresiva,sunt speriata agitata,nevoasa....ma simt deppasita de situatie:(,imi vine sa plang:(.
Carmen desi ai avut atate prb in sarcina Dumnezu te-a ajutat si in curand o sa iti tii fetita in brate;),mai ai putin pana vii acasa cu noul membru;),baietelul tau ce zice?e incantat?
eu am zis ca mor pe caldurile astea,Doamne parca nu mai venea seara sa se racoareasca un pic,abia astept sa ploua sapt viitoare;)

costina89 24 iul 2012 23:29:24

Re: 9 months to go!
 
burticute cum va mai simtiti?Iulia cand iti dai lucrarea?

Laura 25 iul 2012 07:29:59

Re: 9 months to go!
 
Neata burticute:)
Eu ma simt binisor, am in continuare episoade cu acid:(, dar nu au mai fost chiar asa de rele, mai cu bicarbonat, dicarbocalm, alimente bazice si mai trece. Eu am dat un examen luni, si mai am unul vineri, si apoi e cam gata pe semestrul asta;).
Maine o sa intru in saptamana 34, si nu-mi vine sa cred ca putin mai este:-o.......am mari emotii, cred ca se schimba viata total si nu stiu cum o sa ma adaptez:-/
Iulia bafta pe maine>:D< iti tin pumnii;)
Costina tu cum esti? Ti-ai reparat masina de spalat? Mai ai musafiri?:-/

costina89 25 iul 2012 08:03:53

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 1098811)
Neata burticute:)
Eu ma simt binisor, am in continuare episoade cu acid:(, dar nu au mai fost chiar asa de rele, mai cu bicarbonat, dicarbocalm, alimente bazice si mai trece. Eu am dat un examen luni, si mai am unul vineri, si apoi e cam gata pe semestrul asta;).
Maine o sa intru in saptamana 34, si nu-mi vine sa cred ca putin mai este:-o.......am mari emotii, cred ca se schimba viata total si nu stiu cum o sa ma adaptez:-/
Iulia bafta pe maine>:D< iti tin pumnii;)
Costina tu cum esti? Ti-ai reparat masina de spalat? Mai ai musafiri?:-/

eu sunt bine,mai am si eu arsuri din cand in cand dar sunt suportabile...Nu am reparat masina Laura:(,poate azi maine,ieri am avut caderi de tensiune si abia mergeau becurile,tocmai pe la 1 a venit curentul cum trebuie...astazi mergem cu masina la service ca sa reparam portbagajul si poai poate gasim pe cineva sa o repare,in max 2 sap trebuie reparat,mai mult de 2 sapt nu pot sa stau fara ea ca se aduna prea multe rufe.Musafiri nu mai am;)pot si eu sa imi fac treburile in liniste.
Asa e Laura,mai avem putin:-s,si eu am niste emotiii,Doamneee....se schimba in bine Laura,totul capata sens,deh ai puiul tau:x.
Iulia bafta maine,banuiam eu ca da pe 26 dar nu eram 100%sigura.


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:55:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO