forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   9 months to go! (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/9-months-go-10093.html)

ras_cristalin 25 iul 2012 11:59:25

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 1098811)
Neata burticute:)
Eu ma simt binisor, am in continuare episoade cu acid:(, dar nu au mai fost chiar asa de rele, mai cu bicarbonat, dicarbocalm, alimente bazice si mai trece. Eu am dat un examen luni, si mai am unul vineri, si apoi e cam gata pe semestrul asta;).
Maine o sa intru in saptamana 34, si nu-mi vine sa cred ca putin mai este:-o.......am mari emotii, cred ca se schimba viata total si nu stiu cum o sa ma adaptez:-/
Iulia bafta pe maine>:D< iti tin pumnii;)
Costina tu cum esti? Ti-ai reparat masina de spalat? Mai ai musafiri?:-/

Merci! Gata, maine scap de griji :) abia astept sentimentul ala de eliberare de dupa examen. Nu ma pot hotari ce premiu sa-mi ofer :))

Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1098836)
eu sunt bine,mai am si eu arsuri din cand in cand dar sunt suportabile...Nu am reparat masina Laura:(,poate azi maine,ieri am avut caderi de tensiune si abia mergeau becurile,tocmai pe la 1 a venit curentul cum trebuie...astazi mergem cu masina la service ca sa reparam portbagajul si poai poate gasim pe cineva sa o repare,in max 2 sap trebuie reparat,mai mult de 2 sapt nu pot sa stau fara ea ca se aduna prea multe rufe.Musafiri nu mai am;)pot si eu sa imi fac treburile in liniste.
Asa e Laura,mai avem putin:-s,si eu am niste emotiii,Doamneee....se schimba in bine Laura,totul capata sens,deh ai puiul tau:x.
Iulia bafta maine,banuiam eu ca da pe 26 dar nu eram 100%sigura.

Arsurile ma omoara noaptea, stau cu cutiuta de bicarbonat pe noptiera. Nu mai trec cu nimic, tot revin cu o incapatanare simpatica :))
Merci >:D< acum parca ma tem ca dispare si ultima "bariera" care ma despartea de nastere :)) dupa examen ramane sa ma confrunt cu monstrul, o sa ne privim drept in ochi...

costina89 25 iul 2012 18:18:51

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 1099202)

Merci! Gata, maine scap de griji :) abia astept sentimentul ala de eliberare de dupa examen. Nu ma pot hotari ce premiu sa-mi ofer :))


Arsurile ma omoara noaptea, stau cu cutiuta de bicarbonat pe noptiera. Nu mai trec cu nimic, tot revin cu o incapatanare simpatica :))
Merci >:D< acum parca ma tem ca dispare si ultima "bariera" care ma despartea de nastere :)) dupa examen ramane sa ma confrunt cu monstrul, o sa ne privim drept in ochi...


hai Iulia ca mai ai putin si termini cu arsurile,la noi cred ca abia de acum incep adevaratele arsuri ;)) ,
Pai ce premiu iti doresti?

rozica1965 25 iul 2012 18:29:39

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 1099202)

Merci! Gata, maine scap de griji :) abia astept sentimentul ala de eliberare de dupa examen. Nu ma pot hotari ce premiu sa-mi ofer :))


Arsurile ma omoara noaptea, stau cu cutiuta de bicarbonat pe noptiera. Nu mai trec cu nimic, tot revin cu o incapatanare simpatica :))
Merci >:D< acum parca ma tem ca dispare si ultima "bariera" care ma despartea de nastere :)) dupa examen ramane sa ma confrunt cu monstrul, o sa ne privim drept in ochi...

Buna seara viitoare mamicuta! Pe 7 august iti iese termenul,da?
Spune-mi te rog daca ti se umfla picioarele foarte tare? Fetei mele ii iese termenul pe 15 august si are picioarele atat de umflate de zici ca ii pleznesc. Abia mai poate sa stea in picioare. Spune-mi te rog cum esti tu si daca ai uneori contractii.:-*

Laura 26 iul 2012 14:15:22

Re: 9 months to go!
 
Iulia te asteptam cu vesti :):)
Costina sper sa rezolvati cu masinile amandoua cat mai repede;;), si sa nu uiti ca asteptam inca poze:D

ras_cristalin 26 iul 2012 20:53:43

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 1100241)
Iulia te asteptam cu vesti :):)
Costina sper sa rezolvati cu masinile amandoua cat mai repede;;), si sa nu uiti ca asteptam inca poze:D

Laura, am scapat! azi la 12 am iesit victorioasa din facultate, cu un 9.75 in brate. Totul a decurs normal, desi cred ca profele au observat cum ma tineam de burtica sa nu mai dea Aida cu piciorutele incoace si incolo
Acum ca am scapat si de grija asta (inca plutesc de fericire si usurare), pot sa ma concentrez la nastere... desi ma cam tem si-mi vine sa ma gandesc la vacanta de la anul, nu la nasterea de peste cateva zile.
Ecografia finala va fi luni, daca ajung sanatoasa pana atunci luni vedem si cum e pozitionata, ca parca am senzatia ca sta transversal, nu cu capusorul in jos.

Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1099444)

Buna seara viitoare mamicuta! Pe 7 august iti iese termenul,da?
Spune-mi te rog daca ti se umfla picioarele foarte tare? Fetei mele ii iese termenul pe 15 august si are picioarele atat de umflate de zici ca ii pleznesc. Abia mai poate sa stea in picioare. Spune-mi te rog cum esti tu si daca ai uneori contractii.:-*

Da, pe 7 august e DPN.
Sa stii ca mi se umfla rau picioarele, mai ales daca mananc mancare cu sare (sarata normal, nu excesiv). Solutia care merge la mine de vreo saptamana e sa dorm pe o parte cu picioarele sus pe 3 perne. Pot sa zic ca s-au dezumflat de arata ca inainte de sarcina, ceea ce e uimitor :)
Nu stiu exact daca intepaturile pe care le simt uneori de la buric in jos sunt contractii... oricum, nu mi se mai intareste burta asa ca in trimestrul II, poate si din cauza ca e mai mare si mai greu se contracta muschii la asa dimensiuni.
:-*:-* Toate gandurile bune pentru fata ta, sa ajunga la termen sanatoasa si sa nasca usoe!

Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1099441)
hai Iulia ca mai ai putin si termini cu arsurile,la noi cred ca abia de acum incep adevaratele arsuri ;)) ,
Pai ce premiu iti doresti?

Am primit doua parfumuri, am iesit in oras la un suc si mi-am mai cumparat una alta, nimicuri femeiesti :) e cadou suficient pe langa usurarea imensa pe care o simt acum.
Ca un ingeras o sa dorm la noapte!

Maine o sa stau cu mama acasa toata ziua, ea a calcat rau cu piciorul drept azi si nu mai poate merge pe el, foloseste un scaun ca sa mearga prin casa :( i-am pus varza zdrobita pe incheietura, am dat-o cu o crema Antitrombo - nustiucum, care retrage umflatura... Sper sa isi revina, mi se rupe sufletul sa o aud cum geme de durere. :(

costina89 26 iul 2012 21:07:16

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 1100241)
Iulia te asteptam cu vesti :):)
Costina sper sa rezolvati cu masinile amandoua cat mai repede;;), si sa nu uiti ca asteptam inca poze:D

am facut vreo 3 poze,a reusit Justina in cele din urma sa ii dea de cap aparatului,am fata mare;),maine le incarc.
Laura cu masina de spalat poate scapam sapt asta dar cu auto.....trebuie multi,multi bani,are portbagajul defect rau:(...avem break dar e ca si cum nu am avea ca nu se deschide afurisitulx-(.Eu am facut o miscare brusca de dimineata si ma doare mijlocul de mor,nu ma pot ridica decat ajutata din pat,nu ma pot apleca,nu ma pot intoarce,am avut o zi de cacaoo:((:((,nu ma doare coloana ci muschiul,cred:-/,maine sper sa imi fie mai bine ca na'rufele se strang,mancarea(aia care am mai gasito prin frigider:D) se termina,vasele deja nu mai incap in chiuveta:(,Doamne daca ati vedea ce e la mine in casa,v-ati pune mainile in cap:)).

Citat:

Anterior postat de ras_cristalin;1100532[COLOR=Navy
][/COLOR]

Laura, am scapat! azi la 12 am iesit victorioasa din facultate, cu un 9.75 in brate. Totul a decurs normal, desi cred ca profele au observat cum ma tineam de burtica sa nu mai dea Aida cu piciorutele incoace si incolo
Acum ca am scapat si de grija asta (inca plutesc de fericire si usurare), pot sa ma concentrez la nastere... desi ma cam tem si-mi vine sa ma gandesc la vacanta de la anul, nu la nasterea de peste cateva zile.
Ecografia finala va fi luni, daca ajung sanatoasa pana atunci luni vedem si cum e pozitionata, ca parca am senzatia ca sta transversal, nu cu capusorul in jos.


Da, pe 7 august e DPN.
Am primit doua parfumuri, am iesit in oras la un suc si mi-am mai cumparat una alta, nimicuri femeiesti :) e cadou suficient pe langa usurarea imensa pe care o simt acum.
Ca un ingeras o sa dorm la noapte!

Maine o sa stau cu mama acasa toata ziua, ea a calcat rau cu piciorul drept azi si nu mai poate merge pe el, foloseste un scaun ca sa mearga prin casa :( i-am pus varza zdrobita pe incheietura, am dat-o cu o crema Antitrombo - nustiucum, care retrage umflatura... Sper sa isi revina, mi se rupe sufletul sa o aud cum geme de durere. :(


Iulia in primul rand felicitari,bravoo:-*:-*
Sanatate multa mamei>:D<.

Laura 26 iul 2012 21:20:13

Re: 9 months to go!
 
Iulia >:D<.....multe felicitari[*130*][*130*][*130*][*130*][*130*][*2*][*2*][*2*], ma bucur ca aia ajuns cu bine, si ca ai luat o nota asa de buna;;). Meriti si mai multe cadouri;). Sanatate multa mamei tale, si sper sa ai vesti bune luni;)(daca mai ajungi pana luni:P ).
Costina imi pare tare rau ca te simti rau:(, sper sa treaca repede>:D<, si acuma cu curatenia mai las-o, ca acum nu e perioada sa iti faci grij pentru ea;). Oricum esti o mamica eroina, eu chiar nu stiu cum m-as descurca cu 2 copii si insarcinata:-o..........Eu acum abia fac fata treburilor zilnice, pe zi ce trece mi-e tot mai greu sa stau in picioare, si simt si eu presiune in partea de jos, si asa niste lovituri imi da fetita asta, de ma doare pielea, nu stiu in ce ma loveste, da cateodata tresar sau gem de durere:-o..... e mare energica. Si de vreo saptamana m-au apucat poftele de dulciuri si macare:D.....nu trece nici o zi fara ceva dulce:">
Mi-am facut si eu programare la medic, voiam sa merg marti, da nu mai era loc ca a fost in concediu si s-au aglomerat programarile, asa ca merg joi, sper sa ajung cu bine si eu pana joi, sa vin cu vesti bune, si sa fie fetita mea mmare, sa aiba in jur de 3 kg:x

mishutza 26 iul 2012 21:53:37

Re: 9 months to go!
 
Cristalinule, felicitari si sa treaca si nasterea la fel de frumos si cu succes. Trebuie sa recunosc ca mie una imi dadeai ameteli numai cand povesteai ca ai disertatia cu doua saptamani inainte de nastere.Dar uite ca ai stiut tu bine si bebelusa a stat cuminte in burtica si a lasat-ope mami sa isi faca treaba la scoala.De acum astept a doua veste mare:DApropo,pe noi cine e anunta cand nasti?Te pupez

costina89 27 iul 2012 00:08:04

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 1100565)

Costina imi pare tare rau ca te simti rau:(, sper sa treaca repede>:D<, si acuma cu curatenia mai las-o, ca acum nu e perioada sa iti faci grij pentru ea;). Oricum esti o mamica eroina, eu chiar nu stiu cum m-as descurca cu 2 copii si insarcinata:-o..........Eu acum abia fac fata treburilor zilnice, pe zi ce trece mi-e tot mai greu sa stau in picioare, si simt si eu presiune in partea de jos, si asa niste lovituri imi da fetita asta, de ma doare pielea, nu stiu in ce ma loveste, da cateodata tresar sau gem de durere:-o..... e mare energica. Si de vreo saptamana m-au apucat poftele de dulciuri si macare:D.....nu trece nici o zi fara ceva dulce:">
Mi-am facut si eu programare la medic, voiam sa merg marti, da nu mai era loc ca a fost in concediu si s-au aglomerat programarile, asa ca merg joi, sper sa ajung cu bine si eu pana joi, sa vin cu vesti bune, si sa fie fetita mea mmare, sa aiba in jur de 3 kg:x


Cum ma descurc cu 2 copii si insarcinata?pai azi a fost teroare Laura,asta mica a trebuit spalata si mi-a fost foarte greu pana am urcat-o in cada la ca chiuveta nici nu imi faceam sperante,i-a pus un scaunel sa se urce pe el(aici am avut munca de convingere pt ca ea evita sa se urce pe scaune ca ii e frica sa nu faca bufff) si apoi am trecut-o usor in cada:)),daca ma vedeai ziceai ca nu sunt zdravana cu capul:)),cand a vrut sa iasa afara,am incaltat-o in pat ca nu puteam sa stau aplecata:)),un adevarat spectacol a fost astazi la noi in casa:))Justina mititca a fost cuminte:x chiar m-a ajutat cu sorasa ca a vazut ca mai aveam un pic si plangeam de durere cand mergeam,a fost foarte intelegatoare,chiar a reusit sa isi stranga si jucariile;).
Sa stii Laura ca nici eu nu pot sta in picioare foarte mult,daca plec la cumparaturi abia merg:(,nu-i prb ca merg ca o rata ci ca dupa 5 min de mers incet incep contractiile:( si abia,abia imi trec cu nospa:(.Eu pofte nu am cn stie ce,cred ca mananc mai putin ca la inceputul sarcinii,parca nu mai am pofta de mancare:(,de luat in greutate vad ca nu prea mai iau asa mult(1kg/sapt),ultima data am luat 2kg in 3 sapt.
Cat de spre greutatea lui bebe ce sa zic:(,am ramas dezamagita de data trecuta(doar 150g in 3 sapt:(),avea 1750g in sapt 31....la 34sapt cat o sa aibe?nici nu vreau sa ma gandesc....burtica mea e mica:(,fac comparatie cu burtica pe care o aveam la a doua sarcina,eu nu cred ca bebelanul meu va trece de 3kg pana la sf sarcinii:(,am eu asa o presimtire....bebei mari se vad din timpul sarcinii,al meu nu e nici mic,nici mare,e undeva la mijloc dar cum spuneam mai inainte as fi vrut sa aibe undeva pe la 3500g,acum daca va fi mai micut nu mai conteaza important e sa fie sanatos;).
Laura iti doresc ca fetita ta sa ia in greutate cum vrei tu>:D<,te astept cu vesti joi,chiar sunt curioasa cat de maricica e:),eu abia pe 10 ma duc si asa imi fac si eu o ideea cam cat ar avea bebe in greutate.Sapt trecuta eram foarte stresata ca nu a luat cum trebuie in greutate si cautam tot felul de pareri,ma bucur ca tu te duci inaintea mea la dr ca sa proximez si eu in functie de cum a bebelina ta;).

ras_cristalin 27 iul 2012 10:46:53

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 1100565)
Iulia >:D<.....multe felicitari[*130*][*130*][*130*][*130*][*130*][*2*][*2*][*2*], ma bucur ca aia ajuns cu bine, si ca ai luat o nota asa de buna;;). Meriti si mai multe cadouri;). Sanatate multa mamei tale, si sper sa ai vesti bune luni;)(daca mai ajungi pana luni:P ).
Costina imi pare tare rau ca te simti rau:(, sper sa treaca repede>:D<, si acuma cu curatenia mai las-o, ca acum nu e perioada sa iti faci grij pentru ea;). Oricum esti o mamica eroina, eu chiar nu stiu cum m-as descurca cu 2 copii si insarcinata:-o..........Eu acum abia fac fata treburilor zilnice, pe zi ce trece mi-e tot mai greu sa stau in picioare, si simt si eu presiune in partea de jos, si asa niste lovituri imi da fetita asta, de ma doare pielea, nu stiu in ce ma loveste, da cateodata tresar sau gem de durere:-o..... e mare energica. Si de vreo saptamana m-au apucat poftele de dulciuri si macare:D.....nu trece nici o zi fara ceva dulce:">
Mi-am facut si eu programare la medic, voiam sa merg marti, da nu mai era loc ca a fost in concediu si s-au aglomerat programarile, asa ca merg joi, sper sa ajung cu bine si eu pana joi, sa vin cu vesti bune, si sa fie fetita mea mmare, sa aiba in jur de 3 kg:x

Multumesc mult :x:x:x
Si mie mi se pare tare curajoasa Costina :) e un model pentru mine.
Cat despre loviturile dureroase, stai sa vezi ce te asteapta :)) a mea nu mai are loc in burtica asta mare si cand o mai apuca dorul sa se intinda, imi taie rasuflarea :)
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 1100581)
Cristalinule, felicitari si sa treaca si nasterea la fel de frumos si cu succes. Trebuie sa recunosc ca mie una imi dadeai ameteli numai cand povesteai ca ai disertatia cu doua saptamani inainte de nastere.Dar uite ca ai stiut tu bine si bebelusa a stat cuminte in burtica si a lasat-ope mami sa isi faca treaba la scoala.De acum astept a doua veste mare:DApropo,pe noi cine e anunta cand nasti?Te pupez

Cred ca o sa anunte sotul pe FB cand nasc :) vai ma iau fiori cand ma gandesc!
Te pup si eu :-* abia astept sa va dau vestea ca suntem acasa bine, sanatoase.
Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1100555)
am facut vreo 3 poze,a reusit Justina in cele din urma sa ii dea de cap aparatului,am fata mare;),maine le incarc.
Laura cu masina de spalat poate scapam sapt asta dar cu auto.....trebuie multi,multi bani,are portbagajul defect rau:(...avem break dar e ca si cum nu am avea ca nu se deschide afurisitulx-(.Eu am facut o miscare brusca de dimineata si ma doare mijlocul de mor,nu ma pot ridica decat ajutata din pat,nu ma pot apleca,nu ma pot intoarce,am avut o zi de cacaoo:((:((,nu ma doare coloana ci muschiul,cred:-/,maine sper sa imi fie mai bine ca na'rufele se strang,mancarea(aia care am mai gasito prin frigider:D) se termina,vasele deja nu mai incap in chiuveta:(,Doamne daca ati vedea ce e la mine in casa,v-ati pune mainile in cap:)).




Iulia in primul rand felicitari,bravoo:-*:-*
Sanatate multa mamei>:D<.

:-*:-* Costina, multa sanatate si putere sa mergi mai departe, oricum dai dovada de o forta care pe mine ma uimeste :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:13:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO