forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   9 months to go! (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/9-months-go-10093.html)

StefaniaXtr 04 mar 2012 18:03:38

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de lisha (Post 965851)
Buna fetelor!

Am intrat sa va salut si eu......noi suntem bine, Noemi e cuminte....eu astept sa imi revin bine, nu prea pot sta mult in picioare ma strang putin atele pt ca am fost putin taiata....in rest ma cam obosesc vizitele....abea astept sa treaca perioada asta....
feliciatari ras_cristalin pt fetita!

Lisha ai mare grija de tine si cere sotului si celor din familia ta sa nu te mai viziteze asa de des. Oricat de placute sunt vizitele, pentru o lauza (proaspata mamica) este extrem de obositor.
Organismul unei proaspete mamici se reface in 28 de zile, iar din punct de vedere medical in toata aceasta perioada este bine ca ea sa nu fie deranjata de vizitatori, fie ei si din familie.

Eu am dat deja DECRET ca dupa nastere sa nu calce nimeni prin casa pana nu trec cele 28 de zile de refacere.
Au voie doar parintii mei (cu care vom sta in casa) si frati mei (care si asa nu stau prea mult pe acasa).
Restul sa se programeze dupa ce se vor implini cele 28 de zile de repaus.

Pupici tie si fetitei!

Stef

Laura 05 mar 2012 11:02:55

Re: 9 months to go!
 
Buna dimineata fetelor:)
E posibil atunci sa-l fi simtit pe bebe:D, oricum e inca devreme, am timp pana la 40 de saptamani.
Iulia eu deja am numele pregatite;;), daca e fetita o sa fie Alisa, si daca e baiat, o sa fie Marius. Sotul vrea sa le punem numele nostru(el e Marius)si neaparat daca are baiat vrea Marius mic, eu nu sunt impotriva, dar am zis sa mai cautam un nume sa nu se confunde pe urma cu taicasu:))......la fetita nu-l las sa-i puna Laura, ca imi ajunge mie numele asta.

Cred ca e destul de greu in prima luna Iisha, si eu o sa am problema asta cu vizitele:(....noi o sa ne mutam in vara cred la casa noastra, si cu siguranta dupa ce vine bebe afara o sa am multe vizite, odata cu mutarea in casa noua, mai ales ca am multeeeee neamuri, si nu stiu cum sa le spun "nu veniti". Eu daca o sa nasc prin cezariana, o sa ma ajute sotul cu toate, nu vreau sa vina nici mama, nici soacra, nici sora, nimeni, sa le mai simt ca trebuie sa le port si lor grija sa se simta bine. Sotul se pricepe sa imi faca orice de mancare, si face curatenie, si abia apuca sa vina bebe, sa-i faca baie, si sa-l dragaleasca, dar vizite asa de o zi, cu siguranta o sa am zilnic:(.
Stefania ai curaj sa le spui tuturor ca nu primesti vizite. Pe la noi e obiceiul sa mergi pana se face botezul cu ceva prajitura, o atentie ceva, acasa la mamica, si apoi abia la botez cadouri.

rainbow83 05 mar 2012 15:26:53

Re: 9 months to go!
 
Hallo, burtici! am fost si noi la eco, suntem bine, sanatosi. placenta este inserata lateral, dar nu-i bai, iar bebe se juca de zor cu manutele si piciorusele. are prezentatie pelvina deocamdata si nu a vrut sa ne arate ce ascunde intre picioruse, este pudic :))). oricum este destul de devreme. mergem iar peste 2 saptamani sa recoltam pt triplu test.

ras_cristalin, felicitari pt printesica! ca creasca mare, sanatoasa si norocoasa! chiar ca e anul fetitelor! pana acum numai de fetite am auzit :P

laura, si eu l-am simtit pe bebe de acum pe la 12 saptamani. deocamdata destul de rar si ft incet, am impresia ca ma gadila :) pe ceilalti bebei, i-am simtit in jur de 15 saptamani. apropo de vizite, eu nu am avut treaba cu ele, au venit destui in vizite, dar nu stateau mult. eu oricum ma simteam ft bine si nu ma deranjau. Lucas dormea mai tot timpul la inceput, nu a avut colici, doar un pic constipat si i-am dat Debridat pana la 4 luni. acum nu mai are probleme, are un tranzit de invidiat. acum sunt sigura ca nu voi avea vizite aici :))), in schimb cred ca va veni mama sa ma ajute la inceput pt ca sotul trebuie sa mearga la lucru si nu are cine sa stea cu Lucas, mai ales cat voi fi eu la maternitate, apoi ramane de vazut cum ma refac dupa cezariana. sper sa ma refac la fel de repede ca si la cealalta si sa nu am probleme

jessik 05 mar 2012 23:06:52

Re: 9 months to go!
 
lisha nu ai poze cu bebica? pune te roog.. si nu aveti nici o vb d ela sophia?:-/

StefaniaXtr 06 mar 2012 00:31:01

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 966777)
Buna dimineata fetelor:)
E posibil atunci sa-l fi simtit pe bebe:D, oricum e inca devreme, am timp pana la 40 de saptamani.
Iulia eu deja am numele pregatite;;), daca e fetita o sa fie Alisa, si daca e baiat, o sa fie Marius. Sotul vrea sa le punem numele nostru(el e Marius)si neaparat daca are baiat vrea Marius mic, eu nu sunt impotriva, dar am zis sa mai cautam un nume sa nu se confunde pe urma cu taicasu:))......la fetita nu-l las sa-i puna Laura, ca imi ajunge mie numele asta.

Cred ca e destul de greu in prima luna Iisha, si eu o sa am problema asta cu vizitele:(....noi o sa ne mutam in vara cred la casa noastra, si cu siguranta dupa ce vine bebe afara o sa am multe vizite, odata cu mutarea in casa noua, mai ales ca am multeeeee neamuri, si nu stiu cum sa le spun "nu veniti". Eu daca o sa nasc prin cezariana, o sa ma ajute sotul cu toate, nu vreau sa vina nici mama, nici soacra, nici sora, nimeni, sa le mai simt ca trebuie sa le port si lor grija sa se simta bine. Sotul se pricepe sa imi faca orice de mancare, si face curatenie, si abia apuca sa vina bebe, sa-i faca baie, si sa-l dragaleasca, dar vizite asa de o zi, cu siguranta o sa am zilnic:(.
Stefania ai curaj sa le spui tuturor ca nu primesti vizite. Pe la noi e obiceiul sa mergi pana se face botezul cu ceva prajitura, o atentie ceva, acasa la mamica, si apoi abia la botez cadouri.

Laura,

Eu am zis clar "FARA VIZITE" 28 de zile, iar ai mei au inteles foarte bine aspectul.
Eu pana si la cununia civila si la nunta am avut "tupeul"de a le spune anumitor rude ca nu vreau sa-i vad in fata ochilor din diverse motive, deci nu ma deranjeaza sa-i tin la distanta.

Cat despre nume, eu si sotul aveam numele alese inca dinainte de a ne casatorii.
Pentru fata Alexandra (inseamna "conducatoarea barbatilo/oamenilor"), iar pentru baiat Stefan (inseamna "coroana/cununa").
Pe sotul meu il cheama tot marius, dar el a zis ca e suficient sa fie doar el cu numele de Marius (numele provine de la zeul razboiului Marte).

In zona de unse sunt eu se vine la mama cu ceva cadouri si bani pentru bebe, sa nu i se fure somnul sau laptele din sanul mamei, dar si asa prefer sa vina cu cadoul mai tarziu.

Sotul zicea ca pune afis pe usa cu urmatorul text: "Pentru vizote la bebe taxa e de 100 euro secunda. Cei interesati sa se programeze incepand cu data ...."

Glumea bineinteles!

O seara buna tuturor!

Stef!

Laura 06 mar 2012 10:45:17

Re: 9 months to go!
 
Rainbow(care e numele tau?...daca cumva l-ai scris, te rog sa ma scuzi, nu am fost atenta) si eu abia astept sa vina data de 20 sa vad daca ne lasa bebeu nostru sa vedem ce e:D.
Eu nu am facut nici un test, am si uitat sa-l intreb pe medic daca nu trebuie facute ceva teste....
Cu vizitele o sa vad eu ce o sa fac....deocamdata stiu sigur ca parintii o sa vina, si probabil si fratii......restul sper sa nu vina repede, sa vina doar dupaaaa botez....:D Simpatca gluma sotului tau...ar trebuie si eu sa bat apropouri pana atunci la neamuri ca nu vreau vizite.

De aproape o luna am tot timpul nasul infundat, alte simptome de raceala nu am, si tot nu am luat nici un medicament, da acum o inceput sotu sa se raceasca tare si am inceput sa iau oscillococcinum. E medicament homeopat si din cate am inteles e permis in timpul sarcinii. Acum astept sa vad daca imi trece ca deja sunt rana la nas de la servetele.

Azi vreau sa-mi pregatesc o solutie din uleuri si vitamine, sa ma ung dupa fiecare dus, ca sa previn vergeturile. Mi-am cumparat ulei de struguri, ricin, si masline, si vitamina A si D3, le amestec pe toate si apoi le folosesc din abundenta. L-am intrebat pe medic si o zis ca uleiurile sunt foarte bune, mai ales cele extravirgine.
Azi m-am cantarit si am 1 kg in plus, asa ca de acum tot in sus, si nu vreau si vergeturi.

iki 06 mar 2012 11:34:12

Re: 9 months to go!
 
'Neata
nu am mai reusit de mult sa intru.Tot sunt ocupata cu rearanjarea casei. Maine sper sa terminam cu zugravitul in camera lui bebe, cu toate ca o sa mai ramana un perete neterminat, pe care vreau sa punem tapet. Singurul tapet care mi-a placut l-am vazut la dedeman, dar in oradea nu e dedeman, asa ca mai astept...
Vad ca voi aveti vesti bune despre bebeii vostri si mai ales multe fetite:) Eu am o nerabdare crescanda sa vad ce avem, adica sa il scot pe bebe. Ma simt din ce in ce mai mare si mai neputincioasa si asta ma face sa vreau sa se termine cat mai repede cu burta si sa inceapa plansetele:)). Dorm extraordinar de prost noaptea, la pranz inca nu prea pot dormi ca am treaba, deci cu somnul nu va fi o problema cand va veni bebe, sunt obisnuita:)):P. Dar nu vreau sa vina bebe mai repede, vreau sa vina luna mai mai repede, cand am eu data estimata.
Aspectul asta cu vizitele trebuie sa il discut si eu cu mama. Eu voi merge la bucuresti si voi sta cu mama la nastere si un pic dupa. Rude nu prea au de unde sa vina, ca sunt toate imprastiate prin tara:P. Dar prieteni ....sa tot aiba mama. Oricum am de gand sa fac un "regulament" si sa il discut cu mama, ca sa nu ne calcam pe nervi una pe alta, deci e bine de bagat si "articolul" cu vizitele:)).
Sper ca proaspetele mamici sunt bine, la fel si bebei.
Stefania tu esti urmatoarea care intra n clubul mamicilor? sau am scapat pe cineva? Eu cred ca urmez dupa tine pe 3 mai.
S-a cam facut de pranz, ma duc sa pun de o mancarica de fasole verde.
Va :-*

kristinna 06 mar 2012 15:32:30

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 968476)
Rainbow(care e numele tau?...daca cumva l-ai scris, te rog sa ma scuzi, nu am fost atenta) si eu abia astept sa vina data de 20 sa vad daca ne lasa bebeu nostru sa vedem ce e:D.
Eu nu am facut nici un test, am si uitat sa-l intreb pe medic daca nu trebuie facute ceva teste....
Cu vizitele o sa vad eu ce o sa fac....deocamdata stiu sigur ca parintii o sa vina, si probabil si fratii......restul sper sa nu vina repede, sa vina doar dupaaaa botez....:D Simpatca gluma sotului tau...ar trebuie si eu sa bat apropouri pana atunci la neamuri ca nu vreau vizite.

De aproape o luna am tot timpul nasul infundat, alte simptome de raceala nu am, si tot nu am luat nici un medicament, da acum o inceput sotu sa se raceasca tare si am inceput sa iau oscillococcinum. E medicament homeopat si din cate am inteles e permis in timpul sarcinii. Acum astept sa vad daca imi trece ca deja sunt rana la nas de la servetele.

Azi vreau sa-mi pregatesc o solutie din uleuri si vitamine, sa ma ung dupa fiecare dus, ca sa previn vergeturile. Mi-am cumparat ulei de struguri, ricin, si masline, si vitamina A si D3, le amestec pe toate si apoi le folosesc din abundenta. L-am intrebat pe medic si o zis ca uleiurile sunt foarte bune, mai ales cele extravirgine.
Azi m-am cantarit si am 1 kg in plus, asa ca de acum tot in sus, si nu vreau si vergeturi.


Buna Laura!


In primul rand felicitari pentru bebe si sa ai o sarcina usoara! Referitor la frica de vergeturi, tot ce pot sa-ti spun este ca ti-o impartasesc si sincer tot ce poti face importiva lor este sa ai o dieta echilibrata, sa ai grija sa nu iei brusc in greutate si sa te ungi pe burtica cu crema antivergeturi pentru gravidute. Eu sunt insarcinata in 7 luni si jumatate si din fericire, pana acum nu au aparut. E drept, pana acum am luat in greutate doar 9 kg, am baut apa la greu si am folosit o crema de la Palmer's for stretch marks(care nu este foarte scumpa, in jur de 45 lei), dar asa cum probabil stii si tu, pana la urma totul tine doar de tipul de piele pe care il ai. Oricum, daca vom face, ar trebui sa le purtam cu mandrie, deoarece sunt consecintata venirii pe lume a bebelusilor nostri, nu :)?

Sarcina usoara si sa ai grija de bebe!>:D<

kristinna 06 mar 2012 15:41:28

Re: 9 months to go!
 
Buna Iki!

Se pare ca avem aceeasi data probabila a nasterii, asta daca nu cumva baietelul meu se hotaraste sa vina mai devreme, ca deja sunt consemnata la pat :((. Totusi, sper sa stea in burtica cat ai mult.:)

Spune-mi te rog, tu te-ai gandit la prelevarea de celule stem?

StefaniaXtr 06 mar 2012 20:36:40

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 968476)
Rainbow(care e numele tau?...daca cumva l-ai scris, te rog sa ma scuzi, nu am fost atenta) si eu abia astept sa vina data de 20 sa vad daca ne lasa bebeu nostru sa vedem ce e:D.
Eu nu am facut nici un test, am si uitat sa-l intreb pe medic daca nu trebuie facute ceva teste....
Cu vizitele o sa vad eu ce o sa fac....deocamdata stiu sigur ca parintii o sa vina, si probabil si fratii......restul sper sa nu vina repede, sa vina doar dupaaaa botez....:D Simpatca gluma sotului tau...ar trebuie si eu sa bat apropouri pana atunci la neamuri ca nu vreau vizite.
De aproape o luna am tot timpul nasul infundat, alte simptome de raceala nu am, si tot nu am luat nici un medicament, da acum o inceput sotu sa se raceasca tare si am inceput sa iau oscillococcinum. E medicament homeopat si din cate am inteles e permis in timpul sarcinii. Acum astept sa vad daca imi trece ca deja sunt rana la nas de la servetele.
Azi vreau sa-mi pregatesc o solutie din uleuri si vitamine, sa ma ung dupa fiecare dus, ca sa previn vergeturile. Mi-am cumparat ulei de struguri, ricin, si masline, si vitamina A si D3, le amestec pe toate si apoi le folosesc din abundenta. L-am intrebat pe medic si o zis ca uleiurile sunt foarte bune, mai ales cele extravirgine.
Azi m-am cantarit si am 1 kg in plus, asa ca de acum tot in sus, si nu vreau si vergeturi.


Draga Laura,
Si pe mine m-a incercat raceala, dar sotul meu m-a bombardat cu kilograme intregi de lamaie si cu ceai de tei amestecat cu limonada (un fel de limonadat calda) si astfel am scapat de raceala.
Si eu am inteles ca Oscillococcinum est bun de raceala in sarcina, iar pe al tau sot e bine sa-l pui sub tratamnet cu antibiotic, dupa ce mergi la un medic sa-l consulte.
Iti urez multa bafta cu "programarea" vizitelor.
Ai mare grija de tine!


Citat:

Anterior postat de iki (Post 968564)
'Neata
nu am mai reusit de mult sa intru.Tot sunt ocupata cu rearanjarea casei. Maine sper sa terminam cu zugravitul in camera lui bebe, cu toate ca o sa mai ramana un perete neterminat, pe care vreau sa punem tapet. Singurul tapet care mi-a placut l-am vazut la dedeman, dar in oradea nu e dedeman, asa ca mai astept...
Vad ca voi aveti vesti bune despre bebeii vostri si mai ales multe fetite:) Eu am o nerabdare crescanda sa vad ce avem, adica sa il scot pe bebe. Ma simt din ce in ce mai mare si mai neputincioasa si asta ma face sa vreau sa se termine cat mai repede cu burta si sa inceapa plansetele:)). Dorm extraordinar de prost noaptea, la pranz inca nu prea pot dormi ca am treaba, deci cu somnul nu va fi o problema cand va veni bebe, sunt obisnuita:)):P. Dar nu vreau sa vina bebe mai repede, vreau sa vina luna mai mai repede, cand am eu data estimata.
Aspectul asta cu vizitele trebuie sa il discut si eu cu mama. Eu voi merge la bucuresti si voi sta cu mama la nastere si un pic dupa. Rude nu prea au de unde sa vina, ca sunt toate imprastiate prin tara:P. Dar prieteni ....sa tot aiba mama. Oricum am de gand sa fac un "regulament" si sa il discut cu mama, ca sa nu ne calcam pe nervi una pe alta, deci e bine de bagat si "articolul" cu vizitele:)).
Sper ca proaspetele mamici sunt bine, la fel si bebei.
Stefania tu esti urmatoarea care intra n clubul mamicilor? sau am scapat pe cineva? Eu cred ca urmez dupa tine pe 3 mai.
S-a cam facut de pranz, ma duc sa pun de o mancarica de fasole verde.
Va :-*

Eu si sotul abia azi ne-am apucat de organizat camera in asa fel incat sa aiba loc si bebe (nu avem o camera speciala pt el, din pacate).
Si noua ne-a placut un tapet de la Dedeman, dar pe ala o sa-l punem cat stam cu bebe la Bucuresti, iar camera intra in amenajari serioase
Da Iko, eu urmez sa intru in randul mamicilor. Bebe are deja 36 de saptamani.
Pe 12 martie ajung la urmatorul control si aunci voi afla toate detaliile necesare/
Spor la regulament.
Pupici!


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:12:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO