forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   9 months to go! (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/9-months-go-10093.html)

ras_cristalin 02 iul 2012 23:26:49

Re: 9 months to go!
 
Costina, si pe mine m-a certat ca m-am ingrasat prea mult... dar din saptamana 29, adica deja de 6 saptamani, eu n-am mai luat nimic in greutate. Am luat destul pana atunci totusi :) fiecare are ritmul lui.
Eu sunt foarte schimbata de sarcina, m-am umflat muuuult. Abia ma recunosc.

costina89 03 iul 2012 08:20:59

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de StefaniaXtr (Post 1082700)

De obicei fratii mai mari au tendinta sa dea vina pe cei mici ca sa iasa ei basma curata.
Eu am fost surprinsa cand am aflat ca am carat un baiat de 3700 g (asa a iaesit la cantar puiul meu). Stiam ca va fi lung de prin saptamana 28, dar nu ma asteptam sa fie si asa de greu.
Doamne ajuta sa fie si la tine un baiat asa voinic si cumintel!

Pupicei

si cat ai luat in greutate toata sarcina?
m-as bucura enorm de mult daca bebe ar fi asa mare (3700g);) sa mai fie si cumintellll;;)asta da realizare;).De lung nu cred ca va fi pt ca nu are cu cine semana,noi suntem mai micuti.
Doamne ajuta sa fie cum spui tu:-*.

Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 1082735)
Costina, si pe mine m-a certat ca m-am ingrasat prea mult... dar din saptamana 29, adica deja de 6 saptamani, eu n-am mai luat nimic in greutate. Am luat destul pana atunci totusi :) fiecare are ritmul lui.
Eu sunt foarte schimbata de sarcina, m-am umflat muuuult. Abia ma recunosc.

Si pana in sapt 29 cate kg ai luat?eu am 9kg luate pana acum:">...poate stagnez si eu dupa sapt 30 pt ca m-am uitat in carnetelul cu a doua sarcina si in ultimele 2 luni am luat doar 4kg.total 16kg

ras_cristalin 03 iul 2012 09:51:46

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1082816)
si cat ai luat in greutate toata sarcina?
m-as bucura enorm de mult daca bebe ar fi asa mare (3700g);) sa mai fie si cumintellll;;)asta da realizare;).De lung nu cred ca va fi pt ca nu are cu cine semana,noi suntem mai micuti.
Doamne ajuta sa fie cum spui tu:-*.



Si pana in sapt 29 cate kg ai luat?eu am 9kg luate pana acum:">...poate stagnez si eu dupa sapt 30 pt ca m-am uitat in carnetelul cu a doua sarcina si in ultimele 2 luni am luat doar 4kg.total 16kg

Pana la 29s am luat cam multe.... 17, nu suna prea bine. 17 kg pana la 35 s suna mai bine, desi tot mult e :))
Acum fetita mea are 2.5 kg, sper sa mai creasca pana la termen, macar peste 3 kg sa aiba si sa fie sanatoasa. :)

meapasarica 03 iul 2012 10:31:07

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 1082895)


Pana la 29s am luat cam multe.... 17, nu suna prea bine. 17 kg pana la 35 s suna mai bine, desi tot mult e :))
Acum fetita mea are 2.5 kg, sper sa mai creasca pana la termen, macar peste 3 kg sa aiba si sa fie sanatoasa. :)

Nu ai luat mult in greutate, mai ales ca esti si inalta...imagineaza-ti ca eu am luat 24 de kg si nu am mai mult de 1.55 :))

Se duc jos usor dupa nastere;)

Laura 03 iul 2012 18:06:58

Re: 9 months to go!
 
Azi mi-am facut analize, si am un pic de anemie, asa s-a exprimat medicul meu,"un pic" de anemie, asa ca mia recomandat sa iau fier, deja am inceput sa iau calciu+vit D, si cand termin cu el, o sa iau fier si magneziu, si bineinteles sa mananc bine:). De mancat chiar mananc, zic eu:
- dimineata cand ma trezesc beau cam 250 ml lapte cu cacao+ un fruct(piersica, banana, cirese), apoi dupa vreo ora mananc de obicei paine cu rosii+ castraveti, ou si telemea, sau branza, ocazional cate o bucatica de slanina:), azi am avut salata de vinete.
- la amiaza mananc de obicei ciorba+ felul 2 ( azi am avut tocanita de mazare cu carnat, si am mancat si 2 sarmale cu smantana).
- seara de obicei iar salata de legume, sau ce mai ramane de la amiaza, sau iaurt, sau cereale cu lapte.
Intre mese mananc fructe de sezon, ce am prin casa, sau cate un iaurt, sau lapte.
Iulia fiecare are ritmul ei, oricum fetita ta e voinica:), pana vine vremea sa vina afara cu siguranta o sa fie peste 3kg, daca nu chiar trece de 3,5kg. In ultimele saptamani creste foarte mult. Cu tensiunea cum esti?Cu disertatia ai terminat?
Costina si eu ma gandesc ca de acuma sa mai iau in greutate maxim 6 kg..........sper ...., dar acuma nici eu nu ma supar daca o sa iau mai mult si fetita sa aiba tot cam asa, vreo 3,5 kg:).....si eu mai am dulciuri prin casa, dar nu ma abtin foarte tare:)), daca am pofta de ceva dulce mananc cate un pic de ciocolata, sau mai ies la o prajitura, sau fac eu cateceva(clatite, sau budinca, etc).
Stefania si noi ne gandim la bebe2:)), tot cam asa dupa ce primul are in jur de 2 ani. Acum zic asa, dar vad daca nu cumva ma razgandesc:)). Cate saptamani ai avut cand ai facut cezariana? Si la cate saptamani dupa ai putut sa-l ridici pe bebe singura?
Souvenir tot cam asa mi-a recomandat si mie, sa iau calciu acum, apoi fier, apoi iar calciu, si cu carceii nu ma pot plange, daca se rezuma la unul pe noapte:-s#:-s. Ziua nu am nimic, doar noaptea, si fac cu schimbul, in noaptea asta un picior, si maine celalalt:)).....

StefaniaXtr 05 iul 2012 00:16:20

Re: 9 months to go!
 
[QUOTE=costina89;1082816]si cat ai luat in greutate toata sarcina?
m-as bucura enorm de mult daca bebe ar fi asa mare (3700g);) sa mai fie si cumintellll;;)asta da realizare;).De lung nu cred ca va fi pt ca nu are cu cine semana,noi suntem mai micuti.
Doamne ajuta sa fie cum spui tu:-*.
[/QUOTE]

Am luat 12 kg toata sarcina. La inceput mai putin, abia dupa 5 luni de sarcina (prin saptamana 24) am inceput sa iau mai multe kg, dar n-am depasit 12kg, iar in operatia de cezariana am intrat cu 11 kg plus.


Citat:

Anterior postat de Laura (Post 1083260)

Stefania si noi ne gandim la bebe2:)), tot cam asa dupa ce primul are in jur de 2 ani. Acum zic asa, dar vad daca nu cumva ma razgandesc:)). Cate saptamani ai avut cand ai facut cezariana? Si la cate saptamani dupa ai putut sa-l ridici pe bebe singura?

Sa urmezi sfatul medicului si sa iei medicamentele prescrise.
Eu aveam 40 de saptamani cand am facut operatai de cezariana (bebe a fost la termen, iar medicul n-a vrut sa ma bage in operatie inainte de a ajunge placenta la maturitate completa).
Eu am reusit sa-mi iau copilul in brate abia la 2 luni dupa operatie (am respectat recomandariel medicului, care a mi-a spus sa nu incerc sa-l ridici pe cel mic mai devrem de 2 luni).
Insa si acum sunt momente cand il dau sotului in brate pentru ca eu obosesc, dar de ridicat il ridic singura si il spal singura.

Laura 09 iul 2012 12:50:49

Re: 9 months to go!
 
Buna fetelor. Ce faceti?
Noi suntem in pat, cu repaos total:(.... de duminica dimineata am vazut ca a inceput o usoara sangerare:(, m-am speriat tare, si eram si singura acasa ca sotul era plecat la piata de masini.M-am pus in pat si am asteptat sa vad cum evolueaza, si a mai venit asa cativa picuri, asa ca am sunat la spial sa vad daca gasesc medic la ora aia, si nu era nici un ginecolog, si medicul meu e in concediu:(, asa ca am stat pana azi acasa, si azi am fost la urgente. BB e bine, dar eu am placenta previa laterala, si de asta sangerarea. Mi-a recomandat sa ma internez, dar eu am intrebat ce tratament o sa imi dea, si mi-a zis ca singurul tratament e repaosul total la pat, si atunci am zis ca o sa stau acasa in repaos, ca e si mai racoare, si o sa pot sa imi termin si proiectele la scoala. In caz ca sangerarea e mai abundenta atunci ma duc inapoi la spital, dar deocamdata e tot asa, cativa picuri, si sper sa se opreasca.
voi ce mai faceti?cum va mai simtiti?
am pus cateva poze cu burtica.....;;)

ras_cristalin 09 iul 2012 19:53:14

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 1087479)
Buna fetelor. Ce faceti?
Noi suntem in pat, cu repaos total:(.... de duminica dimineata am vazut ca a inceput o usoara sangerare:(, m-am speriat tare, si eram si singura acasa ca sotul era plecat la piata de masini.M-am pus in pat si am asteptat sa vad cum evolueaza, si a mai venit asa cativa picuri, asa ca am sunat la spial sa vad daca gasesc medic la ora aia, si nu era nici un ginecolog, si medicul meu e in concediu:(, asa ca am stat pana azi acasa, si azi am fost la urgente. BB e bine, dar eu am placenta previa laterala, si de asta sangerarea. Mi-a recomandat sa ma internez, dar eu am intrebat ce tratament o sa imi dea, si mi-a zis ca singurul tratament e repaosul total la pat, si atunci am zis ca o sa stau acasa in repaos, ca e si mai racoare, si o sa pot sa imi termin si proiectele la scoala. In caz ca sangerarea e mai abundenta atunci ma duc inapoi la spital, dar deocamdata e tot asa, cativa picuri, si sper sa se opreasca.
voi ce mai faceti?cum va mai simtiti?
am pus cateva poze cu burtica.....;;)

Vai Laura imi pare tare rau :( sa ai grija maxima, te ridici din pat doar ca sa mergi la bucatarie si la baie... o nastere prematura inseamna multa suferinta pentru bebe.
Si eu inca am stresul scolii pe care trebuie sa o termin... inca sunt pe baricade, dar mi-e greu cu caldura asta. :)

costina89 09 iul 2012 21:32:54

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de StefaniaXtr (Post 1084480)

Am luat 12 kg toata sarcina. La inceput mai putin, abia dupa 5 luni de sarcina (prin saptamana 24) am inceput sa iau mai multe kg, dar n-am depasit 12kg, iar in operatia de cezariana am intrat cu 11 kg plus.

Stefania poti sa te consideri o norocoasa;),eu am auzit putine mamici care au luat doar 12 kg in toata sarcina,eu astazi m-am cantarit si aveam cam 70kg:">.

Citat:

Anterior postat de Laura (Post 1083260)
. De mancat chiar mananc, zic eu:
- dimineata cand ma trezesc beau cam 250 ml lapte cu cacao+ un fruct(piersica, banana, cirese), apoi dupa vreo ora mananc de obicei paine cu rosii+ castraveti, ou si telemea, sau branza, ocazional cate o bucatica de slanina:), azi am avut salata de vinete.
- la amiaza mananc de obicei ciorba+ felul 2 ( azi am avut tocanita de mazare cu carnat, si am mancat si 2 sarmale cu smantana).
- seara de obicei iar salata de legume, sau ce mai ramane de la amiaza, sau iaurt, sau cereale cu lapte.
Intre mese mananc fructe de sezon, ce am prin casa, sau cate un iaurt, sau lapte.

Costina si eu ma gandesc ca de acuma sa mai iau in greutate maxim 6 kg..........sper ...., dar acuma nici eu nu ma supar daca o sa iau mai mult si fetita sa aiba tot cam asa, vreo 3,5 kg:).....si eu mai am dulciuri prin casa, dar nu ma abtin foarte tare:)), daca am pofta de ceva dulce mananc cate un pic de ciocolata, sau mai ies la o prajitura, sau fac eu cateceva(clatite, sau budinca, etc).

Laura trebuie sa recunosc ca eu mananc mai mult ca tine,mult mai mult,eu beau si cola care e pacatos rau:(,in mare parte mananc ca tine doar ca beau cam 3pahare de cola/zi +dulciuri.Eu cum spuneam sper sa nu trec de 75kg,dar daca trec asta e....cand am aterizat prima data pe acest forum si m-am apucat de slabit aveam undeva ;la 73kg si am reusit sa dau jos pana la 60kg,de slabit o sa slabesc nu imi fac prb,vreu doar ca bebe sa fie sanatos si sa ia in greutate corespunzator.
Laura ai grija de tine mami,ai facut si mult efort de cand teai mutat si probabil ca si asta a accentuat problema,aveti o casuta superba;) sa o stapaniti sanatosi iar burtica ta e dulce dulce:x,imi aduce aminte de mine in prima sarcina,exact asa aveam burtica.
te pup sanatate multa

Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 1082895)


Pana la 29s am luat cam multe.... 17, nu suna prea bine. 17 kg pana la 35 s suna mai bine, desi tot mult e :))
Acum fetita mea are 2.5 kg, sper sa mai creasca pana la termen, macar peste 3 kg sa aiba si sa fie sanatoasa. :)

fetita ta va avea peste 3kg sigur,e destul de maricica la varsta ei,cat despre kg,sunt multe intradevar,dar daca asta ne e structura,sunt mamici si mamici,varamea maine are termenul si a luat 20kg iar bebe are undeva pe la 3250g..eu cu prima sarcina cam tot atat am luat in greutate si fetita a avut doar 2700g,deci bebelina ta e mare;).

jessik 09 iul 2012 21:59:33

Re: 9 months to go!
 
+eu ma ingrozesc la aspectul asta.. ca deja am kg in plus.. am burta grasa.. si tendinta de ingrasare.. si ma asteot si eu la un bebe in fiecare luna..si ma gandesc oare cate kg as pune? ca teoretic daca pun 15 o sa am 80 kgx-(deci la inaltimea mea e aiurea.. daca as lua vitamine.. pot manca mai putin.. sau habar nu am cum o sa fac si ce foame o sa am..sau daca pot face ceva sport..ideal ar fi sa mai scad pana la bebe.. dar nu prea mai am timp.. desi am incercat..astept zilele astea sa imi vina..b-)
laura esti super.. ce putine kg ai pus.. si nu cred ca o sa pui mai mult de 4 kg..


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:30:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO