forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=392)
-   -   Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3147)

Red_Rose 02 mai 2010 10:16:16

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 172491)
Nu costa mult analiza glucozei serice sau o glicemie facuta cu glucotestul,maxim 10 lei.

dar unde o pot face?tot acolo unde o sa dau analizele hormonale?


OitaVesela,vai ai ai slabit deja 10 kg si nu demult aveai 55.Cum draga s-a primit asa? vreau si eu.

DrIulia2010 03 mai 2010 08:28:21

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
[QUOTE=Red_Rose;172656]dar unde o pot face?tot acolo unde o sa dau analizele hormonale?


Da,o poti face la orice laborator.
:)

Red_Rose 04 mai 2010 17:54:49

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
[QUOTE=DrIulia2010;173332]
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 172656)
dar unde o pot face?tot acolo unde o sa dau analizele hormonale?


Da,o poti face la orice laborator.
:)

Da,am intrebat azi la laborator si a zis ca pot face pe loc dar era prea mare rindul si deja o sa il fac cind merg dupa rezultate.Am dat analiza de singe pt hormoni si a zis ca tocmai peste 2 sapt sa merg sa iau rez.Atunci imi voi masura si glicemia si iata ca peste 2 sapt fix o sa stiu precis ce diagnoz am,o am si tratamentul la mina dar nu sint sigura ca-l voi respecta fix in fix ca ma tem sa bag hormoni in mine:-s voi fi dependenta peurma.
Azi iarasi am mincat 2 patratele de cioco neagra 76%,is cam vrio 20 gr.Ar fi o problema daca mananc aproape in fiecare zi cite 2-3 patratele de cioco de asta?asa in schimb nu dau busna la dulceata sau alte dulciuri care le am prin casa.Si apropo de alune,de alea de pamant crude sint normale la dieta?cu conditia ca mananc cam vrio 30-40 gr(un pumn) la scoala ca gustare?

DrIulia2010 05 mai 2010 14:31:29

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
[QUOTE=Red_Rose;175305]
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 173332)
Da,am intrebat azi la laborator si a zis ca pot face pe loc dar era prea mare rindul si deja o sa il fac cind merg dupa rezultate.Am dat analiza de singe pt hormoni si a zis ca tocmai peste 2 sapt sa merg sa iau rez.Atunci imi voi masura si glicemia si iata ca peste 2 sapt fix o sa stiu precis ce diagnoz am,o am si tratamentul la mina dar nu sint sigura ca-l voi respecta fix in fix ca ma tem sa bag hormoni in mine:-s voi fi dependenta peurma.
Azi iarasi am mincat 2 patratele de cioco neagra 76%,is cam vrio 20 gr.Ar fi o problema daca mananc aproape in fiecare zi cite 2-3 patratele de cioco de asta?asa in schimb nu dau busna la dulceata sau alte dulciuri care le am prin casa.Si apropo de alune,de alea de pamant crude sint normale la dieta?cu conditia ca mananc cam vrio 30-40 gr(un pumn) la scoala ca gustare?


Da,sunt foarte bune alunele de padure,de 2-3/sapt e ok.
Incearca sa nu mananci zilnic ciocolata,poti substitui zaharul,nevoia de a manca ceva dulce cu fructe de exemplu
.

Red_Rose 05 mai 2010 20:01:54

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
[QUOTE=DrIulia2010;176467]
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 175305)


Da,sunt foarte bune alunele de padure,de 2-3/sapt e ok.
Incearca sa nu mananci zilnic ciocolata,poti substitui zaharul,nevoia de a manca ceva dulce cu fructe de exemplu
.

ap termin cioco asta si nu imi mai iau degraba alta.Alunele o sa le manac la scoala cind am mai multe perechi,in weekend oricum nu le mananc.

Rusu Laura 30 mai 2010 10:11:53

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
am o intrebare...pentru pranz m-am gandit la pui cu ciuperci in sos de rosii (nu bulion, rosii decojite) fara ulei...e ok pt dieta?

sakura 30 mai 2010 10:16:48

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de Rusu Laura (Post 204320)
am o intrebare...pentru pranz m-am gandit la pui cu ciuperci in sos de rosii (nu bulion, rosii decojite) fara ulei...e ok pt dieta?


cum sa nu fie ok?acum depinde si cum gatesti puiul sau in faci in acel sos de rosii decojite (si bulionul house made e ok). pune rosiile pe foc adauga ciupercile si bucatelele de pui gata fierte pentru ca daca stai sa se gateasca puiul in acel sos...o sa scada f repede si va trebui sa adaugi multa apa...nu va avea acelasi gust.
pofta buna sa ai:)

DrIulia2010 30 mai 2010 10:19:19

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de Rusu Laura (Post 204320)
am o intrebare...pentru pranz m-am gandit la pui cu ciuperci in sos de rosii (nu bulion, rosii decojite) fara ulei...e ok pt dieta?


Cateva exemple de combinatii potrivite:

Carne(Proteine)+Legume verzi
Oua+Legume verzi
Branza+Legume verzi
Unt,smantana,ulei(Grasimi)+Legume verzi
Cereale+legume verzi.dar aprob si cereale integrale+lactat
Alune,arahide,nuci neprajite-necombinate
Legume verzi+Carbohidrati
*Legume verzi+Proteine
*Legume uscate+Legume verzi

Fructe acide(kiwi,citrice)-combinate intre ele
Fructe dulci(mere,pere,struguri,fructe uscate,etc)-necombinate


*Legume verzi(salata verde,ardei, rosii,castraveti,varza,conopida,broccoli,etc)
*Legume uscate(porumb,fasole,mazare,cartofi,morcovi-radacinoase)

Pe pagina anterioara sunt cateva exemple de meniuri pentru mic dejun,pranz si cina de unde te poti inspira.:)

Rusu Laura 30 mai 2010 10:52:43

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de sakura (Post 204325)
cum sa nu fie ok?acum depinde si cum gatesti puiul sau in faci in acel sos de rosii decojite (si bulionul house made e ok). pune rosiile pe foc adauga ciupercile si bucatelele de pui gata fierte pentru ca daca stai sa se gateasca puiul in acel sos...o sa scada f repede si va trebui sa adaugi multa apa...nu va avea acelasi gust.
pofta buna sa ai:)

multumesc...nu ma gandisem sa fierb puiul initial!:-*

puiul da, vreau sa il fac in acel sos!

Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 204328)
Cateva exemple de combinatii potrivite:

Carne(Proteine)+Legume verzi
Oua+Legume verzi
Branza+Legume verzi
Unt,smantana,ulei(Grasimi)+Legume verzi
Cereale+legume verzi.dar aprob si cereale integrale+lactat
Alune,arahide,nuci neprajite-necombinate
Legume verzi+Carbohidrati
*Legume verzi+Proteine
*Legume uscate+Legume verzi

Fructe acide(kiwi,citrice)-combinate intre ele
Fructe dulci(mere,pere,struguri,fructe uscate,etc)-necombinate


*Legume verzi(salata verde,ardei, rosii,castraveti,varza,conopida,broccoli,etc)
*Legume uscate(porumb,fasole,mazare,cartofi,morcovi-radacinoase)

Pe pagina anterioara sunt cateva exemple de meniuri pentru mic dejun,pranz si cina de unde te poti inspira.:)

sunt recomandati cartofii in dieta, chiar daca ii combini doar cu legume verzi?>:-/

Rusu Laura 30 mai 2010 16:22:21

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Iulia, ce parere ai despre mierea de albine in dieta?


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:02:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO