forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=392)
-   -   Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3147)

Supergirl 22 apr 2010 07:16:55

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
De ce nu este bine sa combinam fructele dulci cu citricele?:-/

DrIulia2010 22 apr 2010 09:02:14

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de Supergirl (Post 160659)
De ce nu este bine sa combinam fructele dulci cu citricele?:-/


Pentru a asimila in mod corect toti nutrientii (vitaminele,mineralele ,etc)din continutul fructelor, in general al alimentelor, trebuie sa le asociem corect,nu e de ajuns sa ne hranim cu ele,e importanta combinarea,pentru ca e posibil ca tu sa te hranesti corespunzator,sanatos,dar organismul sa nu beneficieze de nutrientii esentiali tocmai din cauza asocierii gresite.
In cazul fructelor,citricele si fructele dulci se consuma necombinate.

Supergirl 22 apr 2010 09:17:28

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Multumesc.:)

onetotilia 30 apr 2010 14:45:43

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Dr iulia cant timpul iti permite poti sa imi spui si mie ce sa mananc sa nu mai ami constip... de fapt mai interesata ar fi ce fructe sa mananc, sa nu ma mai constip ( din pacate am facut hemoroizi interni si nu imi pot permite sa mamai constip) vreau sa stiu care dintre fructe au numarul mai mare in fibre... ca eu mananc fibre si separat.. dar vreau sa si slabesc.... pffffff sunt asa de bulversata.. vreau sa si slabesc.... si sa nu mai fiu constipata si sa fiu sanantoasa.. si sa mananc ce trebuie...

DrIulia2010 30 apr 2010 19:00:22

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 171428)
Dr iulia cant timpul iti permite poti sa imi spui si mie ce sa mananc sa nu mai ami constip... de fapt mai interesata ar fi ce fructe sa mananc, sa nu ma mai constip ( din pacate am facut hemoroizi interni si nu imi pot permite sa mamai constip) vreau sa stiu care dintre fructe au numarul mai mare in fibre... ca eu mananc fibre si separat.. dar vreau sa si slabesc.... pffffff sunt asa de bulversata.. vreau sa si slabesc.... si sa nu mai fiu constipata si sa fiu sanantoasa.. si sa mananc ce trebuie...


Buna Otilia.:)

Da-mi un exemplu de un meniu,sa vedem exact ce alimente trebuie sa eviti pentru a nu mai avea probleme cu hemoroizii.
Fibrele nu se gasesc numai in fructe,ci si in legume.
Mazare,fasole verde,broccoli,fulgi de ovaz,orez brun,toate legumele si o parte din zarzavaturi contin cantitati mari de fibre.
Mere, prune, pere, smochine,capsuni,zmeura,si citricele contin fibre dar cu un continut mai mic.
Cereale integrale,fara zahar sau alti aditivi.

"ca eu mananc fibre si separat.. dar vreau sa si slabesc"

Nu am inteles ce ai vrut sa spui,iei suplimente de fibre,in afara de cele din alimentatie?
Sa ai grija si la lactate o perioada,maxim semidegrasate.
Ar fi foarte bine sa iei in fiecare dimineata seminte de in macinate si seminte de psyllium(e f bogat in Omega3).
Incearca,sa consumi 5 portii de legume si fructe pe zi pentru ati regla tranzitul intestinal,evita consumul de carne rosie,grasimi,produse de panificatie,dulciuri.
Tu trebuie sa cresti consumul de alimente bogate probiotice(bacterii din iaurt)si prebiotice(fibrele alimentare).

Sibel H 30 apr 2010 19:10:19

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 171428)
Dr iulia cant timpul iti permite poti sa imi spui si mie ce sa mananc sa nu mai ami constip... de fapt mai interesata ar fi ce fructe sa mananc, sa nu ma mai constip ( din pacate am facut hemoroizi interni si nu imi pot permite sa mamai constip) vreau sa stiu care dintre fructe au numarul mai mare in fibre... ca eu mananc fibre si separat.. dar vreau sa si slabesc.... pffffff sunt asa de bulversata.. vreau sa si slabesc.... si sa nu mai fiu constipata si sa fiu sanantoasa.. si sa mananc ce trebuie...

..>:D<.salut!...Onetotilia...pt.constipatie poti ,folosi inmeniul tau rosile...cu orice preparat dar prospete,ceapa rosie..morcovi...uleiul de masline in salate...patrunjelul...pe mine m-au ajutat foarte mult aceste legume...iar pt.constipatie..intra pe forum la rubrica ceaiul de urzici...(nu ii stiu 100%exact denumirea..dar este in contestul subiectului ceaiul de urzici...:-* ...fructe..mere si portocale...o, data pe saptamana...:)

mvthebest 30 apr 2010 19:16:42

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Buna Dr. Iulia
Eu nu sunt asa de priceputa in ceea ce inseamna alimentatia sanatoasa.:( M-ai am multe de invatat.
Imi dai te rog un exemplu de meniul,cam cum mananc,ce alimente eviti!!!i :) Sa ma orientez putin. :)

Multumesc!!!

Red_Rose 30 apr 2010 19:25:54

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Dr.Iulia,2-3 patratele cioco pe zi as putea minca? ca mi-e pofta de dulce si atunci dau iama in alte prostii.

DrIulia2010 30 apr 2010 19:35:06

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 171647)
Dr.Iulia,2-3 patratele cioco pe zi as putea minca? ca mi-e pofta de dulce si atunci dau iama in alte prostii.


Daca tot iti e pofta de ceva dulce,iti poti gati acasa deserturi,fara E-uri,cu zahar brun sau miere,faina integrala,poti face o tarta cu fructe delicioasa si sanatoasa.;)
Daca doresti sa mananci ciocolata,alege-o pe cea cu peste 70% cacao.
Daca ti-e pofta zilnic de ceva dulce inseamna ca e o problema,poate fi o carenta de Mg.O glicemie recenta ai facut?

mvthebest 30 apr 2010 19:44:22

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 171652)
Daca tot iti e pofta de ceva dulce,iti poti gati acasa deserturi,fara E-uri,cu zahar brun sau miere,faina integrala,poti face o tarta cu fructe delicioasa si sanatoasa.;)
Daca doresti sa mananci ciocolata,alege-o pe cea cu peste 70% cacao.
Daca ti-e pofta zilnic de ceva dulce inseamna ca e o problema,poate fi o carenta de Mg.O glicemie recenta ai facut?

Hmmm. Imi spunet-i si mie reteta aceasta cu fructe :x


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:08:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO