Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Daca vrei, poti! Jurnal Tea

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #91 (permalink)  
Vechi 11 mai 2011, 19:52:17
tea cris's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: principii dieta Mihaela Bilic - adaptata
Date: 168cm, 69.3kg
Mesaje: 819
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Daca vrei, poti! Jurnal Tea

Citat:
Anterior postat de elenavulpe Vezi mesajul
Teo!!! Bravos fetitza! Bravos si tie!
Oooooffff... va divizati mitotic nefumatorilor! O sa trebuiasca sa ma las si eu din cauza voastra! Nu pot sa raman singura fumoatoare de pe plante, pentru ca nu-mi va face nimeni tigarile preferate
Pai, tocmai ma gandeam sa infiintez un club al proaspetilor nefumatori...cu parul ca paiul (la asta te-ai incadra tu), molfaitori de nutreturi... sau verdeturi (la asta ma incadrez eu) si maestri in ale fugii... de raspundere (la asta sigur gasim clienti). Nemo e deja declarat Saman Dukanian, il punem sa ne citeasca in frunze (numai sa nu fie de tutun ). Eu zic sa te bagi acum, cat e oferta!
tea cris, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1360 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1103 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de tea cris; 11 mai 2011 at 19:54:42.
  #92 (permalink)  
Vechi 11 mai 2011, 19:55:59
tea cris's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: principii dieta Mihaela Bilic - adaptata
Date: 168cm, 69.3kg
Mesaje: 819
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Daca vrei, poti! Jurnal Tea

Citat:
Anterior postat de Animis23 Vezi mesajul
Sunt complet pe langa discutie, imi cer scuze pentru interventie, dar asta e cel mai amuzant comentariu pe care l-am citit vreodata
Nu conteaza ca esti pe langa discutie, esti oricand binevenita la mine in casuta. Si felicitari pentru kg slabite.
tea cris, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1360 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1103 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #93 (permalink)  
Vechi 12 mai 2011, 10:39:48
tea cris's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: principii dieta Mihaela Bilic - adaptata
Date: 168cm, 69.3kg
Mesaje: 819
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Daca vrei, poti! Jurnal Tea

DJ,
hai sa-ti mai zic una alta...
In continuare n-am mai fumat. Poate pentru cei care citesc pe-aici suna stupid ca repet atat de des lucrul asta, dar pentru mine fiecare zi in care nu fumez e o noua victorie. Azi practic am implinit o saptamana de cand sunt nefumatoare. Ar trebui sa sarbatoresc, nu?
Prin urmare, de dimineata mi-am luat inima in dinti (recunosc, inspirata si de guru Ali cu hainele ei de fosta grasuta) si am facut ceea ce n-am avut curajul sa fac toate zilele astea. Mai precis, de cand m-am lasat de fumat am tot purtat cu mine in geanta un pachet de tigari (neinceput), pe care mi-l cumparasem cu o zi inainte de a ma lasa de fumat, tocmai pentru in ziua respectiva n-aveam nicio banuiala ca de a doua zi n-am sa mai fumez. Sigur ca m-am bucurat ca puteam sa stau cu pachetul de tigari in geanta, fara sa ma tenteze sa fumez.
Pe de alta parte, prezenta lui acolo imi dadea oferea un oarecare confort. Orice fumator stie ca, sa ramai fara tigari e intotdeauna o problema majora si ca n-ai liniste pana nu reusesti sa iti achizitionezi. Probabil ca mintea mea inca mai pastra ideea asta, de aceea ma simteam mult mai linistita cu pachetul langa mine, chiar daca nu voiam sa fumez din el. Stiu ca pare ilogic, dar asa era.
Azi am considerat ca e momentul sa depasesc frica asta ilogica, asa ca am scos pachetul din geanta. Nu l-am aruncat, am tinut sa-l pastrez, tocmai pentru a-mi reaminti ce a insemnat viata mea de fumatoare. Asa ca l-am pus intr-un dulap acasa si am si notat pe el data la care m-am lasat de fumat, pentru a fi sigura ca niciodata nu am sa mai deschid pachetul ala. Pentru mine, cifrele alea sunt, de fapt un cifru... de la cutia Pandorei. Daca aberez prea mult, va rog sa ma scuzati.

Sa trecem acum la oile noastre... adica la dieta.
Azi am constatat ca trebuie sa iau niste masuri, sa devin ceva mai disciplinata. Am inteles ca trebuie sa schimb ceva, dupa ce am constatat ca, in mai multe randuri, cantarul imi arata dimineata mai mult decat in seara dinainte (inainte de cina). Stiu ca sunt fluctuatii, ca nu e firesc sa ma cantaresc de 1000 de ori cum fac eu, dar lucrul asta mi-a dat de gandit. Si mi-am dat seama ca eu totusi in unele seri mananc mai mult decat trebuie. Sa nu ma intelegeti gresit, nu bag in mine ca porcu, si oricum, nici nu mai pot manca prea mult deodata (cred ca mi s-a invatat stomacul cu o anumita cantitate). Insa totusi, se intampla de multe ori ca masa de seara sa fie cea mai consistenta, ceea ce nu e ok.
Ce trebuie sa fac, de fapt, nu e sa mananc mai putin per ansamblu, ci sa redistribui meniul pe parcursul zilei. Sa mananc mai consistent la pranz si sa ma stradui sa respect cele doua gustari, astfel incat sa mananc mult mai lejer la cina. Am zis!
tea cris, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1360 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1103 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de tea cris; 12 mai 2011 at 10:45:39.
  #94 (permalink)  
Vechi 12 mai 2011, 14:56:57
tea cris's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: principii dieta Mihaela Bilic - adaptata
Date: 168cm, 69.3kg
Mesaje: 819
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Daca vrei, poti! Jurnal Tea

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:05
Pesmeti integrali, Wasa Original, 30g - 102 calorii, 2.7 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 20.1 carbohidrati, 4.2 fibre, 120 sodiu, 0.3 zaharuri
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zaharuri
Castraveti, 20g - 3 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0.1 fibre, 0 sodiu, 0.3 zaharuri
Crema de branza 0,2% Fitline Natur, Exquisa, 50g - 31 calorii, 5.5 proteine, 0.1 grasimi, 0.5 colesterol, 2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 1, ora 12:40
Mandarine, 150g - 80 calorii, 1.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 20 carbohidrati, 2.7 fibre, 0 sodiu, 15.9 zaharuri

Prânz, ora 14:40
Rosie, 300g - 75 calorii, 3.3 proteine, 0.9 grasimi, 0 colesterol, 12.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Frunze de patrunjel, 20g - 8 calorii, 0.6 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 1.3 carbohidrati, 0.7 fibre, 0 sodiu, 0.2 zaharuri
Sos de hrean, 20g - 16 calorii, 0.6 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 3 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 3 zaharuri
Humus, 50g - 89 calorii, 2.5 proteine, 4.3 grasimi, 0 colesterol, 10.1 carbohidrati, 2 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Salata de vinete by Husky, 50g - 20 calorii, 0.5 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 1.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Crenvursti polonezi, Alpinia, 170g - 462 calorii, 20.6 proteine, 40.6 grasimi, 0 colesterol, 3.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 2, ora 16:40
Fulgi de porumb cu multivitamine si fier, Titan, 30g - 114 calorii, 2.4 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 25.7 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Magiun natural de prune fara zahar, Topoloveni, 30g - 75 calorii, 0.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 7.2 carbohidrati, 10.3 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Iaurt Activia de baut Natur cu Bifidus ActiRegularis 0.9% grasime, Danone, 100g - 35 calorii, 3.2 proteine, 0.9 grasimi, 0 colesterol, 3.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 3.6 zaharuri

Cina, ora 21:30
Ciocolata amaruie 85% cacao, Heidi Grand'or Dark Extreme, 10g - 63 calorii, 0.8 proteine, 5.7 grasimi, 0 colesterol, 1.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1191 calorii, (mic)45.4 proteine, (mult)55.2 grasimi, 0.5 colesterol, (mic)117 carbohidrati, 22.7 fibre, 125 sodiu, 25.9 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Aerobica, general, 30min - 205 calorii
Pilates, intermediar, 60min - 282 calorii
Metabolism bazal - 1415 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1902 calorii

Pentru ca m-am hotarat ca vreau sa fac niste modificari in modul cum mananc, m-am invrednicit sa-mi calculez meniul, pe care mi l-am creat pentru azi. Am pus aici si ce intentionez sa mananc la a doua gustare si diseara, tocmai pentru a avea control.
A iesit binisor. Stiu, cremwurstii polonezi nu sunt de dieta , dovada ca au si dat nr de lipide peste cap. Insa e cam singura chestie nepermisa, de care mi se face pofta din cand in cand.
Ma stradui, dupa cum se vede, sa mananc cat mai putin la cina, inainte de culcare. Nu zic ca va fi mereu asa, sa renunt de tot la cina (o patratica - doua de ciocolata amaruie nu se poate considera masa principala, chiar daca are calorii), insa am sa incerc sa fie cat mai putin si usor.
Se dovedeste, din nou, ca prin calcularea meniului poti afla o gramada de informatii utile, dincolo de numarul de calorii.
Ideea e ca eu ma straduiam toata ziua sa mananc super dietetic si destul de putin, iar seara eram mult mai putin riguroasa. Cum e mai prost. Ma temeam de cele doua gustari, pentru ca mi se parea ca as manca prea mult, prea din 2 in 2 ore, ca sugarii. De fapt, rolul lor e tocmai sa ajungi suficient de satul seara incat sa nu mai fie nevoie sa mananci mare lucru inainte de a te culca.
Zilele astea am sa incerc sa ma monitorizez mai atent si sa trisez mai putin, tocmai ca sa vad rezultatele schimbarilor astea. Plus ca, tinant cont de treaba cu renuntatul la fumat, ar fi de mare folos pentru moralul meu, daca as vedea o scadere mai mare la cantarul oficial de lunea viitoare.
tea cris, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1360 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1103 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de tea cris; 12 mai 2011 at 15:00:27.
  #95 (permalink)  
Vechi 13 mai 2011, 10:27:31
tea cris's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: principii dieta Mihaela Bilic - adaptata
Date: 168cm, 69.3kg
Mesaje: 819
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Daca vrei, poti! Jurnal Tea

DJ,
Se pare ca modificarile pe care le-am introdus sunt benefice, chiar si dupa prima zi. Ma refer la cele doua gustari si reducerea substantiala a mesei de seara. M-am cantarit special aseara si azi dimineata si acum situatia e normala, in sensul ca dimineata mi-a aratat mai putin. Adica aseara imi arata 67.9, iar azi de dimineata 67.4. Am sa vad ce se mai intampla pana luni.

Alt lucru care a devenit evident azi dimineata, in conditiile acestor modificari e ca trebuie sa mut si micul dejun ceva mai devreme, respectiv inainte de a pleca de-acasa. Acum ca am subtiat cina, deja mi se face foame dimineata, deci cred ca am sa pot manca mai devreme. Bine, stiam eu dinainte ca la mine micul dejun e prea tarziu (dupa 10), dar eram multumita si-asa, tinand cont ca inainte de dieta nici nu concepeam sa mananc ceva dimineata. Prima masa era, in cel mai fericit caz, pe la ora 1.
Alt avantaj pe care il voi avea daca mut micul dejun mai de dimineata e ca se va mari si timpul dintre mese / gustari si nu voi mai avea impresia ca mananc incontinuu.
E, uite, ca pe masura ce ma disciplinez, organismul meu imi comanda singur urmatorii pasi, pe care eu amanam sa-i fac. E de bine.

Tot azi dimineata, m-am gandit ca a venit vremea sa ma mai masor, desi nu stau chiar grozav cu tranzitul. Ultima data (si prima, dealtfel), m-am masurat pe 25.03, deci acum vreo luna jumate.

Rezultatele sunt urmatoarele:
Gat: 36 cm (=)
Bust: 96 cm (=)
Brat: 30 cm (+1)
Talie: 81 cm (=)
Burta: 92 cm (-3)
Solduri: 100 cm (-5)
Coapsa: 60 cm (-3)
Incheietura mana: 17 cm (=)
Antebrat: 24 cm (+1)
Gamba: 42 cm (?)
Genunchi: 41 cm (?)

La gamba si genunchi nu m-am masurat prima data, deci nu pot sti diferenta. Oricum, cum am mai povestit, eu gambele le-am avut intotdeauna supradimensionate, indiferent ca eram grasa sau slaba. Sigur ca daca sunt mai slaba, se subtiaza putin si gamba, dar nesemnificativ fata de restul corpului.
Ce m-a mirat putin a fost cresterea de 1 cm la brat si antebrat. O fi de la sport, poate au mai crescut putin muschii, desi nu trag de fiare. Hm... Deh, nu prea ma deranjeaza treaba asta.
Alt lucru putin ciudat mi se pare faptul ca la talie nu s-a dus nimic, dar de la colacel au disparut 3 cm. Ori e normal si ma mir eu degeaba, ori o fi fost de la tranzitul usor defectuos.
Ce mi s-a parut intr-adevar imbucurator, au fost cei 5 cm in minus la solduri si 3 la coapse. Nu ca de aia de la colacel m-as fi suparat.
Una peste alta sunt multumita. Nu stiu daca scaderile astea sunt mari sau mici, pentru o luna jumate, insa eu ma bucur de ele. Oricum stiam ca s-au mai dus niste cm, pentru ca mi-s deja lejeri spre largi toti blugii.

Sa aveti o zi frumoasa! Eu am!
tea cris, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1360 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1103 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de tea cris; 13 mai 2011 at 10:30:19.
  #96 (permalink)  
Vechi 13 mai 2011, 10:49:21
Kamyy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 ian 2011
Locaţie: Meiningen, Germania
Vârsta: 43
Dieta: Monti
Date: 172cm, 80kg
Mesaje: 3.552
Aprecieri acordate: 1.999
Am fost apreciat(a) de 2.109 ori in 677 mesaje
Implicit Re: Daca vrei, poti! Jurnal Tea

Am venit si eu la tine in casuta sa te felicit pt rezultatele frumoase pe care le ai la cantar!!!!!
O zii frumoasa iti doresc...cu mult,mult soare!Pupik.
Kamyy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2328 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1811 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1295 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #97 (permalink)  
Vechi 13 mai 2011, 11:23:10
tea cris's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: principii dieta Mihaela Bilic - adaptata
Date: 168cm, 69.3kg
Mesaje: 819
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Daca vrei, poti! Jurnal Tea

Citat:
Anterior postat de Kamyy Vezi mesajul
Am venit si eu la tine in casuta sa te felicit pt rezultatele frumoase pe care le ai la cantar!!!!!
O zii frumoasa iti doresc...cu mult,mult soare!Pupik.
Multumesc frumos Kamyy si te astept oricand cu drag. Am sa mai intru pe la tine sa vad cum mai merge cu mentinerea. Te pup!
tea cris, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1360 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1103 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de tea cris; 13 mai 2011 at 11:36:31.
  #98 (permalink)  
Vechi 13 mai 2011, 11:26:59
tea cris's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: principii dieta Mihaela Bilic - adaptata
Date: 168cm, 69.3kg
Mesaje: 819
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Daca vrei, poti! Jurnal Tea

Uite si meniul pentru azi, pe care am de gand sa-l respect intocmai, mai ales ca dupa ziua de ieri au fost rezultate frumoase.

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:36
Crema de branza 0,2% Fitline Natur, Exquisa, 50g - 31 calorii, 5.5 proteine, 0.1 grasimi, 0.5 colesterol, 2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Pesmeti integrali, Wasa Original, 30g - 102 calorii, 2.7 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 20.1 carbohidrati, 4.2 fibre, 120 sodiu, 0.3 zaharuri
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zaharuri
Frunze de patrunjel, 20g - 8 calorii, 0.6 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 1.3 carbohidrati, 0.7 fibre, 0 sodiu, 0.2 zaharuri

Gustare 1, ora 13:03
Mandarine, 150g - 80 calorii, 1.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 20 carbohidrati, 2.7 fibre, 0 sodiu, 15.9 zaharuri

Prânz, ora 15:03
Gran Pesto alla Genovese, Tigullio, 20g - 84 calorii, 1.1 proteine, 8.1 grasimi, 0 colesterol, 1.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ton in apa, Calvo, 150g - 152 calorii, 36 proteine, 0.9 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Andive, 200g - 46 calorii, 3.4 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 9.4 carbohidrati, 8 fibre, 90 sodiu, 1.4 zaharuri

Gustare 2, ora 18:10
Covrig cu mac, Simigeria Petru, 200g - 350 calorii, 8 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 60 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Cina, ora 20:12
Frunze de patrunjel, 50g - 18 calorii, 1.5 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 3.2 carbohidrati, 1.7 fibre, 0 sodiu, 0.5 zaharuri
Rosii, 300g - 54 calorii, 2.7 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 11.7 carbohidrati, 3.6 fibre, 15 sodiu, 7.8 zaharuri
Ceapa verde, 50g - 13 calorii, 0.9 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2.8 carbohidrati, 1.8 fibre, 0 sodiu, 1.1 zaharuri
Rucola, proaspata, 150g - 38 calorii, 3.9 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 5.5 carbohidrati, 2.4 fibre, 40.5 sodiu, 3.1 zaharuri
Ou fiert tare, 100g - 155 calorii, 12.6 proteine, 10.6 grasimi, 424 colesterol, 1.1 carbohidrati, 0 fibre, 124 sodiu, 1.1 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1149 calorii, 81 proteine, (mic)28.3 grasimi, 424.5 colesterol, 142.7 carbohidrati, 26.3 fibre, 394.5 sodiu, 34 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1415 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1415 calorii

As zice ca e aproape meniul perfect. Lipide cu minus! N-am crezut ca am sa vad la mine asa ceva! (nu zic ca ar fi vreo lauda ca sunt cu minus, doar ma mir, fiindca de obicei imi ieseau numai cu plus).
Partea care ma bucura cel mai mult, este ca nu m-am straduit sa alcatuiesc meniul perfect, pur si simplu am trecut in calculator ce mi-ar place sa mananc azi! Doar mi s-a confirmat ca m-am invatat sa mananc bine. Yeey! Good Tea!

A, si sa explic fi treaba cu covrigul ala, pentru cei care se mira. De cand tin dieta imi tot faceau cu ochiul covrigii aia, ca e o simigerie la metrou si de cate ori intru ma izbeste mirosul ala de covrigi calzi. Dar m-am tinut tare, am zis... nu se poate, covrigul cu dieta e ca baba cu mitraliera. Ieri, hotarandu-ma eu sa impun cele doua gustari zilnice, am zis sa mai dau o tura pe la Bilica, sa vad ce mai zice, ca eram in pana de idei. Si cand colo, vad ca printre sugestiile de gustari era si "un covrig". Am crezut ca am murit si am ajuns in Rai!
Bine, poate covrigul ala la care se referea Bilica o fi avut gaura mai mica decat asta la care visez eu. Si nici nu am de gand sa incep sa ma indop cu covrigi si sa ma amagesc cu gandul ca sunt de dieta. Insa asa, unul la o saptamana-doua n-o fi foc, mai ales ca in rest sunt cuminte cu painea si fainoasele.
tea cris, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1360 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1103 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de tea cris; 13 mai 2011 at 11:36:14.
  #99 (permalink)  
Vechi 13 mai 2011, 12:11:38
Alina82's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 17 mai 2010
Locaţie: București, Romania
Vârsta: 42
Dieta: o hipocalorik personalizata de mine
Date: 175cm, 80.5kg
Mesaje: 16.416
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 223 ori in 94 mesaje
Implicit Re: Daca vrei, poti! Jurnal Tea

Hello Tea!!!
Felicitari pt cm in minus!!!E foarte bineeee!!!Si nu iti fa griji k nu s-au dus de peste tot...se duc pe reprize...k si eu pana am prins spilul ma mai imbufnam k nu am dat decat de prin anumite locuriDar ideea e k intai se duc de pe unde is suncile mai voluminoase..si poi de prin celelalte locuri
Meniurile sunt ok...dar incearca sa ai mai mereu carbo micgrasimile chiar dak sar putin peste dar sunt din carne si alte alimente ok...nu din prajeli si grasoase...sunt bune
ps-ink nu am avut timp de filme...dar de abia astept sa le vizionez...ahhh si congrats pt 1 saptamana si o zi de nefumatoare
__________________
Jurnal Alina82
...atunci cand vrei ceva.....imposibilul devine realitate......
  #100 (permalink)  
Vechi 13 mai 2011, 12:37:57
tea cris's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: principii dieta Mihaela Bilic - adaptata
Date: 168cm, 69.3kg
Mesaje: 819
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Daca vrei, poti! Jurnal Tea

Citat:
Anterior postat de Alina82 Vezi mesajul
Hello Tea!!!
Felicitari pt cm in minus!!!E foarte bineeee!!!Si nu iti fa griji k nu s-au dus de peste tot...se duc pe reprize...k si eu pana am prins spilul ma mai imbufnam k nu am dat decat de prin anumite locuriDar ideea e k intai se duc de pe unde is suncile mai voluminoase..si poi de prin celelalte locuri
Meniurile sunt ok...dar incearca sa ai mai mereu carbo micgrasimile chiar dak sar putin peste dar sunt din carne si alte alimente ok...nu din prajeli si grasoase...sunt bune
ps-ink nu am avut timp de filme...dar de abia astept sa le vizionez...ahhh si congrats pt 1 saptamana si o zi de nefumatoare
Mersi Guru Ali de felicitari si de sfaturi.
La meniul asta au sarit carbo tare de la covrigul ala buclucas, pe care mi-l dau azi premiu. In rest ma stradui sa tin carbo mai jos.
Iar cu nefumatul, cu riscul de a deveni plictisitoare , repet ca ma simt din ce in ce mai bine. Ii ziceam Nanei ca m-am gandit sa fac clubul proaspetilor nefumatori, asa ca ... va astept cu incredere!
tea cris, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1360 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1103 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
alimentatie, dieta personalizata, jurnal, kilograme, meniuri, sanatos, slabit, slabute


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal Rodica2010-Iubeste-te sa poti iubi! rodica2010 Arhiva jurnale slabit 1565 06 mai 2013 16:15:23
Jurnal dr jekil: Hai ca poti! dr jekil Arhiva jurnale slabit 129 26 aug 2011 18:53:42
Vreau sa slabesc 35 kg -> Daca vrei, poti! Wildhoney Arhiva subiecte - Grupul de slabit: minus 30 - 40 (kg) 70 30 mai 2011 10:44:15
Poti ramane insarcinata in cele 7 zile de pauza daca folosesti pilule/contraceptive? mvthebest Despre noi, ... femeile 12 05 aug 2010 16:59:35

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole