forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal 30+ Loredana (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12764)

LOREDANA99 12 feb 2020 20:21:18

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Cantarul a aratat dimineata 65.0.
Azi zi de vitamine: 2 banane, vreo 60-70 gr migdale crude, o portocala si mancarica de ciuperci cu salata mixta. Si niste suc natural de mere cu pere. Ieri am fost la aerobic, desi eram extrem de obosita si incarcata de la munca...m-am tarait la propriu . Cred ca merg sa ma tarai si maine, ca mi se pare ca se lasa carnea, gen de batranete :))

LOREDANA99 13 feb 2020 06:45:28

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
64.8!!! Si lunea care vine am prima zi de apa.

LOREDANA99 16 feb 2020 08:46:40

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Ieri am fost la o pomana si am mancat de toate, apoi a venit cineva cu o tona de dulciuri, asa ca...na, m-am pregatit pt ziua de vitamine de azi si pt cea de apa de luni. Ieri am simtit ca am mancat pt o saptamana.

LOREDANA99 17 feb 2020 11:08:45

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Azi 65.2. Si zi de apa...de cafea adica :))

butterfly30 17 feb 2020 11:11:29

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Lore, dacă nu te simți bine cu apa poți încerca cu supa clara de legume, supa de oase, etc. Mi-e personal mi se pare îngrozitor de greu sa treci de la o dieta normala la un post de 36 de ore, dar poate tu ești mai adaptaba. Îți țin pumnii! Și multa apa, sa nu te doară capul prea tare!

LOREDANA99 17 feb 2020 11:27:38

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Sunt invatata, ca de multe ori eu mananc prima data in zi la ora 16...si am o singura masa, maxim 2 pe zi, intre 16 si 20. La munca trece repede, dupa merg la un ceai cu niste colege si dupa amiaza merg la curte sa-mi fac de lucru si uit de foame. Mai nasol e diseara, ca gatesc pentru maine.

butterfly30 17 feb 2020 11:34:14

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Îți țin pumnii!!

LOREDANA99 17 feb 2020 11:40:54

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Saru'mana, Doamne ajuta!

LOREDANA99 17 feb 2020 21:14:49

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Ziua mea de apa, fiasco total. Pana in ora 16 - 2 cafele cu fructoza si multa apa. Dupa 16 o colega si-a serbat ziua si a fost in cadru restrans, a avut tort si clar nu am putut sa zic "eu nu mananc", ca ar fi interpretat altfel. Asadar o felie mica de tort de ciocolata. De baut am cerut apa plata. Apoi am mers la curte, activitate fizica intensa cam 1 ora si jumatate. Acasa am gatit orez si carne de porc la cuptor, varza cu carne. "Gustat" din toate. Maine zi de proteine, vreau sa o tin corect. Tot maine am si ora de aerobic.

LOREDANA99 17 feb 2020 21:28:09

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Din ce stiu ca functioneaza la Rina si pot imbunatati - sa beau apa cu miere si lamaie, sa cumpar doar paine integrala si sa ma rezum la o singura felie pe zi la proteine, la amidon fara. Sa iau ultima masa cat mai devreme - asta faceam deja.

LOREDANA99 19 feb 2020 10:13:43

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Am avut 2 zile proaste ca si alimentatie, dar am bifat ora de aerobic ieri. Azi si maine sunt in concediu, asadar curatenie generala in casa, mese ok ca nu mai am nici o scuza, am amidon si carbo, la pranz ma asez in pat cu M. iar dupa amiaza merg la curte, imi organizez mini-gradina si curat gazonul, mai ard calorii si uit de foame :))

LOREDANA99 19 feb 2020 12:33:46

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Azi frumos, regulamentar, pana acum. Diseara sa rezist. O sa-mi salvez meniurile in calc. de calorii, desi nu cantaresc tot, dar ochiometric cam stiu de acum cat mananc, castig si timp, am si idee cand sa ma opresc din mancat.

adinico 19 feb 2020 14:15:33

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 1449325)
Din ce stiu ca functioneaza la Rina si pot imbunatati - sa beau apa cu miere si lamaie, sa cumpar doar paine integrala si sa ma rezum la o singura felie pe zi la proteine, la amidon fara. Sa iau ultima masa cat mai devreme - asta faceam deja.

bravo bravo Loredana, Rina e minunata..si eu am tinut-o dar fara nici o zi de apa ca nu am putut, iar dimineata beam apa minerala in loc de apa cu miere si lamaie ...si a functionat tare bine 13 kg in 3 luni ...
spor si la rina si la treburi de curte si asteptam poze cu minigradinuta ta sa ne bucuri ochii cu floricele dupa ce o termini de aranjat ...
numai bine!!>:D<

LOREDANA99 19 feb 2020 19:05:16

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Multumesc! Legume si verdeturi pun, nu flori, numa' ca-s cam antitalent, asa zice mama :))

LOREDANA99 19 feb 2020 19:12:48

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Meniu azi:
Cafea cu fructoza
2 banane mici, o portocala
500 gr cartofi la cuptor, salata mixta, 42 gr paine neagra

adinico 20 feb 2020 09:16:44

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Bun, bun e minunat sa mananci legume din propria gradina, sanatoase si fara fertilizatori, pesticide..... bravooo...spor la gradinarit!

LOREDANA99 23 feb 2020 12:17:24

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Azi m-am cantarit. 66.0. Abaterile din ultima perioada mi-au adus + 1,3 kg.
Asa ca imi dau un restart si incerc sa urmez ceva mai echilibrat.
Azi cafea si apa cu lamaie si miere
O cana de iaurt 1,5% cu 4-5 linguri musli cu fructe
Mancare de varza cu spata de porc si o felie de paine integrala.
Pana diseara mai am voie 2 felii de paine, una cu o felie de branza si alta cu legume. Plus un ceai cu miere daca simt nevoia. Si sa fac sport.

LOREDANA99 28 feb 2020 08:15:22

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
In 5 zile de mancat orientativ dupa meniurile lui C.B., -1,4 kg, dar incep sa ma simt cam slabita, ce-i drept am si racit putin, sunt si in prima zi de menstra.

Zoe 28 feb 2020 09:09:23

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
sunt faine meniurile lui C.B., cel puțin ca diversitate. îmi spunea însă o prietenă, care e cât o sforicică de subțire, că ea a făcut foamea cu ele. așa că e bine dacă le folosești doar orientativ, vezi și tu cum ți se potrivesc.

LOREDANA99 28 feb 2020 10:54:25

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Da...eu mai bag cate o felie de paine...cate o bucata de proteina, cu nu rezist sa mananc brocolli fiert la cina...sa fim seriosi. Fix orientativ ma uit, cam ce si cat combina, categoria de alimente...ca sa nu mai fiu nevoita sa folosesc calculatorul de calorii si sa stiu ca e "corect". De-abia am reusit sa dau jos Craciuul si Anul Nou de pe mine...foarte greu imi e sa slabesc. Chin.

Zoe 28 feb 2020 11:19:37

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
îmi pare rău să-ţi stric ziua :)) e și vârsta, tradusă în încetinirea metabolismului (și din cauza scăderii masei musculare)
tot acolo sunt și eu, de-aia zic, că știu cum e

LOREDANA99 28 feb 2020 11:29:06

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Stiu, sunt convinsa de asta...de-aia si incerc sa ma imprietenesc cu sportul, ca nu mai merge ca acu' 10 ani...plus ca ma simt rau, ma doare capul...indispozitie, lipsa energiei, apatie, tot pachetul...imbatranesc si ma acresc :))

LOREDANA99 28 feb 2020 11:32:44

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Acum ca am dat aproape 6 kg de la anu' nou incoace, se cunoaste ca am mai slabit si mi-a spus o colega treaba asta...i-am raspuns..."Merci! Nu vrei sa stii ce foame fac!" Mi-a spus si fii'miu de 5 ani..."Mami, ai mai slabit, da' tot mai esti un pic grasa" :))))

lidiuta 28 feb 2020 12:24:17

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Daaa, vârsta, schimbările hormonale etc etc. Să ne bucurăm însă de fiecare zi şi de fiecare etapă a vieţii!
Vai, Lori, ce ar zice băiatul tău dacă m-ar vedea pe mine (adică cu kg mele)?:)):))

butterfly30 28 feb 2020 12:35:07

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Ce e CB? Exista o dieta pe care am ratat-o????? :)):)):))

lidiuta 28 feb 2020 13:41:26

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Sunt meniurile lui carmen brumă.:)

butterfly30 28 feb 2020 14:37:42

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Mulțumesc, Lidi. Chiar vorbeam aseară cu cineva ca eu as muri de foame cu meniul ăla. :))

lidiuta 28 feb 2020 14:39:05

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
De acord cu tine, şi mie mi se pare anemic...

LOREDANA99 28 feb 2020 19:11:23

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1449529)
Daaa, vârsta, schimbările hormonale etc etc. Să ne bucurăm însă de fiecare zi şi de fiecare etapă a vieţii!
Vai, Lori, ce ar zice băiatul tău dacă m-ar vedea pe mine (adică cu kg mele)?:)):))

Lidi, ca esti grasunica :))

lidiuta 29 feb 2020 12:59:53

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Păi are dreptate...:)):))

LOREDANA99 03 mar 2020 09:51:27

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Dimineata m-am cantarit...65.4, asadar cu tot trisatul meu, am stabilizat acest 65, obtinut de la finalul lunii ianuarie, dar e mare lucru pt mine ca dupa fiecare escapada ma duceam catre 66-68. Azi fata cuminte, mi-am luat pachet la munca, iaurt cu musli si un sandvis cu telemea si paine graham, am si scos 2 pastravi din congelator, sa-i faca dupa-amiaza la cuptor. Ma gandeam sa-mi aduc iar bicicleta eliptica in casa, desi e mare si n-o sa le convina ca ocup spatiul, dar asa as bifa cu succes a treia ora de sport pe saptamana. Parca reinvat sa mananc, asa ma simt.

butterfly30 03 mar 2020 09:58:52

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Bravo, Lore. Nu e ușor sa consolidezi o scădere, e un mare pas înainte 3 kg..
Eu vreau banda. Numa sa strâng niște bani.. Nu ma interesează ca în casa nu mai e loc niciun pic.. Care e faza? Loc de jucării e, loc de doua televizoare mari a fost, ditamai dulapul pt papucii soțului încape, pt mine nu e loc? ****. Sa se mute cine nu încape!

lidiuta 03 mar 2020 10:03:45

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Bravo, Lori, ma bucur pentru tine!:)
Fluturas, si eu ma gandesc la banda uneori, n/am mai mers la sala de doua saptamani, una a fost cu cm, alta cu alte treburi, iar in contextul actual,gandindu-ma eu ca la sala se pot raspandi repede diversi microbi, parca as mai astepta cu reinnoirea abonamentului.
Loc de banda nu am, cred ca trebuie pusa direct pe parchet, nu pe covor, daca as lua/o, as lua/o in rate fara dobanda, insa raman doua probleme> locul si zgomotul.
O zi buna!:):)

LOREDANA99 03 mar 2020 10:06:13

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Acum ma uit ca daca in 2 luni totusi am dat 5 kg jos, nu ar fi imposibil ca in urmatoarele 2 luni sa dau inca 5, desi stiu ca astea se vor duce mai greu, dar am si avut muuulte deraieri in prima parte a anului si tot felul de incercari...adica am tinut SB, Rina si C.B...acum as vrea sa raman la alimentatie sanatoasa si sa intensific un pic sportul, ca vad schimbari in bine, chiar daca mici...

LOREDANA99 05 mar 2020 13:57:49

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
N-am nici un chef de nimic...am fost intoarsa pe dos ca nu stiam daca sa-l inscriu pe M. la scoala sau nu...am decis ca nu, presiuni din partea educatoarei si a directorului...maine am "intalnire" cu el, astia sunt cu capul...in fine, azi ploua, sta si soacra mea la mine de 3 zile, mai am un pic si fug de acasa :)). Azi mai bine ar fi sa fug la erobic, daca tot mi-am propus o evadare...

butterfly30 05 mar 2020 14:10:31

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Al meu mai sta un an. Când o sa vezi ce înseamnă școală o sa te bucuri ca îl mai ții un an...
.

LOREDANA99 05 mar 2020 14:13:23

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Asta am zis si eu, mi-a dat o colega caietele de lucru ale fetitei ei...m am uitat pe programa...iar desteptul asta imi zice ca daca i-am facut testarea e obligatoriu. Am scos ordinul ministrului unde scrie clar ca aceasta testare permite inscrierea, nu ca e obligatorie...sper sa reusesc sa scap de el fara sa ma enervez, ca un pic imi mai trebuie si ii zic vreo 2.

LOREDANA99 05 mar 2020 14:20:04

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 1449664)
N-am nici un chef de nimic...am fost intoarsa pe dos ca nu stiam daca sa-l inscriu pe M. la scoala sau nu...am decis ca nu, presiuni din partea educatoarei si a directorului...maine am "intalnire" cu el, astia sunt cu capul...in fine, azi ploua, sta si soacra mea la mine de 3 zile, mai am un pic si fug de acasa :)). Azi mai bine ar fi sa fug la erobic, daca tot mi-am propus o evadare...

arobic, nu erobic...:))

alina_neamt 05 mar 2020 15:12:19

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 1449666)
Asta am zis si eu, mi-a dat o colega caietele de lucru ale fetitei ei...m am uitat pe programa...iar desteptul asta imi zice ca daca i-am facut testarea e obligatoriu. Am scos ordinul ministrului unde scrie clar ca aceasta testare permite inscrierea, nu ca e obligatorie...sper sa reusesc sa scap de el fara sa ma enervez, ca un pic imi mai trebuie si ii zic vreo 2.

Eu l-am înscris la școală! Faza e ca al meu repeta grupa mare acum. Al meu e la început de octombrie... Daca îl mai țin încă un an acasă... Valeuu!

LOREDANA99 05 mar 2020 16:20:09

Re: Jurnal 30+ Loredana
 
Citat:

Anterior postat de alina_neamt (Post 1449673)
Eu l-am înscris la școală! Faza e ca al meu repeta grupa mare acum. Al meu e la început de octombrie... Daca îl mai țin încă un an acasă... Valeuu!

Implineste 6 in octombrie?


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:54:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO