forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

simonet 26 mar 2012 20:54:57

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Vai Mira, mie nu imi place sa ma plimb, eu prefer sa vegetez la o terasa cu un caffe frappe in fata:)) nici lui octav nu ii place la plimbare asa ca ne imbiem de fiecare data la o terasa pe langa parc decat in parc:d sau dc mergem in parc stam pe vre-o banca:)) doamne ce puturosi suntem ...
in ceea ce priveste ora de vara eu ma adaptez repede, cu Raisa nu are incotro, trb sa se adapteze si ea, astazi spre ex la 7 si ceva i-am facut baita si la 8 si un pic dormea, deci ... e in standard:D

simonet 26 mar 2012 20:57:08

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de aleka008 (Post 995862)
Ilinca e maraita, vrea numai in picioare! Cand o pun la nani plange de zici ca ii dau cu ceva in cap! Azi nici nu am iesit afara pt ca a fost tare greu sa o multumesc.
Cu ora de vara nu ne-am obisnuit, ea se trezeste tot la 6 (parca stie cat e ceasul)!

asa facea si Raisa uneori, vroia numai in picioare si nimic altceva. eu ma gandeam ca e odihnita si trb sa consume energia:) Raisa se mai linistea cand o scotea afara, desi eu aveam impresia ca numai afara nu as avea chef sa o scot.

aleka008 26 mar 2012 21:27:21

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 995881)
asa facea si Raisa uneori, vroia numai in picioare si nimic altceva. eu ma gandeam ca e odihnita si trb sa consume energia:) Raisa se mai linistea cand o scotea afara, desi eu aveam impresia ca numai afara nu as avea chef sa o scot.

Saptamana trecuta am tot scos-o afara, zacea in carucior, daca o puneam sa stea in capul oaselor incepea sa se maraie si sa se salte din fund.. nu stiu ce are, o sa treaca si asta.
Ca tot vroiam sa te intreb, acum ca esti "veterana" cu cresa :-) , cum ai dus-o tu la inceput? Program intreg direct? Sau 4 ore la inceput, sau ai stat cu ea acolo cateva zile? Trece timpul si la noi si ma gandesc sa o dau din mai la 4 ore si din iunie la program normal (eu ma intorc la servici undeva pe 25 iunie).

aleka008 26 mar 2012 21:29:26

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Cer si eu o parere, cum mai sunteti in relatii cu prietenii pe care ii aveti dinainte sa aveti copil? Daca cea mai buna prietena se "cupleaza" cu un tip pe care nu il puteti suferi, ce faceti?

jessik 26 mar 2012 21:40:23

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
eu l-as evita.. haha..eu una sunt prietena pe net cu fostele colege.. si nu am treaba cu sotii lor.. haha.. asa ca nici voi nu ar trebui.. e mai bine sa va intalniti numai voi ;;fetele;;
aici mai ies la cafea cu mamicile..in rest nu am prietene.. dar nu duc dorul.. m-am obisnuit numai cu sotul...
bine ca si aici chemi pe careva sa iti faca curat cand vrei.. o sa chemam sa ne curate mochetele.. dar in rest, putem face si noi.. adica cand ai o casa mare, e munca..
noi ne-am ganditi mult cum s afacem s acumparam un apartament.. si sotul a zis ca chiar daca l-am lua in rate prin banca.. in 30 de ani.. dam in plus 100 de mii$,,si cumva e a ta dupa 30 de ani.. partea buna ramane la copii hahah
deci a zis ca ramanem in chirie pana se intampla sa avem bani multi sa il cumparam cu banii jos.. sau ceva de genul. pe mine una nu ma deranjeaza ca stam in chirie, tot simt ca e acasa..si imi place cum arata..

simonet 27 mar 2012 07:50:32

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de aleka008 (Post 995921)
Saptamana trecuta am tot scos-o afara, zacea in carucior, daca o puneam sa stea in capul oaselor incepea sa se maraie si sa se salte din fund.. nu stiu ce are, o sa treaca si asta.
Ca tot vroiam sa te intreb, acum ca esti "veterana" cu cresa :-) , cum ai dus-o tu la inceput? Program intreg direct? Sau 4 ore la inceput, sau ai stat cu ea acolo cateva zile? Trece timpul si la noi si ma gandesc sa o dau din mai la 4 ore si din iunie la program normal (eu ma intorc la servici undeva pe 25 iunie).

Buna. prima zi am lasat-o pana la ora 12 insa din a doua zi am lasat-o 8 ore. psihopedagogul a urmarit-o a 2-a zi si a zis ca e ok daca ramane 8 ore. poate e ok sa o lasi 4 ore la inceput, tu decizi, depinde cum se acomodeaza, cei mici se adapteaza mai repede. poti intreba si la cresa cum procedeaza ei,m sau cum considera psihologul/psihopedagogul sau ce cadru de specialitate au.

simonet 27 mar 2012 07:52:37

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de aleka008 (Post 995924)
Cer si eu o parere, cum mai sunteti in relatii cu prietenii pe care ii aveti dinainte sa aveti copil? Daca cea mai buna prietena se "cupleaza" cu un tip pe care nu il puteti suferi, ce faceti?

noi avem un caz asa, si ne vedem de obicei doar cu ea, f rar vine si el, antipatia este reciproca.

lulus07 27 mar 2012 08:29:49

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
[QUOTE=aleka008;995857]Stiu ca tu nu te duci aproape de Barcelona, dar ca titlu infomrativ, e un super parc de distractii la o ora de Barca, se numeste Port Aventura, e cel mai mare pacr tematic din Europa. Noi am fost in 2010, in octombrie, a fost super vremea. Biletele sunt 44 euro de persoana, ar merita sa ajungi. Noi acolo am conceput-o pe Ilinca :x

Si noi am fost acolo, in 2009. Este intr-adevar un parc de distractii caruia sa ii dedici o zi intreaga. Absolut grozav.

Gea 27 mar 2012 09:34:06

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Buna dimineata mamici >:D<
Nu am mai intrat de ceva vreme pentru ca nu mai apuc :(
In week-end am fost plecati pana in Caransebes la bunicii mei (strabunicii Anei) pentru ca le era dor de ea si am zis sa mergem sa ne mai intalnim. Oricum o facem doar de vreo doua ori pe an, in cel mai bun caz :-s Sotul a ramas acasa si am mers cu ai mei. Drumul a fost ok, inclusiv cu Ana, a si dormit 2 ore pe masina :D S-a inteles super ok cu strabunicii, erau asa de veseli si incantati de ea :x... nu i-am vazut asa copii niciodata :)) Si pe parcurs au inceput remarcile " ce puternica e", " ce lacoma e la pas, parca ar vrea sa ajunga dintr-un pas la poarta" ;)), "cata energie are", "ce sociabila, se intelege cu toata lumea", " intr-o ora ea vrea sa bata la pas toata casa" etc. etc :)) Mama le tot spunea la telefon ce mai face Ana, ce stie nou, si asa mai departe, dar nu le venea sa creada. Si acum au vazut cu ochii lor :P

A fost putin data peste cap, atat sambata cat si duminica nu a facut caca si nici nu a fost prea pofticioasa cu mancarea. Nu prea vroia nimic, dar nu dadea semne de deranj sau oboseala. Era la fel ca intotdeauna . Dar ieri a umplut olita :-o ;))

Ieri am iesit la plimbare dar s-a mai racit pe la noi si a inceput sa bata vantul si am revenit la gecuta mai groasa si protectia de frig de la carucior. Tocmai cand incepea sa ii placa sa se miste mai bine :( Asta e, s-a incalzi iarasi vremea. Astazi iarasi planuri de plimbare si shopping ;;) Pe jos pana la tati la lucru, ii luam masina si mergem la shopping :D

Ana e mereu cu limba scoasa pe afara si cu mainile in gurita. Are gingia de sus umflata, dar si cea de jos, parese pana la molari :-s Si o mai deranjeaza, saracuta, ca o vad cum se scarpina cu manuta pe gingii :(( Abia astept sa iasa odata dintisorii, sa scape de parte din discomfortul asta. Sunt curioasa care vor fi urmatorii care vor iesi :-/

Gea 27 mar 2012 09:41:23

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Eu am decis sa renunt la Rina, incepusem sa ma plictisesc de ea si sa am scapari tot mai dese. Atunci am zis ca renunt dar in schimb voi incepe sa merg la sala. Vroiam de saptamana asta, dar astept sa imi vina ciclul si apoi voi merge sa imi fac abonament. Nu avea rost sa imi fac de acum, pentru ca oricum in saptamana de ciclu nu pot sa fac nimic si as fi pierdut-o. Asa ca de luni imi fac abonament la sala, care include aerobic, fitness si sauna (e la 89 lei, vi se pare mult?) Eu am fost de doua ori la sala in viata mea, o data in liceu, in clasa a 9-a ;)) si o data acum, de ziua mea :D Dar vreau sa incep sa imi fac un obicei din asta :D Sper doar sa ma tin. M-as fi tinut eu si la prima cura, doar ca isi instalase Ana cuibul la mine in burtica si nu am vrut sa o deranjez :P Dar acum nu mai am scuza. Trebuie. Mai am cel putin 7 kg de dat jos pana la vara, iar daca se poate si mai mult, de ce nu :D

Ce e foarte ciudat e ca inca mai pastrez unele principii de la Rina, micul dejun iau fructe, dar ieri si alaltaieri, de exemplu, am papat carne cu amidon, peste si oua in aceeasi zi :-s Acum... pe cat posibil, voi incerca totusi sa evit combinatiile nedorite, dar sa mananc ce vreau in ziua respectiva.:-s Deja de o saptamana stagnez la 72kg, dar asta si fiindca se apropie rusii. O sa vad dupa ce pleaca cu ce ma lasa :P


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:42:39.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO