forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

rainbow 22 dec 2012 08:28:41

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 1193567)
eu is asa de racita, si tusesc, asa deodata m-a luat, ori am luat virusul de la careva la servici, ori ca am mers la sala, si era cam ud pe jos de la zapada topitoare. si a doua zi m-am trezit cu dureri in piept..etc.
am mers la doctor, si a zis sa iau ceva de la farmacie usor, dar astia nu dau absolut nimic pt gravide.. deci stai si sufar..:((

ceaiuri draga mea!mie mi-a trecut cu cel de lamaie..sau poti lua Oscillococcinum,asta il putem lua in sarcina.daca exista medicamentul asta la tine pe acolo:D
Ai grija de tine !eu nu plec neechipata de acasa,ma protejez ca nu vreau sa racesc,mai ales acum de Sarbatori!


Neata fetele!
http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphoto...98191065_n.jpg
am trecut si de primul sfarsit al lumii:)),cica s-a amanat pe 31 decembrie2012:))
Spor la treburi sa aveti!!si o zi cat mai frumoasa!>:D<>:D<>:D<

Puffoasa 22 dec 2012 11:01:17

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 1193622)
O seara linistita si tie draga mea! Inca alaptezi fetita? e marisoara, nu?


ce aiurea...:(...fa-ti macar un ceai cald cu miere, o baie fierbinte la picioare cu sare...aplica metode naturiste...

Noapte buna fetelor!


Fara bai cu sare la picioare cand suntem gravide... cica sarea trage si Doamne fereste...

LOREDANA99 22 dec 2012 18:07:59

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Puffoasa (Post 1193698)


Fara bai cu sare la picioare cand suntem gravide... cica sarea trage si Doamne fereste...

serios? :-o nu stiam!!! scuzeee!!! #:-s

simonet 22 dec 2012 18:36:25

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
buna dragelor!

ce faceti? pregatiri pt craciun sau e prea devreme?

noi suntem acasa cu totii, ma simt super balonata si ma cam doare burta.
astazi nu am laptat-o pe raisa, am cumparat un biberon si nu vrea sa bea laptic in el. plange de mi se rupe sufletul si imi arata ca vrea tzitzi ....
acum eu ce fac cu laptele din tzitzi daca nu ii mai dau?:-/

costina89 22 dec 2012 19:18:38

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
buna fetelor!
Noi suntem mai bine,copii si sotul,eu mai am un pic de raceala,dar foarte putina;).
Voi v-ati apucat de pregatiri?eu inca sunt depasita de situatie:(,zici ca sunt legata la maini,pun mana pe cate ceva si il scap :)).
Siomn nu prea mai doarme noaptea,se trezeste la 4 face ochii mari si rade la mine,e asa scump cum rade el cu gurita pana la urechi ca o dau si eu in ras:))....nu sta treaz decat 2 ore:D apoi il culc la loc si cand ma trezesc pe la 8 zici ca sunt batuta:))
Am facut bradutul:),ea asa frumos,astea mici se uitam ca niste pisicute la el,abia asteapta sa vina mosul:),Anisia mai punea cate un globulet si zice"ha ha super":)) iar cand am aprins instalatia.....a facut niste ochii mari si a exclamat"mami superrrrr!!!!"am ras cu lacrimi:))

Citat:

Anterior postat de simonet (Post 1193767)
buna dragelor!

ce faceti? pregatiri pt craciun sau e prea devreme?

noi suntem acasa cu totii, ma simt super balonata si ma cam doare burta.
astazi nu am laptat-o pe raisa, am cumparat un biberon si nu vrea sa bea laptic in el. plange de mi se rupe sufletul si imi arata ca vrea tzitzi ....
acum eu ce fac cu laptele din tzitzi daca nu ii mai dau?:-/

Eu Simo cum spuneam nu am spor la pregatiri,poate de maine incolo..daca nu luni trebuie sa le dau de cap cumva:D.
Off Simo....delicata rau situatia la tine:(,eu stiu mamici care au alaptat primele trei luni din sarcina dar daca medicul ti-a interzis stie el de ce...raisa nu a mai baut deloc cu biberonul?nici macar ceiut?poate pana de craciun ii mai trece dorul de tzitzi:(,e greu si pt ea ca e si asa dintr-o data,brusc nu mai primeste tzitzi,e mica si nu prea intelege..off:(sper sa ii dati cumva de cap problemei.Iar cat depsre lapticul din sani???buna intrebarea ce faci cu el,ca din ce stiu eu ca ziceai parca ai destul,banuiesc ca nu poti sa te mulgi ca e tot aia cu suptul,nu?comprese cu apa rece poti sa iti pui?

sanatate multa>:D<

dorutza 22 dec 2012 20:23:15

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 1193767)
buna dragelor!

ce faceti? pregatiri pt craciun sau e prea devreme?

noi suntem acasa cu totii, ma simt super balonata si ma cam doare burta.
astazi nu am laptat-o pe raisa, am cumparat un biberon si nu vrea sa bea laptic in el. plange de mi se rupe sufletul si imi arata ca vrea tzitzi ....
acum eu ce fac cu laptele din tzitzi daca nu ii mai dau?:-/


simo nu cred ca poti dintr-o data. pt ca tu ai inca mult lapte si risti sa faci tu ceva complicatii..
cred ca trebuie sa o iei treptat chiar daca esti gravida
eu asa stiu ca daca simti tensiune in sani mulgi putin cu mana dar nu mult, numai sa te simti mai bine (eu asa faceam)
eu nu i-am mai dat dintr-o data dar eu l-am obisnuit dinainte cu lapte praf pt ca nu ii mai ajungea laptele meu.

eu asa zic sa procedezi.. ii mai dai putin doar dintr-una si vb cu ea ca "numai putin"... ii dai putin nu ca de obicei.. si ii dai papa normala inainte daca nu vrea lapte sa bea la culcare.. iar dina cealalta mai mulgi putin 2 3 picuri cand simti ca nu mai poti..

referitor la lapte praf david nu a vrut decat Milupa in cutie galbena.. ala e mai dulce.. poti incerca asa cu lapte praf si apoi treci pe lapte de vaca..


simo eu daca strang de tzizti si acuma iese putin laptic..si au trecut aproape 4 luni

dorutza 22 dec 2012 20:34:05

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
eu azi am fost la cumparaturi pt 4 fetize si un baietzel.. is rupta.. am plecat la 9 si am terminat la 4.. doar cadouri...
putina curatenie
si acuma imediat merg la un suc cu colegele din liceu.. iar dupa ce vin acaasa impachetez cadourile.. abia astept.

simonet 22 dec 2012 20:41:34

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
costina, cred ca o sa imi pun comprese reci pe sani.
desi nu i-am dat azi deloc sa suga nu aveam sanii super plini ....

acum i-am dat san ca sa mai goleasca din ei si vreau s apun comprese ... dar cat timp sa tin compresele?

dora, mi-a zis medicul clar ca da conrractii alaptatul ... asta stiam si eu ... azi am luat 2 pastile de no-spa ca ma durea burta si acum o ora mi-a trecut durerea.
efectiv sunt in mare dilema, nu mi-a dat prin cap sa il intreb pe gineco cum anume sa opresc alaptatul ... si sa il sun maine ... e cam ciudat ...
stiu ca sunt pastile pt oprirea lactatiei dar daca sunt insarcinata mi-e frica sa nu faca rau la bebe ....

simonet 22 dec 2012 20:50:44

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
costina, raisa a baut o singura data din biberon. atat.
asta seara cad i-am dat laptic am scos sanul si am gagat biberonul, a inceput sa urle instant ... ma gandeam ca la noapte cand o cere san sa ii dau biberon, dar vad ca nu sunt sanse ... mai incerc ....

LOREDANA99 22 dec 2012 21:06:03

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Fetelor, am o nedumerire...mi-a dat doctoral sa iau acid folic de 5 mg, dar nu am gasit decat de 1 mg...oare 5 pastille de 1 mg sunt echivalentul a uneia de 5 mg? sau sa iau cate una de 1 mg? daca nu ma duc sa caut in alte farmacii de 5 mg si gata...


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:20:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO