View Single Post
  #12176 (permalink)  
Vechi 25 iun 2011, 11:52:47
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anqutz - sport si dieta pentru corpul ideal

Citat:
Anterior postat de Tina Vezi mesajul
Dar totusi suplimentele sunt necesare indiferent cat de bio mancam (pt ca nu o facem 100% bio si chiar asa nivelul de stress, biodisponibilitatea alimentelor sunt factori cheie care altereaza nutrientii)
Problema e ca stressul m-a terminat, adica degeaba bagi in gura mancare curata daca iti slabesti imnunitatea cu ... capul. Iar candida o am de la ce am bagat in gura si de la stress....
Lasa... ma invatai minte!
Am vazut ca discutati de imunitate...
Ma bag putin si eu... mai ales ca sunt omul care a reusit sa si-o faca praf, dar si sa o readuca la loc.

Tina am luat suplimente, tratamente care mai de care, si scumpe si foarte bune, aduse din afara, recunoscute ca fiind super imunomodulatoare... nu m-a ajutat aproape nimic... problema nu se putea rezolva numai cu ele, problema eram eu si felul meu de a fi, de a trai si gandi... prapastios, distrugator la propriu.

Am cheltuit multi bani, sperand ca un nou tratament (apropo, sugerat de imunograma) ma va salva, ca sa realizez intr-o zi ca daca nu ma schimb urgent am toate sansele sa mor... vorbesc serios. Nu stiu cum se manifesta la tine stresul, dar eu intru in transa, transpir rece, inima bate foarte rapid, stomacul are convulsii, imi tremura tot corpul si ametesc, se ajunge pana la lesin... scrasnit din dinti noaptea (bruxism)

Probabil stii consecintele unui stres prelungit...

De atunci, am cautat un doctor care sa imi trateze cauza nu efectul... ce folos ca beau pastile, fie ele si calmante daca atunci cand se termina tratamentul eu revin la loc si iar o iau de la capat?!

Ca o concluzie, nu stiu ce imunograma ai tu, dar a mea arata imunodeficienta (probabil stii cat de greu se trateaza aceasta), ei, am reusit sa ajung om cu o imunitate normala.

Acum pot spune ca:
50% a fost rezolvarea problemei din cap (nici eu nu ma recunosc de cum m-am schimbat)
30% alimentatia (asta e un alt capitol, mi-am schimbat-o radical fata de inainte)
20% tratamente

Deci, daca tot iei acele tratamente, lucreaza foarte mult cu tine. Numa in paralel vei reusi, nu se pot obtine minuni doar prin tratament.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii