View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 04 mai 2016, 18:47:11
mika_me's Avatar
mika_me mika_me este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: O noua viata....din nou

Citat:
Anterior postat de bathsheba20 Vezi mesajul
Ieri am inceput ziua foarte bine, am mancat putin baby spinach si cu 2 oua fierte la mic dejun , apoi la pranz am mancat o salata cu salata verde, morcov, rosii , castraveti si niste somon afumat (yummy) . Apoi am mancat ca gustare un mar. Pana acum toate bune si frumoase, pana cand am hotarat sa iau o alta mica gustare , o mana de alune, care si ele sunt f bune ca gustare chiar daca au multe calorii ( cum probabil o sa mi se spuna ) dar daca este o singura mana este f bne. Din pacate eu nu m-am oprit la mana aia de alune si am mancat mai multe . ... inca am probleme cu controlul se pare. Cred ca va trebui sa evit sa am gustari de genul la indemana, pana cand nu voi ajunge iar sa fiu capabila sa ma controlez.
Prietenul meu est plecat momentan si cand se va intoarce in vreo 3 saptamani mi-ar placea sa am macar 2 kilograme date jos sa ii fac o surpriza, asa ca nota pentru sine: control!
Buna,

Eu nu sunt vreun nutritionist, nu am studii dar am tot citit in diverse comunitati in care se promoveaza doeta pe care o tin eu. Ideea este ca intr un articol scria ca n ar fi tocmai corect sa ai un numar mare de mese plus gustari pe zi..Ca omul preistoric nu era obez si nu avea gustari..iar alimentatia lui era bazat preponderent pe proteine...Gustarile te pot duce pe o panta periculoasa in genul de la o mana la o punga...

Eu, daca as fi in locul tau m as limita la 3 mese consistente si sanatoase...care sa mi asigure toti nutrientii si as incerca sa elimin gustaricile...Personal eu nu le vad rostul. Intre mese ar trebui sa ai un interval de 4-5 ore...dar tot intre mese ai gustarile...asa ca se bat cap in cap.

E fff greu la inceput sa renunti...sa te autoeduci...dar...daca esti suficient de motivata, reusesti...pentru ca mancam ca sa traim, nu invers...chiar daca mancarea e una dintre cele mai mari placeri ale omului
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui mika_me:
rozica1965 (16 iun 2016)