View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 17 iun 2009, 11:58:48
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ada - Vreau sa slabesc 15 kg

Citat:
Anterior postat de ada Vezi mesajul
Buna fetelor.....de ieri mi-am facut si eu cont pe acest site si dupa ce am citit cateva din povestile voastre si dupa ce am vazut ca am aproape 65 de kilograme am spus"GATA ma apuc de o dieta echilibrata si sanatoasa care sa nu ma mai faca sa pun dublu cat am dat jos cu alte diete "minune"eu anul trecut prin vara aveam 48-50[maxim]dar din cauza unor caderi de calciu si unei lipse foarte mari de vitamine am fost nevoita sa fac perfuzii cu calciu,vitamine,etc asa ca am pus pe mine cam 10 kg,iar restu de 5 le-am pus din cauza unor diete minune...acum cred ca m-am mai lamurit cu aceste diete si chiar daca vreau sa slabesc foarte repede cele 15 kg acumulate nu mai vreau sa le pun inapoi asa ca ma pun serios pe treaba si pe mancat cat mai sanatosimi doresc sa reusesc ca vara aceasta sa le dau jos.....
Asa ca m-am gandit sa imi fac si eu un jurnal si sa scriu ce am mancat,cat sport am facut si cum imi mai merge dieta.Ii multumesc slabutei pt ca m-a primit cu bratele deschise si deja mi-a dat cateva sfaturi si o felicit pt kg care le-a dat jos.....sper sa ma mai ajutati cu sfaturi cand o sa-mi fie greu sau de cate ori am o nelamurire
Va pup;-*si succes la dat jos kg

Buna Ada si bine ai venit printre noi.

Eu ma bucur tare mult ca povestile, experientele noastre te-au motivat sa incepi si tu un stil de viata sanatos cu ajutorul caruia sa mai pierzi din kg

Imi pare nespus de rau, ca ai fost bolnava si acest lucru ti-a influentat si silueta, de multe ori se intampla acest lucru, tratam un lucru, dar ne cream o problema in plus cu silueta. Si eu am patit-o, atunci cand am luat hormoni pentru glanda tiroida si acest lucru mi se intampla de 2 ori pe an, timp de 5 ani, iti dai seama ca mi-am facut un caracter de fier in domeniul slabitului, nu ma mai demoralizez asa usor.

De ce ti-am spus experienta mea?! este pentru ca sa prinzi curaj si sa nu fii deceptionata daca din prima nu se vor vedea rezultatele, dar orice efort depus nu va trece fara un rezultat.

Sa slabesti repede, nici nu poate fi vorba, cum le slabesti tot asa le pui la loc, sa nu-mi spui: ..."nu voi avea grija ce mananc...", toate asa spunem si eu tot asa spuneam, dar nu este obligatoriu sa mananci numai dulciuri sau gras ca sa le pui la loc, este suficiemt sa mananci altfel decat ai mancat in timpul acelei diete drastice si kg cum apar la orizont. Si mai este un alt aspect foarte important, organismul, in timpul curelor drastice, isi creeaza un fel de sistem de autoaparare, adica, in momentul in care tu vei incepe sa mananci normal, deci, fara exagerari, el va asimila absolut tot, si asta o face tocmai pentru ca nu stie cand va fi urmatoare foamete (dieta drastica), el trebuie sa isi creeze niste rezerve de minerale, vitamine, substante nutritive fara de care nu poate functiona. De aici, de fapt, se trage concluzia, ca orice dieta drastica are un efect destul de negativ, desi pare la prima vedere foarte frumos. Am slabit si dupa ma mentin... ei, uite, ca u e chiar asa...

Gata, nu te mai bat la cap, sper ca am fost coerenta, am vrut sa spun multe....

Mult succes in ce ti-ai propus si sa ne spui ce papi, si ce plan de strategie ti-ai stabilit.
Sa nu uiti de sport
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii